Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора
Не един или двама са хората в зряла възраст, които живеят сами, и със застаряването на населението в световен мащаб този дял ще се увеличава постоянно. Не са малко и тези, които делят дома си със свои близки и роднини. Но да живееш сам или с други хора е по-рисково за възрастните хора? Кое носи по-голямо удовлетворение от живота?
Възрастните хора, които живеят сами, често са обект на безпокойство и дори съжаление. Притеснението се дължи на факта, че те са изолирани, без никого, на когото да се доверят, и вероятно самотни и депресирани. Такъв е стереотипът. Но дали е вярно това твърдение?
За да разберат, Мая Джундева, социален учен в Нидерландия, и колегите й анализират данни от над 53 000 души на възраст над 50 години от 16 европейски държави. Вместо просто да приемат, че хората, които живеят сами, нямат близки, учените молят участниците да назоват имената на тези, с които са обсъждали важни неща и събития през последните 12 месеца.
Участниците посочват връзката с близките си лица, дали са в ежедневен контакт с тях и дали живеят наблизо (в рамките на около пет километра). Те също така оценяват взаимоотношенията си с всеки от обкръжаващите ги хора. Оценките са осреднени за всички, за да се определи цялостното удовлетворение от социалната мрежа на участниците. Предоставена е и информация за здравето, включително всякакви функционални ограничения, удовлетворението от живота и психическото благополучие.
Социални мрежи при възрастните хора, живеещи сами
Учените идентифицират четири вида социални мрежи (индивиди, свързани от връзки или други обществени отношения – приятелства, роднински връзки, традиции и др.) при възрастните, които живеят сами:
1. Ограничена мрежа – 34%
По-възрастните хора с ограничена социална мрежа имат сравнително малко роднини и приятели. Те не контактуват често и малко от тях живеят наблизо.
2. Мрежа, ориентирана към децата – 29%
Възрастните хора, ориентирани към наследниците си, разчитат предимно на децата за социална връзка. Техните контакти обикновено са малко и включват предимно хора, които живеят наблизо. Като цяло те не комуникират много с хората от социалната си мрежа.
3. Мрежа, ориентирана към приятели – 22%
Както подсказва името, по-възрастните хора, ориентирани към приятелите, е вероятно да имат повече хора в социалната си мрежа.
>>> Приятелството е ключът към щастието при възрастните жени
4. Разнообразна социална мрежа – 14%
Разнообразната социална мрежа обикновено включва много хора – роднини и приятели. Възрастните хора имат ежедневен контакт с членовете на социалната мрежа, като значителен брой от тях живеят наблизо.
Социални мрежи в различни региони на Европа
Унгария има най-висок дял възрастни хора, живеещи сами, които имат различни социални контакти – над 20%, докато в останалите 15 държави не се наблюдава значителна разлика – близо 14%.
Социалните мрежи, ориентирани към приятели, се наблюдават най-често в страните от Западна и Северна Европа, като в държави като Швейцария, Белгия, Дания и Швеция дялът възлиза на около 30%, вместо средния за останалите страни – 22%.
В Унгария, Чешката република и Полша е много вероятно възрастните хора да контактуват предимно с децата си. Процентът в тези нации е над 40 на 100 в сравнение със средната стойност за всички държави – от 29%. Също така възрастните хора, които живеят в селски райони, са по-склонни да осъществяват социален контакт само с децата си.
Възрастните хора в страните от Източна и Южна Европа са по-склонни да имат ограничени социални мрежи, отколкото тези в страните от Северна и Западна Европа. Например Словения и Италия имат най-висок процент на възрастни хора, живеещи сами, които имат ограничени социални контакти.
Да живееш сам или живот с други хора: Кое носи по-голяма удовлетвореност?
Възрастните хора, живеещи сами, които имат различни социални контакти, се чувстват по-удовлетворени от живота си, отколкото тези, които живеят с други хора. Също така честотата на депресия сред тях не е нито по-висока, нито по-ниска.
Живеещите сами, които имат повече контакти с приятели, са също толкова доволни от своите взаимоотношения и рискът от депресия не е по-голям или по-малък в сравнение с този при хората, които живеят със свои близки. Те обаче са по-малко удовлетворени от живота си.
Възрастните хора, живеещи сами, които контактуват предимно с децата си, са по-доволни от социалната си мрежа, отколкото тези, които живеят с други хора. Те са по-малко доволни от живота, който водят, но не се наблюдава разлика в честотата на депресия.
Живеещите сами, чиито контакти са ограничени, са по-малко удовлетворени от социалния си живот и по-често изпитват депресивни симптоми от тези, които споделят дома си със свои близки.
>>> Депресия в третата възраст — фактори и разпознаване
Женени срещу неженени
Има доказателства от държави, които не са включени в проучването, Австралия и САЩ, че на по-късен етап от живота необвързаните хора се справят особено добре. В Съединените щати изследване, включващо 530 души на 65 и повече години, установява, че самотните хора, които никога не са сключвали брак, се справят по-добре от останалите, тъй като имат по-активен социален живот и могат да разчитат на приятелите си, ако имат нужда от помощ.
В скорошно австралийско проучване, включващо само жени на седемдесетгодишна възраст, тези без съпруг и деца се справят толкова добре или дори по-добре от омъжените в почти всяко отношение.
В настоящото проучване възрастните хора, живеещи сами, които нямат сключен брак, са по-склонни да имат ограничени социални контакти. И все пак, когато изследователите разглеждат връзките между семейното положение и благосъстоянието, те разкриват, че семейният статус няма значение. Очевидно хората без брачна половинка не се справят по-зле с живота от разведените или овдовелите хора, въпреки че е по-вероятно да имат ограничени социални контакти. Оказва се, че най-важно е човек да има хора, с които да обсъжда важните неща от живота.
Да живееш сам е напълно различно изживяване за хората, които обичат да имат собствено място, в сравнение с тези, които намират самостоятелния живот за изтощителен. По същия начин за някои хора наличието на само един близък човек е по-добрият вариант в сравнение с разнообразната социална мрежа.
Who Does Better Aging Alone?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-single/202207/who-does-better-aging-alone
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА 500 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С КОЛАГЕН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
ЧИКО ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА КОНТАКТИ * 10 N0506
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на хората в трета възраст
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Синапси
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
- Замисляли ли сте се за татуировките в напреднала възраст? Разгледайте
Коментари към Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора