Как да разговаряме с тийнейджър за секс и сексуален тормоз?
Според проучванията, повечето тийнейджъри не обсъждат с родителите си как да избегнат сексуалния тормоз. По-долу ще споделим с вас насоки, изготвени от експерт, за дискусия, която можем да проведем у дома.
Статистиката
Когато чуем „сексуален тормоз“ го асоциираме най-вече със зрели жени, но световните проучвания показват, че и младите жени (младите момичета, всъщност) също стават жертва на нежелано внимание. Резултатите на международно изследване, проведено от университета Cornell, във връзка с уличния тормоз, сочат, че 85% от жените в САЩ стават жертва на тормоз за първи път преди да навършат 17 години. Шокиращо за всички, 11,6 % разкриват, че са били подложени на тормоз преди навършване на 11 години.
Докато тормозът на улицата може да разтревожи всеки от нас, без значение възрастта, то сексуалният тормоз може да се случи много по-близо до дома. Всъщност, последните изследвания показват, че американските ученици се сблъскват със сексуален тормоз още в прогимназиалния и гимназиалния етап на образование.
В едно свое проучване екип от университета в Илинойс последява живота на 1300 ученици от същите образователни етапи за период от 5 години, за да разгледа връзката между сексуалния тормоз и заплахите. Почти половината (43%) от прогимназиалните възпитаници съобщават, че са били жертва на вербален сексуален тормоз, включващ коментари, шеги или жестове със сексуален подтекст, през предходната учебна година. 21% от учениците, включени в проучването, споделят, че са били докосвани, сграбчвани или ощипвани със сексуален намек, а 18% съобщават, че в тях се е отърквал някой, пак влагайки същия контекст. 14% от учениците са обект на сексуални слухове.
В национално проучване на младежи между 18 и 25 години, по проекта „Да превърнем грижата във всеобщ ангажимент“ (Making Care Commom/ MCC), става ясно, че женомразството и сексуалният тормоз преобладават сред младите хора. Резултатите сочат, че 87% от участвалите жени заявяват, че са били обект на поне едно от следните деяния през живота си до този момент: подсвиркване, докосване от непознат, без позволение, обида от сексистки характер, отправена от мъж или жена, сексуален намек от непознат или използване на думата „секси“ отново от непознат.
Проучването по проекта „Да превърнем грижата във всеобщ ангажимент“ стига и до извода, че 76% от участниците никога не са разговаряли с родителите си как да не тормозят сексуално околните, а мнозинството не са обсъждали темата за различните форми на женомразство.
Да внесем яснота в понятията
Учениците от прогимназиалния и гимназиалния етап изглежда нямат отношение по въпроса за сексуалния тормоз. Дали защото не знаят, че са част от него, или защото не разбират емоционалния ефект, който има той върху жертвата, женомразството и тормозът са в своя пик именно в тези етапи от съзряването им.
Първата стъпка е да им се дадат ясни дефиниции, както и да се говори открито за различните форми на тормоз и женомразство, с които тийнейджърите биха могли да се сблъскат в училище. Децата в тази възраст са склонни да се самоизключват, когато усетят, че ги обвиняват или поучават. Ако обаче разговорът започне с въпрос, емоциите, породени от темата, могат да бъдат овладяни.
Ето някои отправни точки, които биха могли да послужат като теми за разговор между родители и деца:
- Сексуалният тормоз може да сполети не само момичетата, но и момчетата.
- Той може да бъде физически и вербален.
- Този тип тормоз включва коментари, жестове, действия, както и внимание, което цели да засегне или сплаши.
- Сексуалният тормоз може да се упражнява с помощта и на технологиите, чрез изпращане на съобщения, видеа или снимки.
Кои поведения се считат за форма на сексуален тормоз?
Това, което задължително трябва да се случи е тийнейджърите да осъзнаят, че всеки контакт (онлайн или физически), който ги кара да се чувстват неудобно или застрашени, трябва да стигне до знанието на доверен възрастен от обкръжението. Има определени линии на поведение, които се смятат за форма на сексуален тормоз и те са:
- Шеги, коментари и жестове със сексуален подтекст.
- Разпространяване на слухове със сексуален подтекст (на живо или онлайн).
- Молба да бъдат изпратени голи снимки.
- Публични надписи и съобщения със сексуални намеци.
- Пускане на неподходящи видеа или снимки пред някого.
- Публикуване на коментари, снимки или видеа със сексуален подтекст в социалните мрежи.
- Споделяне на снимки или видеа със сексуално послание чрез текстови, имейл или друг вид приложения.
