Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан

Значителна част от самосъстраданието и полагането на грижи за самите себе си (които често пренебрегваме) е да имаме здрави романтични взаимоотношения, изградени върху честност, уважение, доверие, безопасност и доброта. Понякога обаче се оказваме в токсични партньорства, без дори да го осъзнаваме.
Какво е токсична връзка?
Според терапевта Мишел Кирулис в една идеална връзка партньорите дават най-доброто от себе си, докато при токсичните взаимоотношения те провокират един в друг най-лошите си качества, дори тези, които не са подозирали, че притежават.
Токсична връзка е тази, в която хората дават приоритет на лоши отношения, които след това оказват влияние върху други области от живота им, включително емоционалното им състояние, приятелства, взаимоотношения с останалите членове на семейството, кариера и/или финансови въпроси. Здравите взаимоотношения включват чувство на комфорт, сигурност и партньорство, докато в токсичните връзки преобладават подозрението, несигурността и емоционалната нестабилност.
Кои са някои от признаците, че сте в токсични отношения?
Психолозите са идентифицирали няколко модела на токсичните взаимоотношения, сред които чувството за несигурност и липсата на доверие в партньора, липсата на съжаление и съответно – на извинение, след поредния скандал или обида, подозиране в лъжа или изневяра, напрегната атмосфера, съмнения относно съвместното бъдеще, заплахи за раздяла, която обаче дълго се отлага във времето.
Ето и най-честите знаци, алармиращи, че сме в токсична връзка:
- Вижте най-честите знаци, алармиращи, че сме в токсична връзка:
- Живеете с чувството, че преди тази връзка сте били много по-уверени и щастливи.
- Не можете да привлечете вниманието на партньора си, когато искате да говорите за нещо важно.
- Партньорът ви често ви се подиграва – на изражението на лицето ви, на гласа ви, тялото ви, нещата, с които се занимавате.
- Партньорът ви често ви обижда – има граници, които веднъж бъдат ли преминати, връщане назад няма. Затова е най-добре никога да не бъдат пресичани. Ако вашият партньор си позволява често да ви критикува и обижда, то това може да се превърне в ежедневие. Още при първите подобни прояви дайте да се разбере, че няма да търпите подобно отношение.
- Партньорът ви не изглежда особено впечатлен от постиженията ви или омаловажава успеха ви.
- Не се чувствате в състояние да се доверите на партньора си. Ако трябва да му споделите нещо, което ви тревожи, предпочитате да замълчите, защото сте сигурни, че няма да получите разбиране и подкрепа.
- Вашият партньор постоянно ви разказва вицове за разводи или ви дразни с реплики като: „Дано следващата да е по-добра от теб!“…
- Сякаш все повече губите вяра в самите себе си.
- Живеете в постоянен стрес.
- Пренебрегвате приятелствата си - или защото сте напълно обсебени от желанието си да прекарвате цялото си време с партньора си, или защото самият той не ви позволява да излизате с приятели. Виждате се с близките си рядко, а когато го правите, половинката ви е неотменно до вас. Звучи ли ви познато? Ако е така, приемете това като предупредителен сигнал. Трябва да осъзнаете, че една връзка се нуждае от пространство, за да расте.
- Партньорът ви проверява телефона ви – това не е нормално и не е доказателство за любов: това е посегателство върху личността и знак за нездравословни взаимоотношения. Този начин на контролиране може да доведе дори до домашно насилие.
- Партньорът ви избира дрехите ви – вашият партньор не харесва начина, по който се обличате? Неприятно, но стилът си избирате вие самите. Обличате се за себе си, а не за другите. Самочувствието е един от важните фактори за здравата връзка.
- Вашият партньор предполага, че го цените само заради нещо конкретно – секс, външен вид или високи доходи.
- Партньорът ви ревнува от най-добрия си приятел – ревността е болест. Ако вашият партньор не ви вярва, връзката ви никога няма да е стабилна.
- Никога не се обръщате един към друг за емоционална подкрепа.
