Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Готвенето като терапевтичен инструмент

Готвенето като терапевтичен инструмент

от 10 авг 2018г., обновено на 27 сеп 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Готвенето като терапевтичен инструмент - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Готвенето е една от дейностите, които съчетават изкуство, техника и знания. Това е област, в която културата и обичта са главни действащи лица в изпълнението на една и съща задача. Ние приготвяме дадено ястие въз основа на придобити традиции и знания и го правим в зависимост от отношението ни към другите.

Има няколко различни начина, по които можете да погледнете на готвенето. Един от тях – най-практичният – е да готвите, за да задоволявате хранителните си нужди, другият – да го разгледате от търговска гледна точка, защото приготвянето на храна е и бизнес.

Най-ефективният, творчески и социален начин, по който можем да приемаме готвенето обаче, е насочен към намиране на удоволствие в него и привличане на любими хора, които да се наслаждават на резултатите. Когато приготвяме храна, без да бързаме, а за да създадем специален момент за онези, които обичаме, готвенето спира да бъде досадно задължение и се превръща в израз на личността и отношението ни, а заедно с това и в терапевтичен инструмент.

Сензорно съзнание, първият принос на готвенето

Готвенето е една от дейностите, които включват всички сетива. Те остават активни по време на целия процес и до самия му финал. Зрение, слух, докосване и разбира се, мирис и вкус, трябва да изиграят своята важна роля в създаването на кулинарния шедьовър. Когато ядем, се случва същото.

По този начин готвенето се превръща в истинска дъга на усещанията. Следователно, това предполага цялостно преживяване. Готвенето е една от малкото дейности в наши дни, които позволяват този парад на сензорни впечатления, който винаги е много възнаграждаващ.

Готвенето е творческо преживяване

Един от най-интересните аспекти на готвенето е, че това е дейност, в която резултатът никога не е същият. Можем всеки ден да готвим едно и също ястие, но то винаги да е различно. Двама души могат да възпроизведат една и съща рецепта и вкусът ще бъде различен, което превръща готвенето в много индивидуална дейност, а вследствие на това и в творческа.

От друга страна, готвенето позволява безкрайни вариации. То приветства промяната във всяка една от стъпките. Понякога, в начина, по който подготвяме определени храни, а друг път в начина, по който ги презентираме, но можем да променяме и съставките, подправките – погледнато в тази светлина, готвенето си е чисто творчество.

Търпение и концентрация

Готвенето е една от дейностите, които включват последователни стъпки – трябва да изпълните една, преди да преминете към следващата. Това изисква търпение и концентрация. В същото време вие извършвате много задачи, понякога дори едновременно. Това изисква да фокусирате вниманието си само и единствено върху това, което правите – упражнение, което подобрява концентрацията.

Решаване на проблеми и вземане на решения

блюдо, чиния с храна, кулинарен шедьовър

Готвенето е непредсказуемо – може да загорите ястието, ако сте разсеяни, или да го пресолите, или, или – възможностите са безкрайни. Всички тези малки проблеми изискват решение. Справянето с тези трудности са съществен стимул за вашата интелигентност.

Факт е, че трябва да вземате много решения при подготовката на ястие. Например, в рецептата може да е посочено, че трябва да печете нещо 10 минути, но те съвсем да не са достатъчни. Това изисква да анализирате ситуацията и да помислите какво да направите. Готвенето подобрява умението ви за вземане на решения.

Готвенето е релаксиращо и забавно

Когато имате положително отношение към готвенето, то се превръща в релаксираща дейност. Важното е да не готвите нервно или да очаквате да получите перфектни резултати. В идеалния случай можете да подготвите всичко спокойно и с отворен ум.

Готвенето с партньора или с приятели може да бъде много забавно и приятелско преживяване. По същия начин, поднасянето на ястие, приготвено със собствените ни ръце, показва обич.

Готвенето означава сътрудничество и комуникация

Готвенето в компания може да бъде релаксиращо, забавно и много възнаграждаващо. Например, ако сте имали проблеми през деня, готвенето с близък човек предразполага да споделите грижите си, а това води и до по-голяма близост между членовете на семейството.

