7 навика, които застрашават интелигентността ни
Знаете ли, че честите справки в Google могат да ни направят по-малко интелигентни? Звучи странно, но е самата истина. Вижте кои ежедневни навици представляват реална опасност за интелигентността и помислете как да ги преодолеете.
Наситените мазнини и захарта намаляват нашата когнитивната гъвкавост
Когнитивната гъвкавост е умението ни да си приспособяваме и адекватно да реагираме на променящи се ситуации. Ново изследване показа, че хранителните продукти с високо съдържание на захар и мазнини увреждат именно тази наша способност. Данните са получени в експерименти с мишки, поставени на нормален хранителен режим, на режим с висок прием на храни, богати на мазнини и режим с високо съдържание на захар. Месец по-късно физическите и умствените способности на мишките, хранени с повече мазнини и захар, чувствително започнали да спадат.
Допитването до Google може да ни накара да се чувстваме по-умни, отколкото сме в действителност
Справките в интернет създават усещане за висока интелигентност, която в повечето случаи не отговаря на реалността.
„Google е изключително мощен инструмент, на практика може да ви отговори на всякакъв въпрос и съвсем реално ви осигурява достъп до цялото знание на света, до всякакъв тип информация”, коментира ръководителят на изследването Матю Фишър, обяснявайки, че така е много лесно да объркаме нашите собствени знания с тези от външен източник.
„Хората започват да не си дават сметка до каква степен са запознати с дадена тема и колко зависими са от интернет“, допълва Фишър.
Използването на множество устройства свива мозъка
Ново изследване категорично доказа вредата от използването на няколко устройства едновременно - като телефони, лаптопи и други.
Екип от невробиолози за първи път успя да установи, че хората, използващи едновременно множество устройства, са с по-ниска плътност на сивото вещество в областта на мозъка, свързана с когнитивния и емоционалния контрол. Типичен пример за мултитаскинг е гледането на телевизия, докато говорите по телефона, или пък слушане на музика, докато играете видеоигра.
Високото ниво на кръвната захар вреди на паметта
Изследване, публикувано в списание "Neurobiology", показва, че съвсем здрави хора, които обаче са с високо ниво на кръвната захар, са с много по-висок риск от проблеми с паметта. Според водещия автор на изследването д-р Агнес Фльоел намаляването на нивата на кръвната захар до нормални граници може да е успешна стратегия за предотвратяване на бъдещи проблеми с паметта.
Всезнайковците знаят значително по-малко, отколкото си мислят
Скорошно изследване на психолози показа, че колкото повече даден човек си мисли, че знае по даден въпрос, толкова е по-вероятно той да твърди, че напълно измислени факти са верни.
„Колкото повече човек е убеден, че има знания в сферата на финансите, толкова по-склонен е той да твърди, че знае измислени финансови термини. Този модел се наблюдава и в други области като литература, биология, география и философия”, информира водещият автор на изследването Став Атир.
Преценката на човек колко знае за даден биологичен термин зависи до голяма степен и от това колко си мисли той, че знае в областта на биологията като цяло.
Недоспиването съсипва мисловните способности
Вредите, които нанася недоспиването на мисловните способности, са наистина огромни. Мозъкът на хората с лош сън трябва да работи много по-усърдно, защото краткосрочната и дългосрочната памет са доста по-слаби.
Скорошно психологическо изследване установи също, че недоспиването вреди и на умението ни да планираме и да създаваме нови стратегии. Лишаването от сън значително нарушава и способността ни да разчитаме емоциите по лицата.
Физическата умора вреди на умствената дейност
Резултатите от друго изследване са категорични, че физическият и умственият стрес си взаимодействат и причиняват умора. Ресурсите на мозъка в префронталния кортекс или зоната на мозъка, която използваме за контрол и планиране, са разделени по време на умствена и физическата дейност, показва още изследването.
spring.org
- снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Високите нива на флуорид във водата са свързани с по-ниско IQ при децата
- Флуидна и кристална интелигентност – дефиниция, разлики и техники за подобряване
- Какво е невербална интелигентност
- Емоционално интелигентни ли сте
- Най-умните породи кучета
- Изкуството на монотаскинга или изпълняването на една задача
- 5 трудности, които изпитват единствено високо интелигентните хора
- 7 съвета за висока емоционална интелигентност
- Определете вашето ниво на интелигентност с 3 въпроса само за минута
- Ежедневното шофиране над 2 часа води до затъпяване
Коментари към 7 навика, които застрашават интелигентността ни