Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на хората в трета възраст Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора

Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора

от 07 юли 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Не един или двама са хората в зряла възраст, които живеят сами, и със застаряването на населението в световен мащаб този дял ще се увеличава постоянно. Не са малко и тези, които делят дома си със свои близки и роднини. Но да живееш сам или с други хора е по-рисково за възрастните хора? Кое носи по-голямо удовлетворение от живота?

Възрастните хора, които живеят сами, често са обект на безпокойство и дори съжаление. Притеснението се дължи на факта, че те са изолирани, без никого, на когото да се доверят, и вероятно самотни и депресирани. Такъв е стереотипът. Но дали е вярно това твърдение?

За да разберат, Мая Джундева, социален учен в Нидерландия, и колегите й анализират данни от над 53 000 души на възраст над 50 години от 16 европейски държави. Вместо просто да приемат, че хората, които живеят сами, нямат близки, учените молят участниците да назоват имената на тези, с които са обсъждали важни неща и събития през последните 12 месеца.

Участниците посочват връзката с близките си лица, дали са в ежедневен контакт с тях и дали живеят наблизо (в рамките на около пет километра). Те също така оценяват взаимоотношенията си с всеки от обкръжаващите ги хора. Оценките са осреднени за всички, за да се определи цялостното удовлетворение от социалната мрежа на участниците. Предоставена е и информация за здравето, включително всякакви функционални ограничения, удовлетворението от живота и психическото благополучие.

Социални мрежи при възрастните хора, живеещи сами

Учените идентифицират четири вида социални мрежи (индивиди, свързани от връзки или други обществени отношения – приятелства, роднински връзки, традиции и др.) при възрастните, които живеят сами:

1. Ограничена мрежа – 34%

По-възрастните хора с ограничена социална мрежа имат сравнително малко роднини и приятели. Те не контактуват често и малко от тях живеят наблизо.

2. Мрежа, ориентирана към децата – 29%

Семейство

Възрастните хора, ориентирани към наследниците си, разчитат предимно на децата за социална връзка. Техните контакти обикновено са малко и включват предимно хора, които живеят наблизо. Като цяло те не комуникират много с хората от социалната си мрежа.

3. Мрежа, ориентирана към приятели – 22%

Както подсказва името, по-възрастните хора, ориентирани към приятелите, е вероятно да имат повече хора в социалната си мрежа.

>>> Приятелството е ключът към щастието при възрастните жени

4. Разнообразна социална мрежа – 14%

Разнообразната социална мрежа обикновено включва много хора – роднини и приятели. Възрастните хора имат ежедневен контакт с членовете на социалната мрежа, като значителен брой от тях живеят наблизо.

Социални мрежи в различни региони на Европа

Унгария има най-висок дял възрастни хора, живеещи сами, които имат различни социални контакти – над 20%, докато в останалите 15 държави не се наблюдава значителна разлика – близо 14%.

Социалните мрежи, ориентирани към приятели, се наблюдават най-често в страните от Западна и Северна Европа, като в държави като Швейцария, Белгия, Дания и Швеция дялът възлиза на около 30%, вместо средния за останалите страни – 22%.

В Унгария, Чешката република и Полша е много вероятно възрастните хора да контактуват предимно с децата си. Процентът в тези нации е над 40 на 100 в сравнение със средната стойност за всички държави – от 29%. Също така възрастните хора, които живеят в селски райони, са по-склонни да осъществяват социален контакт само с децата си.

Контакти

Възрастните хора в страните от Източна и Южна Европа са по-склонни да имат ограничени социални мрежи, отколкото тези в страните от Северна и Западна Европа. Например Словения и Италия имат най-висок процент на възрастни хора, живеещи сами, които имат ограничени социални контакти.

Да живееш сам или живот с други хора: Кое носи по-голяма удовлетвореност?

Възрастните хора, живеещи сами, които имат различни социални контакти, се чувстват по-удовлетворени от живота си, отколкото тези, които живеят с други хора. Също така честотата на депресия сред тях не е нито по-висока, нито по-ниска.

Живеещите сами, които имат повече контакти с приятели, са също толкова доволни от своите взаимоотношения и рискът от депресия не е по-голям или по-малък в сравнение с този при хората, които живеят със свои близки. Те обаче са по-малко удовлетворени от живота си.

Възрастните хора, живеещи сами, които контактуват предимно с децата си, са по-доволни от социалната си мрежа, отколкото тези, които живеят с други хора. Те са по-малко доволни от живота, който водят, но не се наблюдава разлика в честотата на депресия.

Живеещите сами, чиито контакти са ограничени, са по-малко удовлетворени от социалния си живот и по-често изпитват депресивни симптоми от тези, които споделят дома си със свои близки.

>>> Депресия в третата възраст — фактори и разпознаване

Женени срещу неженени

Семейство

Има доказателства от държави, които не са включени в проучването, Австралия и САЩ, че на по-късен етап от живота необвързаните хора се справят особено добре. В Съединените щати изследване, включващо 530 души на 65 и повече години, установява, че самотните хора, които никога не са сключвали брак, се справят по-добре от останалите, тъй като имат по-активен социален живот и могат да разчитат на приятелите си, ако имат нужда от помощ.

В скорошно австралийско проучване, включващо само жени на седемдесетгодишна възраст, тези без съпруг и деца се справят толкова добре или дори по-добре от омъжените в почти всяко отношение.

В настоящото проучване възрастните хора, живеещи сами, които нямат сключен брак, са по-склонни да имат ограничени социални контакти. И все пак, когато изследователите разглеждат връзките между семейното положение и благосъстоянието, те разкриват, че семейният статус няма значение. Очевидно хората без брачна половинка не се справят по-зле с живота от разведените или овдовелите хора, въпреки че е по-вероятно да имат ограничени социални контакти. Оказва се, че най-важно е човек да има хора, с които да обсъжда важните неща от живота.

Да живееш сам е напълно различно изживяване за хората, които обичат да имат собствено място, в сравнение с тези, които намират самостоятелния живот за изтощителен. По същия начин за някои хора наличието на само един близък човек е по-добрият вариант в сравнение с разнообразната социална мрежа.

Източник:

Who Does Better Aging Alone?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-single/202207/who-does-better-aging-alone

Още по темата:
  • Депресия при хората в трета възраст: Съвети за самопомощ – част 1 Депресия при хората в трета възраст: Съвети за самопомощ – част 1
  • Депресия при хората в трета възраст: Симптоми и причини Депресия при хората в трета възраст: Симптоми и причини
  • Депресия при хората в трета възраст: Съвети за самопомощ – част 2 Депресия при хората в трета възраст: Съвети за самопомощ – част 2
  • 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЕРМЕДИКС ГЕЛ ЗА УЛТРАЗВУК ЗА ОТСЛАБВАНЕ И ОФОРМЯНЕ НА ТЯЛОТО 250 мл.
53.30лв.

ДЕРМЕДИКС ГЕЛ ЗА УЛТРАЗВУК ЗА ОТСЛАБВАНЕ И ОФОРМЯНЕ НА ТЯЛОТО 250 мл.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
45.00лв.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
34.00лв.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С КОЛАГЕН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
51.20лв.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С КОЛАГЕН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА 500 мл
51.20лв.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА 500 мл

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
51.20лв.

ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл

Коментари към Да живееш сам или с близки хора – кое е по-рисково за възрастните хора

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Д-р Мария Панова  
    на 07 July 2022 в 21:03
    Не случайно една поговорка гласи - по- добре сам, отколкото зле придружен. Доста хора познавам, пропищели от близки и роднини. Единственото задължение, което един свестен човек трябва да спазва е грижата към родителите, до последния им дъх. Но и при този казус, мнозина не го спазват. А що се отнася до връзка с друг човек на стари години... няма смисъл! Да се разочаровате е много по- вероятно, отколкото да откриете щастието.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на хората в трета възраст
  • Най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - втора част
  • 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Домашна тренировка с най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - първа част
  • Синапси
  • Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
  • Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
  • 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
  • Хормонална терапия за лечение на рак на простатата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Докосват ли непознати хора децата ви?!

преди 2522 дни, 15 часа и 53 мин.

Защо продължават старите хора да хвърлят пари през терасите?

преди 2666 дни, 18 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 24 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 9 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival