Анализ на сънищата и как може да помогне съновидението за терапията ви

Зигмунд Фройд пише, че "Сънищата са кралският път към несъзнаваното.". Той вярва, че от анализирането на сънищата може да извлече интерпретация и по този начин да открие значението на съня. Смисълът може да се използва, за да се "вникне" в несъзнаваните начини, по които работи нашия ум, и най-важното да се използва като материал в психотерапията.
След като Фройд през 1899 г. издава "Тълкуване на сънищата", други автори последват литературните му стъпки и предлагат собствени интерпретации на човешките съновидения. В наши дни по книжарниците може да се открие голям набор от литературни произведения, анализиращи тайното значение зад нашите съновидения. Логично е да се запитаме дали те наистина имат значение и полезно ли е да се говори за тях в терапията?
Видове сънища
Ужасяващо съновидение
Такова, в което сънуващият вика, изпитва силен страх и пищи насън. Обикновено този вид сънища се срещат по-често при децата, отколкото при възрастните.
Кошмар
Обезпокоителен сън, който се състои от отрицателни емоции, като страх или безпокойство. Този тип сън е по-често срещан при деца, но тийнейджъри и възрастни също го изживяват.
Очевидни съновидения
Такива, в които сънуващият знае, че спи и може да контролира преживяванията в съновидението. Много хора твърдят, че този вид съновидения могат да бъдат контролирани чрез заучаване и практикуване на техники за индуциране на сънищата.
Нормално съновидение
Сън, в който спящият не осъзнава състоянието си.
В зависимост от вида на терапията и целите, които сте поставили, вашият терапевт може да ви попита за сънищата, които имате. Тълкуването им може да осигури различна гледна точка за проблемите на живота ви и подсъзнателните борби, които се случват на нива, недостъпни за самите нас без дълбочинен самоанализ. Сънуването е естествена част от човешкото съществуване и се осъществява, докато влизаме в различен тип мозъчна дейност. Отделянето на време за интерпретация на сънищата с терапевта може да е полезно за достигане на неизразени емоции и да хвърли светлина върху проблемите, които не успявате да локализирате съзнателно.
Как да използвате вашите сънища в терапията
Нормално е всеки, който помни сънищата си, да се пита каква е причината за тях, но не всеки има желание, смелост или мотивация да ги анализира.
Решете дали сънят трябва да се тълкува
Не всички сънища трябва да бъдат интерпретирани. Някои от тях са твърде буквални и затова вероятно няма да имат голямо значение за анализа на емоционалното ви състояние — например къде прибрах докладите на работа. (Освен това, начинът, по който избирате какво да разкажете, също има значение за анализа им.)
Запишете го в дневник на сънищата
За да се интерпретира значението на едно съновидение, то трябва да бъде запомнено. Но тъй като мозъкът ни не е склонен да запомня подобни „видения“ е най-разумно да водим дневник на сънищата. Просто го оставяме близо до леглото и записваме при събуждане това, което помним. Опитите да си спомним съня след дълъг ден ще са много по-трудни без дневника.
Разкажете съня, когато сте готови
Тълкуването не е точна наука и няма конкретен смисъл, скрит в някой ваш сън. Разказването и обсъждането на сънищата с вашия терапевт може да подпомогне извеждането на светло (за него и за самите вас) на вътрешните движещи мотиви, така че да се приемете такива, каквито сте.
Разглеждането на нашите сънища може да даде важни улики за работата на подсъзнанието и съществен материал за терапевтичните ни сесии. Не забравяйте, че не всички терапевти ще ви попитат за сънищата, така че не е изключено вие да повдигнете въпроса за полезността на подобно начинание в конкретния случай. Така заедно с терапевта може да потърсите смисъла, скрит в съновиденията ви.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ГЛИЦИН капсули 1000 мг * 100
ИНА ЕСЕНШЪЛС БИО ЕТЕРИЧНО ЛАВАНДУЛОВО МАСЛО 10 мл
СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
СЛИЙП ЗЕН капсули * 60
ВИРУ СЕЙФ таблетки за смучене * 60 + МЕЛАТОНИН таблетки * 20 НАТСТИМ
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) КЛАСИК 55/40/10 652
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Защо е полезно да спим на лявата си страна
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Как да спим по-добре: 10 съвета за дълбок и възстановителен сън
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Как да се справим с безсънието
Коментари към Анализ на сънищата и как може да помогне съновидението за терапията ви