Как да се справите с тревожността и напрежението, ако страдате от биполярно разстройство
Да живееш с диагнозата биполярно разстройство може да бъде голямо предизвикателство. Потиснатостта, резките промени в настроението, тежкото изтощение, мрачните мисли – всичко това нарушава нормалния ритъм на живота, но, за щастие, има начини да се справите.
В дните, когато симптомите се обострят, е възможно да се чувствате много по-напрегнати. Не се тревожете, не сте единствени. И по-важното – можете да облекчите състоянието си.
По-долу ще споделим с вас съветите на хора с афективни разстройства, каквото е биполярното. Повечето членуват в неправителствената организация „This Is My Brave“, която организира събития с основна цел заличаване на стигмата върху психичните заболявания.
Следващия път, когато се почувствате зле, си спомнете техните думи. Може би те ще ви помогнат да намалите напрежението.
Лекувайте се
Биполярното разстройство изисква подходящо лечение, което да повлиява на симптомите. Често терапията заема централно място в него.
Според Т.К. Блекман, който също страда от него, изборът на терапевт би помогнал за:
- идентифициране на тригерите (отключващите фактори);
- усвояване на ефективни техники за справяне;
- поставяне на ясни граници.
В зависимост от вашето афективно разстройство, може да се наложи и медикаментозно лечение.
Вече сте опитали и едното, и другото, но въпреки това не забелязвате ефект? Блекман препоръчва да не се отказвате: „Понякога отнема време, докато намерите подходящите лекарства и дозировката, която помага. Изборът на терапевт също невинаги е лесен.“
Фокусирайте се върху малките победи
Сивакуой Лафлин, писател и активист в подкрепа на хората с психични разстройства, също страда от биполярно разстройство тип II. Според нея малките победи и успехи не бива да бъдат подценявани, защото те всъщност са „от огромно значение“. „Има дни, когато дори ставането от леглото и къпането са постижения“, споделя Лафлин. „Друг път успехът може да е по-видим – да спазиш срок или да излезеш на вечеря с приятели.“ Всяка малка крачка в правилната посока е безценна.
>>> Разликата между биполярното разстройство Тип 1 и Тип 2
Бъдете снизходителни
Когато видите, че списъкът ви със задачи не намалява, защото просто имате лош ден, не се критикувайте, съветва писателят Фиона Томас, която страда от депресия и тревожност.
„Не сравнявайте постигнатото днес с постигнатото вчера, миналата седмица или миналата година“, допълва авторът на книгата “Depression in a Digital Age: The Highs and Lows of Perfectionism.” Според Томас продуктивността ви зависи от начина, по който се чувствате. Ако нещо не е наред, просто направете онова, което можете, нищо повече. Останалото оставете за по-късно.
Намирайте време за нещо любимо поне веднъж на ден
Фиона Томас вярва, че хората с разстройства на настроението трябва да отделят време за поне едно приятно занимание дневно, за да повдигнат духа си. Няма значение дали е нещо впечатляващо или съвсем дребно:
- няколко чаши вода;
- разходка из жилищния квартал;
- разговор с приятел.
Лафлин например обича да разпуска и да освобождава напрежението като:
- прекарва време с внука си и със своите кучета;
- медитира;
- практикува пешеходен туризъм;
- чете;
- пише.
Разбира се, изброените по-горе дейности може да са приятни за един и досадни за друг. Ето защо всеки сам избира какво да прави, за да се чувства добре. С времето заниманията ще се превърнат в рутина и ще ви носят спокойствие, без дори да полагате усилия.
Запомнете, че сте нормален човек
Сюзан Гарвърич също страда от биполярно разстройство тип II. Тя работи в сферата на превенцията на самоубийствата и усилено се бори със стигмата върху хората с психични заболявания. Експертът призовава другите като нея да не се чувстват „сякаш нещо не им е наред, а да си повтарят, че са смели и достатъчно силни да се справят с болестта“.
Описвайте хубавите си дни
„Човек е склонен често да се връща към лошите си дни или седмици“, разказва Леа Бет Кериър, активист за защита правата на пациентите с психични проблеми, която е диагностицирана с депресия, ОКР и посттравматично стресово разстройство. Според нея трябва да описвате и хубавите емоции, за да не забравяте, че те съществуват, дори когато сте много потиснати. Когато четете написаното, ще се върне и надеждата ви, че животът може да бъде прекрасен.
Общувайте с хора, които ви подкрепят
Много е важно да се обградите с хора, които ви подкрепят, и да намерите група за взаимопомощ.
„Напълно нормално е да искате да поговорите откровено с някого“, уверява Тереза Бордман, която страда от трудно лечимото биполярно разстройство тип I и посещава терапевт ежеседмично. Когато изрази себе си, тя се чувства по-малко самотна.
Първата крачка към справяне с неприятните симптоми на биполярно разстройство е да признаете, че се чувствате зле. Емоциите ви могат да бъдат знак, че е време да се отпуснете, да бъдете мили със себе си и да потърсите помощ. Когато изпитвате напрежение, си повтаряйте, че не сте сами, че се справяте повече от добре, дори и в дните, когато ви се струва ,че не е съвсем така.
How to Manage Feeling Overwhelmed When You Live with Bipolar Disorder: https://psychcentral.com/bipolar/what-i-want-someone-whos-overwhelmed-with-their-mood-disorder-to-know?utm_source=ReadNext#practice-forgiveness
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Лечение при биполярно афективно разстройство
- Как да помогнем на близък с биполярно разстройство
- 10 предупредителни знака за биполярно разстройство
- Разликата между биполярното разстройство Тип 1 и Тип 2
- Биполярното разстройство: 6 мерки за овладяване на симптомите
- Биполярно разстройство: каква е разликата между мания и хипомания
- Биполярно разстройство? Сигурни ли сте
- Бременните жени с биполярно разстройство раждат преждевременно
- Животът с родител, който страда от биполярно разстройство
- Психиатърът Франк Чен: Успешното лечение на биполярното разстройство изисква работа в екип
Коментари към Как да се справите с тревожността и напрежението, ако страдате от биполярно разстройство