Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите

Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите

от 25 юли 2018г., обновено на 25 окт 2019г.
Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Биполярното разстройство (предишното наименование е маниакална депресия) представлява вид афективно разстройство, което оказва влияние върху всички аспекти на живота, включително настроението, нивата на енергия, вниманието и поведението. Повечето хора са чували за биполярното разстройство, което се изразява в периоди на мания или хипомания и депресия. Все още не е открит лек за афективно разстройство, но много индивиди с такава диагноза водят пълноценен и щастлив живот.

Контролирането на симптомите на биполярното разстройство обикновено изисква комбинация от медикаменти и терапия. Все пак може да направите някои промени в ежедневието си, които да предотвратят появата на нови епизоди на мания или депресия или поне да намалят интензитета и честотата им.

Предоставяме на вниманието ви няколко съвета на терапевта д-р Катлин Смит (Kathleen Smith), които ще ви помогнат да се справите със симптомите на биполярно разстройство.

Поддържайте социални контакти – Колкото повече се изолирате, толкова повече се увеличава рискът резките промени в настроенията да останат незабелязани от самите вас, което може да доведе до нови епизоди на мания или депресия. Така че не се колебайте да поддържате контакт с професионалисти (лекари, терапевти или други специалисти по психично здраве), които да са готови да ви предоставят съвети и подкрепа, когато имате нужда. Много хора, страдащи от биполярно разстройство, осъзнават колко полезно може да се окаже редовното посещение на групи за подкрепа, специално насочени към индивиди с афективното разстройство. Поддържането на контакт със семейството, приятелите и членове на общността също играят важна роля за значителното намаляване на психотични епизоди.

Образовайте се – Този съвет включва в себе си намирането на информация за симптоматиката и най-новите изследвания, касаещи медикаментозното лечение и успешните терапии за биполярното разстройство. Споделете своите притеснения и въпроси с лекаря или специалиста по психично здраве, като също така го попитате какви други материали за четене той би ви препоръчал. Добрата информираност за афективното разстройство ще ви помогне да контролирате състоянието си по-добре и да идентифицирате симптомите, преди нещата да се влошат.

Следете симптомите си – Много хора с биполярно разстройство намират за полезно да имат дневник, в който да записват своите мисли, настроения и поведения. Ако успеете да идентифицирате малките предвестници на маниакалните или депресивните епизоди, ще можете да вземете своевременни мерки, за да намалите интензитета на кризата, преди тя да се развие с пълна сила. С помощта на дневник ще имате възможността да следите евентуалните провокатори на психотични епизоди като липса на сън, проблеми във връзката, стрес в училище или работното място, употребата на наркотици или промяната на сезоните. Колкото по-точно съобщите състоянието си на лекаря си, толкова по-голям е шансът да стабилизирате настроението си на време.

Приложете уменията си за справяне в трудни ситуации – Освен уведомяването на лекаря или психотерапевта си, вие можете да използвате някои от вече усвоените техники, за да контролирате симптомите си или да намалите риска от психотични епизоди. Различни методи работят за различни хора, но те често включват дейности, които намаляват нивата на стрес, или практикуването на здравословни хобита. Съставянето на списък с умения за справяне в трудните моменти е доста полезно, тъй като необичайно интензивните емоции по време на маниакален или депресивен епизод може да ви попречат да се сетите за вече научените техники.

Създайте си рутина – Вероятно един от най-сигурните и работещи методи за превенция на критични моменти е създаването и придържането към установен ред, обхващащ голяма част от ежедневието ви. Спазването на графика за приемане на медикаменти е само един аспект на рутината. Получаване на здравословното количество сън всяка вечер може да намали риска от маниакален епизод. Спортуването също спомага за стабилизирането на настроенията. Желателно е да си направите план за месеца с точно определени часове за посещение на семейството, приятелите и психотерапевта, които стриктно да спазвате. Отделете си и периоди за релаксация, за да може да си почините от натрупаната умора и стрес.

Съставете план за действие при кризи – За жалост, понякога дори най-добрата рутина и най-успешните техники за справяне с трудните моменти могат да не са достатъчни и да се стигне до ескалация и отключването на маниакален или депресивен епизод. Дори в момента да се чувствате отлично и емоционално стабилни, пак е препоръчително да си съставите план за действие в случай на кризисен момент – когато усещате, че губите контрол над себе си. Винаги имайте под ръка списък с най-близките си хора, с които може да се свържете лесно в случай на психотичен епизод, както и подробна информация относно симптоматиката на биполярното разстройство, притеснителни признаци и медикаментите, които приемате. Също така, добавете номерата на горещите линии, на които може да позвъните в случай, че имате мисли за самоубийство или изпитвате психотични симптоми.

Ако не сте сигурни как точно да изпълните тези съвети, запомнете, че психолозите, терапевтите или психиатрите са обучени да ви помогнат с трудностите, съпътстващи диагнозата биполярно разстройство. Те ще ви окажат съдействие по време на съставянето на индивидуален план за лечение, който да включва упоменатите в статията предложения.

Биполярното разстройство не означава, че трябва да се изправяте срещу симптомите на афективното разстройство сами, така че помислете кои са близките ви и професионалистите, които ще ви предоставят подкрепа в предизвикателствата, идващи с поставянето на диагноза.

Wehr, TA. (1990). Sleep loss: A preventable cause of mania and other excited states. The Journal of clinical psychiatry. 50 Suppl. 8-16; discussion 45. 

Редактор: Нора Маркова
Източник: psycom.net
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Как да отговорите на въпроса "Добре ли си?", когато не се чувствате добре Как да отговорите на въпроса "Добре ли си?", когато не се чувствате добре
  • Защо хората с тревожност и други афективни разстройства трудно регулират емоциите си Защо хората с тревожност и други афективни разстройства трудно регулират емоциите си
  • 15 признака на емоционален мазохизъм 15 признака на емоционален мазохизъм
  • Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те
5.0/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ДОБРА КОМУНИКАТИВНОСТ 20 мл
13.80лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ДОБРА КОМУНИКАТИВНОСТ 20 мл

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
12.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите
    www.framar.bg 
    на 17 April 2021 в 19:25
    Коментирайте "Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • Страдам ли от депресия?
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Депресия
  • Какво е нивото на вашата тревожност и депресия?
  • Възстановяване от умора и изтощение
  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Лечебно действие на магнезия
  • Кодеин
  • Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
  • Какво представляват натрапчивите мисли

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Депресия заради карантината за коронавируса?

преди 347 дни, 23 часа и 19 мин.

Депресия и агресия - как мога да се справя с това?

преди 409 дни, 7 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

В начална бременност и 7 сантиметра миомен възел- какво да правя

преди 5 часа и 38 мин.

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 10 дни, 2 часа и 46 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 10 дни, 23 часа и 13 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 11 дни, 17 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се справяте с пролетната умора?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Псилоцибинът е толкова ефективен при депресия, колкото често използван антидепресант

Псилоцибинът е толкова ефективен при депресия, колкото често използван антидепресант

от 15 апр 2021г. Прочети повече
Възстановяване от умора и изтощение

Възстановяване от умора и изтощение

от 05 апр 2021г. Прочети повече
 5 вида тренировки, които ще държат депресията далече от вас

5 вида тренировки, които ще държат депресията далече от вас

от 01 апр 2021г. Прочети повече
Сандалово дървo, Бял сантал

Сандалово дървo, Бял сантал

от 15 фев 2021г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах