Вие сте това, което казвате на себе си: Силата на вашия вътрешен диалог
Обикновено не обръщаме внимание на вътрешния си диалог, но е полезно да знаем, че начинът, по който се отнасяме към себе си, определя способността ни да се справяме в кризисни ситуации, обуславя нашите решения и в крайна сметка влияе върху това как се чувстваме.
Разговорите, които водим със себе си, ни определят, както пред другите, така и пред самите нас. Проблемите, които ни обсебват, кръгът от мисли, в който се затваряме, думите, които избираме в своя вътрешен диалог, оформят нашата реалност - реалност, която може да бъде повече или по-малко ограничена и повече или по-малко мрачна в зависимост от вида на самоутвържденията, които правим пред себе си.
>>> Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
Разбира се, позитивното мислене с цел уверение, че ще се справим с даден проблем, не е гаранция за успех, но обратното със сигурност е гаранция за провал. Ето защо си струва да обърнем прожектора към себе си и да започнем да поставяме под въпрос вътрешния си диалог, особено ако използваме ограничаващ език и си изпращаме вредни съобщения, които могат да навредят на психичното ни здраве.
Ето какво имаме предвид под “вътрешен диалог”
Вътрешният диалог са нашите мисли, онзи глас в главата ни, който коментира всичко, което ни се случва, и говори почти през цялото време, съзнателно или не.
Използваме думата „диалог“, а не „монолог“, защото вътрешният ни глас се възползва от способността на ума ни да се разгръща и да си представя събеседник. Всъщност, според холандския психолог Хюберт Херманс, нашето „его“ е съставено от множество „позиции на себе си“, които имат възможност за диалог помежду си, като приемат психологическа дистанция.
Как вътрешният диалог презарежда емоционалната ни батерия?
Проучване, проведено в Университета в Пенсилвания, анализира влиянието на самоутвържденията (вътрешният диалог, който непрекъснато поддържаме със себе си). Изследователите дават задача на участниците да си припомнят различни значими преживявания от живота си.
Невролозите откриват, че когато мислим за приятна и значима ситуация, в мозъка ни се активират зоните, свързани с наградата, нещо, което не се случва, когато мислим за несъществени ситуации или такива, които са ни повлияли отрицателно. Това означава, че простото концентриране върху приятни и смислени преживявания предизвиква положителна промяна в работата на мозъка, което несъмнено се отразява на начина, по който се справяме с проблемите и със самия живот.
>>> Внимавайте с негативните мисли, защото от тях зависи качеството на живота ви
Най-интересното в експеримента обаче е, че когато участниците мислят за приятни бъдещи ситуации, се активират мозъчните области, свързани с „егото“, и се превръщат в източник на положителна емоционална енергия. Ето защо, ако преминаваме през лош период, вместо да се обвиняваме за грешките си или да си мислим, че никога няма да разрешим проблемите си, трябва да се опитаме да направим вътрешния си диалог по-позитивен, защото това ще ни позволи да презаредим емоционалните си батерии.
Всичко това показва, че положителните самоутвърждения действително са начин да подготвим мозъка си да регулира негативните емоции, които можем да изпитаме, когато се сблъскаме със ситуация, която ни стресира или поражда дискомфорт. Активирайки области като вентролатералния префронтален кортекс и предния цингуларен кортекс, които са свързани с регулирането на емоциите и улесняват трудния избор, ние поставяме основите на един наистина по-ефективен начин за справяне с предстоящи трудни ситуации. До този извод са стигнали и изследователи от Колумбийския университет.
Как да създадем конструктивен вътрешен диалог
Диалогът, който поддържаме в ума си, ни позволява да се справим по-добре с проблемите, помага ни да проектираме възможни решения и да разгледаме техните последици. Когато се връщаме отново и отново към ситуация, която ни тревожи (понякога автоматично), умът ни се опитва да излезе от кръстопътя, в който се озоваваме. Всъщност вътрешният диалог възниква от необходимостта да анализираме това, което ни се случва, да разберем и намерим смисъл - както в бурята, която бушува в нас, така и в реалността, която ни заобикаля.
През повечето време вътрешният диалог се отдалечава от основната си функция и в крайна сметка създава повече проблеми, отколкото разрешава, генерирайки емоционален дистрес. Ето защо трябва да останем бдителни, за да си гарантираме, че вътрешният ни глас не ни затваря в капан, осъждайки ни да повтаряме отново и отново безполезни притеснения и опровергаващи самоутвърждения, водещи доникъде. |
Позитивният вътрешен диалог, напротив, ще ни позволи да използваме много по-ефективно психологическите си ресурси в ситуации на заплаха. Психолози от Калифорнийския университет са открили, че конструктивното насочване на тези самоутвърждения ни помагат да противодействаме на различните клопки на автоматичното мислене, които намаляват нашите познавателни ресурси. С други думи, ако имаме проблем и се съсредоточим само върху препятствията и конфликтите, нашите познавателни ресурси за разрешаването им ще намалеят и ще бъдем затворени в цикъл, белязан от оплаквания и негативизъм.
Положителният вътрешен диалог има способността да разширява нашата перспектива. Фокусирайки се върху това, което е по силите ни да разрешим, или върху ресурсите си, ние ще бъдем способни да видим отвъд проблема.
Положителните самоутвърждения също така разширяват виждането ни за самите нас, повишавайки нашето самочувствие и увереност, така че да можем да преценим случващото ни се в по-положителна светлина и не по-малко важно - от друга гледна точка. Следователно позитивният вътрешен диалог действа като вид щит, който пази психологическото ни благополучие, дори в най-тежките ситуации.
Благодарение на този вътрешен глас ние се научаваме “да не се давим в чаша вода” и да развием нужната увереност, за да останем силни и ефективни. Просто трябва да помним думите на Епиктет: „Важното е не какво се случва с вас, а как реагирате на него."
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕУСПЯВАНЕ ЧРЕЗ СИЛАТА НА МИСЪЛТА - БРУС МАКЛЕЛАНД - ШАМБАЛА
ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН
СИЛАТА НА МИСЪЛТА В БИЗНЕСА И ЕЖЕДНЕВИЕТО - УИЛЯМ У. АТКИНСЪН
ПРАКТИЧЕСКО ЧЕТЕНЕ НА МИСЛИ
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
- Джо Диспенза: Мислите променят тялото ни – те го разболяват, но и лекуват
- Умът ви може да е ваш приятел, но и враг: Разрушете бариерите, които сами поставяте пред себе си
- Да проверим как мислите – стандартно или по-задълбочено?
- Лечебната сила на мисълта
- Внимавайте с негативните мисли, защото от тях зависи качеството на живота ви
- Наръчник за начинаещи: Как да заместваме негативните мисли с реалистични твърдения
- Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
- Могат ли мислите и чувствата да ни разболеят?
Коментари към Вие сте това, което казвате на себе си: Силата на вашия вътрешен диалог