- Приятелите ви често акцентират върху факта, че партньорът ви е неподходящ за вас – ако е така, може би наистина трябва да ги послушате. Най-трудно е, когато не можем да видим нещата отстрани, за да си създадем обективна преценка за ситуацията. Семейството и приятелите ни обаче виждат нещата от различен ъгъл. Ако те смятат, че сме тъжни, тихи или разсеяни, то по всяка вероятност те виждат проблем, който ние отказваме да видим.
- Страхувате се да изразявате мнението си – не забравяйте, че вашият партньор трябва да е човекът, на когото можете да се доверите, а не човекът, пред когото не смеете да споделите мислите си.
- Вашият партньор по всякакъв начин се опитва да ви откъсне от мрежата ви от приятели и семейство.
- Партньорът ви смята, че вие сте глупави или че те са "умните" във връзката, те се опитват да ви разубедят да опитате нещо ново, защото "най-вероятно ще се провалите".
- Не започвате разговор за отношенията си и бъдещето на връзката ви, защото се страхувате от напрежение и нови конфликти.
- Вашият партньор не уважава отговора ви, когато казвате "не" на нещо, което предлага.
- Партньорът ви се ядосва, ако не отговорите веднага на обаждането му – ако смятате, че това е безобидно, припомнете си колко е важно в една връзка да има предимно спокойствие и позитивизъм, а не отрицателни чувства. Ако треперите от страх всеки път, когато видите пропуснато обаждане от партньора си, нещо не е наред.
- Не можете да идентифицирате никакви начини, по които сте си повлияли положително един на друг.
- Можете да идентифицирате начини, по които сте си повлияли негативно на един на друг – усвоили сте вредни навици като прекомерно пиене на алкохол, мързел, пушене.
- Вашият партньор не ви кара да се чувствате добре в тялото си – посочва изтънялата ви коса или бръчиците около очите ви.
- Постепенно забравяте да полагате грижа за себе си, рядко се сещате за хобитата си и нямате желание да правите неща, които преди са ви доставяли удоволствие.
- Не се чувствате сигурни във връзката си – многократно сте се разделяли или многократно сте били заплашвани от изоставяне.
- Ежедневието ви преминава в скандали и спорове, които не спират дори в присъствието на децата.
- Вашият партньор пренебрегва емоциите ви или дори ви се подиграва особено когато споделите например, че сте уплашени от бързата скорост, с която кара…
- Партньорът ви контролира портфейла ви – доверието е от съществено значение, но винаги трябва да поставяте себе си на първо място. Не позволявайте партньорът ви да управлява спестяванията ви – замислете се какво би станало, ако връзката ви приключи? Икономическото насилие е форма на господство.
- Партньорът ви ангажира с неетични дейности, като например да лъжите в официални документи, които и двамата трябва да подпишете.
- Когато не сте физически заедно, той се чувства като "далеч от очите, далеч от ума“. Дори да пътува надалеч и да е обещал да звънне, когато пристигне, никога не го прави.
- Не сте сигурни колко надежден и подкрепящ или до колко изобщо може да разчитате на партньора си в ситуация, в която наистина се нуждаете от него, например, ако вие или ваш близък е с тежко заболяване.
- Обвинявате партньора си, затова че вашият живот не е толкова хубав и стойностен, колкото искате да бъде - или той обвинява вас за същото.
- Вашият партньор не зачита проектите и интересите ви.
- Отлагане, например на важни решения като дали да имате дете.
- Не сте сигурни, че партньорът ви ще стане добър родител.
- Често не ви се прибира вкъщи след стресиращ ден, предпочитате да отдъхнете навън.
- Животът ви заедно изглежда извън контрол – например и двамата харчите много повече, отколкото печелите.
- Никога не сте от един отбор, нито пък добър екип.
- Партньорът ви е източник на неприятни изненади като твърде големи разходи от общия ви бюджет.
- Хващате партньора си в лъжа многократно.
- Вашият партньор излиза, но или не ви казва къде, или не успява да се прибере навреме, дори когато имате уговорка – без никакво обяснение.
- Тревожите се, че партньорът ви може да се разгневи толкова много, че дори да ви нарани.
- Живеете с чувството, че сте в капан.
- Когато спорите, просто се обвинявате един друг и никой не признава собствената си грешка.
- Вие сте много критични един към друг.
- Партньорът ви се оплаква от вас пред приятелите или семейството си.
- Срамувате се от поведението на партньора си.
- Чувствате се самотни, когато сте заедно.
- Ако трябва да оцените партньора си по скала от 1 до 10 за загриженост, надеждност и отговорност, ще го оцените под 5.
- В отношенията ви липсва привързаност – рядко се целувате, докосвате или се усмихвате един на друг.
- Вашият партньор все по-рядко има желание за секс.
- Смята, че сте късметлии да имате точно него за партньор, но не и обратното.
- В отношенията ви има известна студенина и отчужденост.
- Вашият партньор често ви сравнява с другите, особено с половинките на приятелите си (сравнението никога не е във ваша полза).
- Спречкванията ви винаги ескалират до фразата: „Ако не… ще..."
- Все по-често се улавяте да гледате на свои колеги или приятели като на възможни бъдещи партньори.
- Изневерява ви.
- Има насилие в отношенията ви.
>>> Три признака на токсичната връзка
Защо оставаме в токсични взаимоотношения, дори когато осъзнаваме, че ни вредят?
Дори ако партньорите си дадат почивка един от друг, те често възобновяват връзката си по различни причини, като най-честото оправдание е, че е по-разумно да са с този партньор, отколкото сами. След което токсичният цикъл започва отново, защото въпреки временната раздяла, наранените чувства все още не са излекувани, нито са преодолени останалите емоционални проблеми във връзката.
Кои са някои от митовете за токсичните взаимоотношения?
Най-големият мит за токсичните взаимоотношения е, че хората не могат да се измъкнат от токсичния цикъл. Казват неща като: "Знам, че той не е добър за мен, но аз го обичам и се познаваме толкова добре" или "Не съм щастлив с нея, но има ли гаранция, че с друга няма да ми е още по-зле?"
Хората се страхуват, че излизайки от своята нещастна връзка, тоест, от измамно комфортната си зона, те няма да успеят да се справят. Но всъщност изобщо не е така.
>>> Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка
Как могат да си помогнат хората, които са в токсични взаимоотношения
Един от начините да се ориентирате във взаимоотношенията си е да помислите за причините, поради които сте с партньора си. Претеглете плюсовете и минусите, отговорете си честно как ви кара да се чувствате човекът, когото сте избрали за свой спътник в живота. Ако откриете, че го свързвате най-вече с неприятни ситуации, емоции и спомени, то вероятно сте в токсични отношения.
Разбира се, решението за раздяла е трудно, но това, което ще ви даде сили и смисъл да предприемете тази важна стъпка, е като се съсредоточите върху собственото си благополучие, но също и като си поставите за цел да опознаете емоциите си, а след това и да се научите да ги управлявате. Ако ви е трудно да направите това сами, потърсете подкрепа от опитен терапевт, който ще ви помогне да разберете емоциите и поведението си.
Бъдете сигурни, че с времето ще придобиете увереност и умения да правите избори, съобразени с вашето щастие и благополучие.
Признаците на токсичната връзка - видео
psychcentral.com, psychologytoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОВЕЛИТЕЛКАТА НА КОНЕТЕ - ДЖОДЖО МОЙС - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
- Грабнете любовта, която желаете: Разрушете старите модели, за да установите по-добри отношения
- 11 знака, които подсказват, че не си подхождате с партньора си
- Бебе и френски булдог, родени на една дата, имат най-очарователната връзка по между си (галерия)
- 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Знаци, които показват, че той се интересува от вас
- Генетична връзка между исландците и индианците
- Кои са различните стилове на привързване
- 3 знака, че може би сте се превърнали в гневен и озлобен човек
Коментари към Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан