Балансът при упражняване на власт и вземане на решения – ключ към щастливата връзка
Стремежът към щастлива връзка с партньора е вечен. Ако двама души усещат, че мнението им има значение, когато вземат важни решения, то те не са далеч от постигането на хармония. Обективната власт, която се измерва със спечелените пари обаче не играе важна роля, когато става въпрос за интимни взаимоотношения, гласи ново проучване, публикувано в списание "Journal of Social and Personal relationships". То е проведено от експерти от университета „Martin Luther“ в Хале и университета на Бамберг. Според учените от това как мъжът и жената възприемат разпределението на властта при вземане на решения във връзката зависи тяхната удовлетвореност.
Властта е възможността да влияем на хората, без те да могат да влияят на нас. Робърт Кьорнер от института по психология към университета „Martin Luther“ казва още: „Звучи така, сякаш говорим за бизнес, където действа законът „око за око, зъб за зъб“. Истината е, че упражняването на власт има значение и в личните взаимоотношения*. Правото и способността да вземаме решения в брака например определя до голяма степен доколко успешен би бил той.“
По-стари проучвания разкриват, че много рядко във връзките се постига този баланс и обикновено мъжете носят отговорност за направения избор.
Психологическо изследване върху хетеросексуални двойки
В наши дни правата и отговорностите са разпределени по-различно. Според Кьорнер „романтичните връзки вече са по-балансирани, особено в западните общества.“ Съвместно с проф. Астрид Шутц, която извършва изследвания върху личността, експертът анализира отношенията на 181 хетеросексуални двойки, които са заедно от поне месец. Възрастта на участниците е между 18 и 71 години, като средната продължителност на връзките е 8 години. Двамата учени анализират ефекта от действителната власт и усещането за власт върху качеството на взаимоотношенията и различни техни аспекти като удовлетвореност и ангажираност например.
Доброволците трябва да отговорят на въпроси, свързани с възхищението към партньора, доверието, сексуалната удовлетвореност, чувството на угнетеност и принуда, ангажираността и готовността да инвестират във връзката. Екипът изчислява баланса на споделената власт, за да добие представа до каква степен чертите на единия партньор се доближават до тези на другия.
Резултатите от проучването разкриват, че мъжете продължават да имат доминираща функция заради по-високите си доходи и по-доброто образование. Освен това често представителите на силния пол изпитват по-силна потребност да вземат решения.
Сходствата в характерите и доходите не влияят върху разпределението на властта
Едно от любопитните открития по време на експеримента е, че нито един от гореспоменатите фактори не се отразява на качеството на взаимоотношенията според двамата партньори. Дори сходствата в характерите им не повлияват на усещането за щастлива и пълноценна връзка. Кьорнер признава, че са изненадани, тъй като според по-стари проучвания между баланса на властта и качеството на взаимоотношенията има пряка връзка.
Най-щастливи са двойките, които споделят, че се чувстват достатъчно овластени при вземането на решения. |
Психологът обобщава резултатите от експеримента: „Става ясно, че субективното усещане за власт и свобода на избор сближава партньорите и засилва любовта им. Повечето двойки заявиха, че могат спокойно да изразят своите предпочитания, когато се обсъждат възможни решения. Шутц не смята, че тук се крие противоречие. Тя е на мнение, че усещането за власт може да се отнася до различни аспекти на взаимоотношенията. Жената например може да реши къде да прекарат почивката, а мъжът – къде да вечерят.
В проучването са включени щастливи двойки, което улеснява постигането на съгласие. Възможно е при двойки, които имат проблеми, конфликтите по отношение на разпределението на властта да са по-силно изразени.
Психолозите са категорични обаче, че за да са щастливи и удовлетворени от връзката си, и двете страни трябва да имат свободата да вземат важни решения.
* Körner Robert, Astrid Schütz. Power in romantic relationships: How positional and experienced power are associated with relationship quality. Journal of Social and Personal relationships. 2021.
- Love: How the feeling of power determines happy relationships: https://www.newswise.com/articles/love-how-the-feeling-of-power-determines-happy-relationships
- Power in romantic relationships: How positional and experienced power are associated with relationship quality: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/02654075211017670
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
ТАЙНИ ОТ ОСТРОВА - БАРБАРА ХАНЕЙ - ХЕРМЕС
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
Коментари към Балансът при упражняване на власт и вземане на решения – ключ към щастливата връзка