Упражнения от когнитивно-поведенческата терапия
Когнитивно-поведенческата терапия (обикновено наричана КПТ) често присъства в новините, като почти всяко ново проучване на психологията е фокусирано върху нейната ефективност в лечението на различни психологически проблеми. Тя е широко признато и подкрепeно чрез научни изследвания лечение за психологически проблеми и разстройства. КПТ представлява върха на съвременното научно познание за начина, по който работят ума и емоциите. Множество упражнения от когнитивно-поведенческата терапия са разработени и тествани от изследователи по целия свят, за да намерят по-ефективни и трайни решения на най-трудните житейски проблеми. Всичко от тревожност и депресия до синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието и дефицит на социални умения са обект на интервенция и изследване от КПТ. С всяко ново изследване, което бива публикувано, упражненията от КПТ все повече се затвърждават в психотерапията днес.
Облекчавайки симптомите на депресия, КТП помага на пациентите по-лесно да си намерят работа
Освен за лечение на депресия, този вид терапия се оказва много ефективна и при намиране на работа. Ново изследване сочи, че 41% от безработните хора, подложени на КТП, започват работа или преминават от непълен на пълен работен ден до края на 16-седмичното лечение на афективното разстройство.
Пациентите, които страдат от депресия и трудно се фокусират върху служебните си задължения, също споделят, че когнитивно-поведенческата терапия им е помогнала да се съсредоточат по-лесно.
Според Даниел Стрънк, съавтор на изследването и професор по психология в университета в Охайо, ролята на КПТ не се ограничава единствено до облекчаване симптомите на депресия. Тя увеличава шансовете за започване на работа и повишава продуктивността на човека.
Проф. Стрънк провежда проучването с помощта на Айони Езава и Греъм Бартълс, също от университета в Охайо. Трудът им е публикуван онлайн през настоящия месец февруари в списание „Cognitive Behaviour Therapy.“
В своя експеримент психолозите включват 126 души, които са част от 16-седмичната програма за лечение на депресия чрез когнитивно-поведенческа терапия на клиниката за изследвания и лечение на депресия в Охайо.
Стрънк пояснява: „Самата терапия учи пациентите как да се справят с негативните си мисли. Тук е и пресечната точка между двата ефекта от нея – депресията обезсърчава и представя света наоколо като лошо място, а при търсенето на работа човек има нужда от оптимизъм и реална самооценка. В повечето случаи безработните пациенти, които се лекуват от афективното разстройство, приемат отхвърлянето им при кандидатстване за работна позиция като присъда, че никога не биха могли да си намерят работа.
В изследването на Стрънк и екипа му 27 пациенти са в процес на търсене на работа или преминаване от непълен на пълен работен ден. 11 от тях, или 41%, успяват да постигнат целта си до края на 16-та седмица от КТП.
Според професора е трудно да се изчисли ефективността на терапията в конкретния аспект, тъй като не е ясен броят на хората, които биха си намерили работа, без да са се подлагали на лечение.
Той обаче е категоричен, че КТП има благоприятно въздействие върху работоспособността на пациенти с депресия. Самите те споделят, че в края на терапията са се научили да се концентрират по-добре и са започнали да постигат по-добри резултати.
Психологът смята, че когнитивно-поведенческата терапия избавя пациентите от негативния им светоглед и им показва, че те нямат вина за това, че страдат от депресия. Лечението им показва как стъпка по стъпка могат да повишат ефективността на работното си място и да заменят отрицателната нагласа към самите себе си с положителна.
Какво е КПТ?
КПТ предоставя прост начин за разбиране на трудните ситуации и проблемните реакции към тях. Когнитивно-поведенческата терапия подчертава три основни компонента, замесени в психологическите проблеми: мисли, емоции и поведение. Когато се разбият мъчителните чувства на тези съставни части, става много ясно къде и как да се намесим при възникване на проблем. Ако определена негативна мисъл изглежда да предизвиква верижна реакция на негативна емоция и поведение, най-доброто решение може да бъде тази мисъл да се преразгледа. Ако проблемът идва от модела на поведение, то вероятно нов поведенчески отговор на ситуацията би бил по-полезен.
Често и трите компонента се преплитат в проблемите и емоциите. Упражненията на когнитивно-поведенческата терапия са предназначени да се намесят в трите едновременно. Например, когато проблемът е неконтролируемо притеснение, упражненията за КПТ могат да помогнат за идентифициране на по-ефективни и обосновани мисли, което намалява тревожността. На свой ред, намалената тревожност улеснява ангажирането с поведение за активно справяне с проблемната ситуация.
Списък на упражнения за когнитивно-поведенческа терапия, общи за редица разновидности на КПТ
Когнитивно преструктуриране
Когнитивното преструктуриране е упражнение от когнитивно-поведенческата терапия, предназначено да помогне на хората да преразгледат дисфункционалните си модели на мислене и да усвоят нови начини за реакция в проблемни ситуации. Когнитивното преструктуриране често включва регистриране на мислите, което е начин за проследяване на дисфункционални автоматични мисли и създаване на адаптивни алтернативни отговори към тях.
График на дейностите
Планирането на дейности е упражнение на когнитивно-поведенческата терапия, което помага на хората да се ангажират с поведения, които обикновено биха избягвали поради депресия, тревожност или други пречки. Интервенцията включва идентифициране на възнаграждаващо поведение с ниска честота и намиране на време през цялата седмица, за да планирате поведението, така че да увеличите честотата му на извършване. Често се използва за лечение на депресия, като начин за въвеждане на възнаграждаващо поведение в рутината на хората. Макар и прост на пръв поглед, той е основен компонент на поведенческото активиране, най-ефективната емпирично поддържана терапия за клинична депресия.
Степенувана експозиция (степенувано излагане)
Експозицията е упражнение, предназначено да намали безпокойството и страха чрез многократен контакт с онова, от което се страхуваме. Доказано е, че това упражнение е сред най-ефективните методи за лечение на всеки психологически проблем. Основната теория е, че избягването на нещата, от които се страхуваме, води до засилен страх и тревожност. Чрез систематичен подход за приближаване към онова, което обикновено избягваме, се получава значително и трайно намаляване на тревожността.
Последователно приближаване към целта
Това упражнение помага на хората да се справят с трудни или непосилни цели. Чрез систематично разбиване на големите задачи на по-малки стъпки или чрез изпълнение на задача, подобна на целта, но по-малко трудна, хората са в състояние да овладеят уменията, необходими за постигане на по-голямата цел.
Пълноосъзната медитация
Тя е упражнение, което помага на хората да се откажат от вредното руминиране (мисловно предъвкване) или обсебване, като се научат да се свързват с настоящия момент. Внимателността (пълноосъзнатостта) първоначално идва от будистката медитация и е обект на значително количество нови изследвания за ефективно лечение на психологически проблеми.
Обучение в умения
То е предназначено да коригира дефицита на умения и работи чрез моделиране, директни инструкции и ролеви игри. Най-честите теми на психообучението са социални умения, асертивност и комуникация.
Решаване на проблеми
Това упражнение помага на хората да вземат активна роля в намирането на решения на проблемите. Хроничните проблеми с настроението или многократното разочарование могат да доведат до поемането на пасивна роля, когато възникнат трудни ситуации. Обучавайки хората на ефективни стратегии за решаване на проблеми, те са в състояние да си възвърнат контрола и да се възползват максимално от трудните ситуации.
Тренинг в релаксиращо дишане
Това упражнение е предназначено да помогне на хората да намалят физиологичните симптоми на тревожност като задух, учестена сърдечна честота, виене на свят и др. Чрез намаляване на тревожната възбуда на тялото хората могат да мислят по-ясно, като по този начин се увеличава чувството за комфорт и допълнително намалява симптомите на тревожност.
cogbtherapy.com, newswise.com/articles/depressed-and-out-of-work-therapy-may-help-you-find-a-job
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- Когнитивните схеми и ролята им в психологията
- Социално-когнитивната теория: как се учим от поведението на другите
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
- Когнитивен дисонанс: Защо лъжем себе си
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Какво представлява Схема терапията
- Какво представлява техниката парадоксално намерение
- Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
- Когнитивно-поведенческа терапия – история и същност
Коментари към Упражнения от когнитивно-поведенческата терапия