- Докосване, сграбчване или ощипване със сексуален намек.
- Писане или получаване на нежелани текстови съобщения от сексуален характер.
Да се обсъдят зоните на толеранс
Какво се случва, ако флиртуването е свързано до някаква степен с размяна на интимности? Какво, ако човек първоначално се е радвал на нечия закачка, но впоследствие си променя мнението? Какво, ако държането за ръце или прегръщането е било приемливо в даден етап, но после – не?
Романтичните взаимоотношения могат да объркат младите хора. Тъй като тийнейджърите тепърва опознават новите типове взаимоотношения, може да се затруднят в разбирането на партньора и как се чувства той. Когато родителите говорят открито за романтичните връзки между хората и как да се изгради доверие между двама души, младите се научават да забелязват и уважават емоционалните реакции на партньора и да задават конкретни въпроси преди да предприемат следващата крачка към задълбочаване на взаимоотношенията.
Добре би било често да се разговаря с младите хора по въпроси, свързани с романтичните връзки. Нека помолим тийнейджърите да помислят по следните теми:
- Каква е разликата между симпатия и любов?
- Привличането винаги ли се превръща в романтична връзка?
- Какво се случва, ако човек не отговаря със същите чувства?
- Как двама души биха могли да изградят връзка на доверие и интимност?
Да ги убедим да се изправят срещу подобен тип поведение
Когато в една общност се използват думи като „бих спал с нея“ или „секси“, или други, които изразяват форма на женомразство, обикновено е трудно да си единствения, който ще се опълчи. Подобен тип коментари често се възприемат като невинни шеги или просто бъбрене в съблекалнята. Когато тези изказвания се подминават, тийнейджърите интернализират посланието, че този тип разговори не са проблем. А това, от своя страна, ги прави равнодушни към изключително вредното влияние, което думите и действията им имат.
Когато децата свикнат да си налагат едно на друго известни ограничения, нещата се променят коренно. Помогнете на вашия тийнейджър (използвайки език, който е приятен и предразполагащ за него) да се изправи срещу женомразкия речник и сексуалния тормоз. Когато един представител на групата се изправи срещу даден процес или поведение, той оказва подкрепа на нуждаещите се и спомага за промяна в самата култура.
Намеса
Ясно е, че няма да получим точка за най-готин родител, ако се намесим по време на разговор в колата например, който взима негативна посока, а именно добива женомразки оттенък. Това не бива да ни отказва, защото ще изпуснем важни за възпитанието на децата моменти. Много тийнейджъри не успяват да разберат какъв е ефектът от думите или действията им върху околните. Намесвайки се по един спокоен и овладян начин, родителите могат да създадат у децата навика да помислят преди да изрекат нещо.
Да поставим ясни граници за това какъв език е допустим у дома и да се намесим, когато станем свидетел на унижаващи реплики или поведение. Децата имат нужда да поемат отговорност за думите или действията си.
Медии
Тийнейджърите научават много от медиите. Те поглъщат ежедневно разнородната информация, която им предлагат Youtube, телевизионните предавания, филмите или постовете в социалните мрежи.
Да ги попитаме кои са любимите им Youtube канали и влогъри. Добре е да изгледаме няколко видеа, за да добием представа какво ги интересува и каква информация им се предоставя. След което може да обсъдим видяното с децата си, за да им помогнем сами да видят колко яростно може да бъде женомразството. Можем да отделим време и да намерим филми, предавания и канали, които се борят с него и със сексуалния тормоз.
Темата за сексуалния тормоз не се изчерпва с един-единствен разговор. С чести разговори и поднасяне на специфична информация, учениците могат да се научат да се дистанцират от упражняването на сексуален тормоз и да намерят други начини за създаване на здравословни и позитивни взаимоотношения.
Признаци за тормоз в детството - видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪЩИНСКИ ПОЛОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В ПРАКТИКАТА НА ВС И ВКС - ИВА ПУШКАРОВА - СИЕЛА
СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА
СКЪПО, ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НЕ СЪМ ВИНОВНА, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО - книга 8 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СПАЙДЪРМЕН ВРАЖЕСКА АТАКА - ДЕЙВИД ЛИС - СИЕЛА
ПАРАКИТО РЕПЕЛЕНТНА ГРИВНА ПРОТИВ КОМАРИ ТИЙН 12+ години
ЕДИН ДЕН В СТРАХОЛАНДИЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 5 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Как да помогнем на дете в депресия
Коментари към Как да разговаряме с тийнейджър за секс и сексуален тормоз?