Разделянето на работата е от съществено значение във всички области на живота. Това важи и за домашните задължения, работата по проекти или по подготовката на парти, тоест, доброто сътрудничество и комуникацията са изключително важни във всяка сфера на живота. Готвенето ни помага да научим как ролята на всеки човек е важна за постигането на обща цел. Нищо не е тривиално и всичко има значение.

Готвене срещу депресия и тревожност

Специалистите по психично здраве често препоръчват готвенето като подкрепяща терапия за пациенти с депресия, тревожност или повишен стрес. Много психологически изследвания показват, че ефектът от готварски курс е дългосрочен при пациенти, страдащи от депресия и тревожност. Следването на инструкциите на учителя, спазването на определените стъпки, усвояването на различни техники позволява на пациентите да се отдалечат от проблемите си. Те се съсредоточават върху готвенето, а не върху състоянието си. Готвенето им дава друга гледна точка за това какво може да бъде "психологическата помощ", тъй като повечето хора не си представят кухня, когато чуят думата „терапия”. Готвенето може да бъде ефективна част от когнитивно-поведенчески терапевтичен подход.

Прочетете още:

  • Древногръцкото лекарство за депресия и тревожност

Готвенето е учене

Независимо на колко години сме, ние никога не спираме да се учим. Колкото повече активираме нашите невронни мрежи, толкова по-малко вероятно е да развием дегенеративни заболявания като Алцхаймер например.

Откриването на нови храни и вкусове, използването на нови техники за готвене, създаването на нови ястия... Всичко това поддържа мозъка ни активен. И в допълнение към всички индивидуални ползи, готвенето може да бъде чудесен начин да съберем любимите си хора.

Не е нужно да сме експерти, за да извлечем наслада и ползи от готвенето. Положителното отношение и основният план са повече от достатъчни. Готвенето е ефективна терапия, която е достъпна за всеки, а психологическите й и социални ползи са неоспорими. Защо не сготвите нещо вкусно още днес?

Източник:

exploringyourmind.com

Още по темата:
  • Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас) Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас)
  • Терапия за приемане и обвързване – философски поглед Терапия за приемане и обвързване – философски поглед
  • Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира" Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира"
  • Как писането в дневник се превръща в терапия за тийнейджъри Как писането в дневник се превръща в терапия за тийнейджъри
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЛОЧА ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 20 х 20 х 4 мм
33.60лв.

ПЛОЧА ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 20 х 20 х 4 мм

НАКРАЙНИК ЗА СПАГЕТИ TAGLIOLINI 4 мм APM0040 ЗА МАШИНА ЗА ПРЯСНА ПАСТА модел PM20000
39.00лв.

НАКРАЙНИК ЗА СПАГЕТИ TAGLIOLINI 4 мм APM0040 ЗА МАШИНА ЗА ПРЯСНА ПАСТА модел PM20000

БЕСТ ДЖОЙ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ КОКОС 250 мл
19.95лв.

БЕСТ ДЖОЙ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ КОКОС 250 мл

ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ BERLINGER HAUS BH9343 BLACK ROSE AIR FRYER 5 л
319.00лв.

ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ BERLINGER HAUS BH9343 BLACK ROSE AIR FRYER 5 л

Безплатна доставка за България!
ПЛОЧА ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 20 х 30 х 4 мм
44.50лв.

ПЛОЧА ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 20 х 30 х 4 мм

ЛАЙКА СТОЙКА ЗА СУШЕНЕ НА ПРЯСНА ПАСТА модел APM002
67.80лв.

ЛАЙКА СТОЙКА ЗА СУШЕНЕ НА ПРЯСНА ПАСТА модел APM002

Коментари към Готвенето като терапевтичен инструмент

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Готвенето като терапевтичен инструмент
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 09:57
    Коментирайте "Готвенето като терапевтичен инструмент"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • д-р Даниела Георгиева Ангелова
  • д-р Любка Симеонова Илиева
  • Лечение с кислород
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • д-р Георги Димитров Димитров
  • д-р Илиана Николова Тренчева
  • д-р Стефан Юриев Стефанов
  • д-р Иванка Михайлова Христева
  • д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
  • д-р Мария Иванова Матеева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1355 дни, 21 часа и 28 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1748 дни, 16 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 1 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 23 часа и 38 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 21 часа и 58 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 18 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival