Как се развива човешката психика според Ерик Ериксън
Опознаването на човешката психика и етапите на развитието й дава възможност да се подготвим добре за трудностите, които се срещат във възпитанието и работата с деца. Теорията за психосоциалното развитие на Ерик Ериксън има голямо сходство с разработената от Зигмунд Фройд, но са детайлизирани още етапи. Характерно за теорията на Ериксън е, че е популярна не само сред психоаналитиците, но и сред педагозите. Изключително ясно и достъпно написана, тя е определяна за една от най-влиятелните в историята на психологията.
Стадий на доверие срещу недоверие – от раждането до 12-18 месеца
Счита се, че съответства на аналния стадий, описан от Фройд. Детето изгражда отношението към света в корелация с това дали се чувства сигурно и обгрижено. Подредеността и предвидимостта на средата се изправят срещу хаоса и несигурността. Така се формират спокойни или подозрителни, дори страхливи личности. Ериксън напомня, че в този период се формират доверителните отношения, основание и за отношението към света.
Стадий на автономия срещу съмнение – от 12-18 месеца до 3 години
Съответства на аналния стадий. През него се формират усещанията за самостоятелност и независимост, които се противопоставят на чувството за срам и мнителността. По време на този стадий, децата формират поведение, от което зависи дали ще са свободни в социалните си контакти или стеснителни и затворени. Твърде критичното изразяване и строгостта на възрастните може да доведе до постоянно усещане за срам.
Стадий на инициатива срещу вина — от 3 до 6 години
Съответства на фалическата фаза при Фройд. В този период възникват нравствените устои и морала. Формира се инициативност, противодействаща на безделието и вината.
Прочетете още:
Стадий на трудолюбие срещу непълноценност – от 6 години до пубертета
Латентната фаза по Фройд дава подобни характеристики в описанието си. Поради стартирането на училище, детето е принудено да избере между приемане на трудовата дейност и обременяване с чувство за непълноценност. Това е периодът, в който детето е най-склонно да развива качествени трудови навици. Ако претърпи неуспехи, заживява с ниска мотивация за постижения и не много високо самоуважение.
Стадий на идентичност срещу ролева обърканост - от пубертета до ранна зряла възраст
Период, в който се осъществява самоопределянето на индивида като личност и част от социална група. Формира се чувство, което се стреми да отговори възможно най-точно на въпроса „Кой съм аз?“.
Останалите стадии се отнасят до зрялата вече личност:
Те са:
- Стадий на интимност срещу изолация – в който се работи за това да имаме семейство или да останем сами.
- Стадий на съзидателност срещу самовглъбеност – отнася се до висока продуктивност и себеотдаване, или грижа и потъване в личните тегоби.
- Стадий на цялостност срещу отчаяние – в него човек или се наслаждава на пълноценно изживяната си съдба, или изпитва безнадеждност. Резултатът е мъдрост или отчаяние.
Важно е да запомните, че теорията за психосоциалното развитие все още е само предположение за това как се развива личността. Въпреки че някои аспекти от нея са доказани с редица изследвания през годините, тя все още не е изцяло подкрепена с доказателства. Това обаче не я прави по-малко полезен и овластяващ инструмент, позволяващ ни да разглеждаме от друг ъгъл конфликтите и предизвикателствата, с които се сблъскваме, докато преминаваме през живота си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на децата
- Какво може да разкрие ръкостискането за личността на човек
- Развитие и разстройства на детската реч
- Посочете кое от тези бебета е момиче и ще разберете каква личност сте
- 10 човека със суперсили, за които може само да си мечтаем
- Вижте какво разкрива за вас последната цифра от годината ви на раждане
- История на бележитите фармаколози в миналото
- Ето как са изглеждали известни личности от миналото в реалния живот
- История на Ото Варбург
- Проф. д-р Параскев Стоянов - хирург, новатор и патрон на МУ Варна
- Позата, в която се намирате в момента, може да разкрие много за вашата личност
Коментари към Как се развива човешката психика според Ерик Ериксън