Видове психологически кризи и причини за тяхната поява
От гледна точка на психичното здраве кризата не се отнася непременно до травматична ситуация или събитие, а до реакцията на дадено лице в отговор. Едно лице може да бъде дълбоко засегнато от дадено събитие, а друго да преживее малко или никакви негативни резултати от него. Китайската дума за криза представя отлично описание на нейните компоненти. Думата се формира от йероглифите за опасност и възможност. Кризата представлява пречка, травма или заплаха, но също така дава възможност за растеж или упадък. |
Как специалистите по психично здраве дефинират кризата?
Съществуват различни подходи и определения. Мнозина се съсредоточават върху това как човек се справя със събитието, а не върху самото събитие:
- "Хората са в състояние на криза, когато са изправени пред препятствие за постигането на важни житейски цели (препятствие, което за известно време е непреодолимо) чрез използването на обичайни методи за разрешаване на проблеми." (Каплан).
- "… Кризата e разстройство в равновесието при неуспех на традиционния подход да разреши проблеми, което води до дезорганизация, безнадеждност, тъга, объркване и паника." (Lillibridge и Klukken)
- "… Криза е възприемането или изживяването на дадено събитие или ситуация като непоносима трудност, която надвишава текущите ресурси на човека и механизмите му за справяне." (Джеймс и Гилиланд).
Видове психологически кризи
Често мислим за кризата като за внезапен неочакван инцидент, като автомобилна катастрофа, природно бедствие или друго катастрофално събитие. Кризите обаче могат да варират значително по вид и тежест. Те може да:
- настъпят като част от процеса на растеж и развитие в различни периоди от живота.
- са предвидима част от жизнения цикъл, като например кризите, описани в теорията за етапите на психосоциалното развитие на Е. Ериксън.
- Ситуационните кризи са внезапни и неочаквани, като например инциденти и природни бедствия. Преживяване на автомобилна катастрофа, наводнение, земетресение или насилие са само няколко вида ситуационни кризи.
- Екзистенциалните кризи са вътрешни конфликти, свързани с неща като цел на живота, посока и духовност. Кризата на средната възраст е пример за криза, която често се корени в екзистенциалните проблеми.
Кризата може понякога да е съвсем очевидна, като например при човек, който губи работата си, развежда се или е замесен в някакъв инцидент. В други случаи личната криза може да е по-малко очевидна, но все пак да доведе до драматични промени в поведението и настроението. Американската психологическа асоциация подсказва, че често срещаните признаци за криза на психичното здраве включват драматични промени в навиците за сън, внезапни смени в настроението, оттегляне от обичайните дейности, намален успех в училище или качество на работа, пренебрегване на личната хигиена и промени в теглото.
В помощ за справяне с кризата
Целта интервенциите е да се справят с текущото състояние на лицето, което е изправено пред криза. Хроничното излагане на стрес или травма може да доведе до психични заболявания, така че е важно кризисните консултанти да притежават умения и знания, с които да помогнат на клиентите да се справят с настоящите стресови фактори и травми. Кризисното консултиране няма за цел да осигури психотерапия, а да предложи краткосрочна намеса, да отдаде на клиентите помощ, подкрепа, ресурси и стабилизация.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- E05.5 Тиреотоксична криза или кома
- Справяне с криза или травма
- Как да останем психически силни по време на криза
- Положителната нагласа ви осигурява хладнокръвие в кризисни ситуации
- Влияят ли новините на онлайн покупките на българина?
- Кризата в семейния живот започва на третата година
- Изразявайте чувствата си редовно, за да избегнете нервна криза
- Как да обърнем кризата в своя полза
- По време на криза жените впечатляват мъжете с облеклото си
Коментари към Видове психологически кризи и причини за тяхната поява