Недостигът на някои витамини увеличава риска от депресия
Акценти
|
› Депресия и витамин D
› Депресия и витамин B12
› Фолиева киселина и депресия
› Минерали, чийто дефицит може да доведе до депресия
Учени твърдят, че има витамини, чийто дефицит би могъл да причини депресия, например витамин D, витамин B12 и B9.
Въпреки че е малко вероятно хората, които живеят в силно развити страни, да развият депресия заради липса на витамини, дефицитът им все пак може да отключи симптоми на депресия, ако човек не се изследва редовно. Това важи с особена сила за пациенти със съпътстващи заболявания, които също влияят на стойностите на витамините в организма.
Помнете, че причините за развитие на психичното разстройство са комплексни – биологични и свързани със заобикалящата среда. За да се постави диагноза, е необходимо да се проведе консултация със специалист. Ако нарушението бъде потвърдено, той ще назначи терапия и медикаментозно лечение.
Разбира се, изследването на нивата на някои ключови витамини също може да бъде от полза, ако имате съмнения за депресия.
Депресия и витамин D
Получаваме витамин D от слънчевите лъчи, както и от някои храни. Неговият дефицит пречи на усвояването на калция и нарушава регулирането на нивото на серотонин. Съществува теория, която гласи, че ниските нива на серотонин увеличават риска от депресия.
Липсата на витамина крие риск и от по-чести възпаления, които се също са предпоставка за развитие на психичното заболяване.
Въпреки проведените проучвания, все още няма солидни доказателства за ползата от допълнителния прием на витамин D при пациенти с депресия.
Депресия и витамин B12
Изследвания от 2005 г. и 2016 г. сочат, че липсата на витамин B12 увеличава риска от депресия.
През 2020 г. екип открива, че хората, които не си набавят достатъчно витамин B12 чрез храната, са по-застрашени от психичното нарушение, отколкото онези, които се хранят пълноценно и поддържат оптимални нивата му.
» Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията
Ролята на аминокиселината хомоцистеин
Някои учени обясняват връзката между тях с високите нива на аминокиселината хомоцистеин, които могат да предизвикат симптоми на психични заболявания.
Някои витамини от група B (B12, B9 и B6) участват в метаболизма на хомоцистеина. Специалистите смятат, че ниските им стойности водят до излишък на аминокиселината, който от своя страна може да наруши нормалното функциониране на мозъка, а оттам да предизвика промени в настроението и депресивни симптоми.
Витамин В12 подобрява ефективността на антидепресантите
Няма достатъчно доказателства за положителния ефект от приема на витамин B12 за облекчаване признаците на депресия, но резултатите от някои проучвания показват, че В12 подобрява ефективността на антидепресантите.
Вегетарианците са по-застрашени от дефицит на витамин B12, тъй като той се съдържа основно в животински продукти, като например черен дроб, бъбрек, телешко месо и миди. От растителните продукти най-високо е съдържанието му във водораслите и гъбите.
Имайте предвид, че недостигът на В12 невинаги е резултат от непълноценно хранене. Понякога той се дължи на злокачествена анемия, продължителен прием на лекарства като метформин или инхибитори на протонната помпа или операция на стомашно-чревния тракт.
» Добавките с витамин В6 могат да облекчат симптомите на тревожност и депресия
Фолиева киселина и депресия
Витамин В9 (фолат, фолиева киселина) може да се набави чрез различни храни. Той отговаря за деленето на клетките, ДНК и други важни биологични процеси.
Дефицитът на витамин В9 увеличава риска от депресия, а допълнителният му прием може да облекчи състоянието на пациенти, диагностицирани със заболяването.
Фолиева киселина съдържат зеленолистните зеленчуци, бобовите растения, цитрусите и обогатените зърнени закуски.
Важно е да се отбележи, че високите стойности на фолиева киселина, също са опасни, затова е по-добре да си набавяте витамин В9 от естествени хранителни източници.
Минерали и химични елементи, чийто дефицит може да доведе до депресия
Има елементи, които също се свързват с повишен риск от депресия, но изследванията върху тях са твърде малко, а резултатите – недостатъчно надеждни.
Магнезий (Mg)
Почти всички проучвания, които откриват връзка между недостига на магнезий и депресията, са проведени върху животни.
Известно е едно изследване, според което пациенти с депресия и с ниски нива на магнезий, се чувстват по-добре, след като започнат да приемат Mg, но то е недостатъчно, за да се заключи, че добавката може да облекчи симптомите на психичното разстройство.
Храни, богати на магнезий, са:
- ядките;
- семената;
- зеленолистните зеленчуци;
- пълнозърнестите продукти.
Желязо
Желязото е жизненоважен за растежа и развитието на човешкото тяло елемент. Неговият дефицит е често срещан здравословен проблем, като в повечето случаи той се наблюдава при жените.
Твърде ниските нива на желязо могат да причинят желязодефицитна анемия. Според японско проучване от 2018 г. участниците, диагностицирани с желязодефицитна анемия, по-често развиват депресия. Друго изследване сочи, че бременните жени с ниски нива на желязо са проявявали по-силно изразени симптоми на депресия в началото или по-често са развивали психичното разстройство през следващите месеци.
Някои екипи откриват още, че приемът на желязо под формата на добавка от хора с желязодефицитна анемия потиска признаците на психични заболявания, включително депресия.
Богати на елемента са червеното и пилешкото месо, както и рибата.
» Отравянето с токсини от плесен може да отключи депресия и тревожност
Цинк
Цинкът е особено важен за развитието на мозъка. Той участва в клетъчния метаболизъм и в химичните процеси, които осигуряват енергия на клетките.
Ниските стойности на елемента нарушават цинковата хомеостаза в части от мозъка, които се свързват с депресията – хипокампът, амигдалата и мозъчната кора. Това означава, че стабилните нива на цинка определят оптималната функция на човешкия мозък.
Според някои специалисти допълнителният прием на цинк, като част от лечението с антидепресанти, може да облекчи симптомите на депресия.
Високо е съдържанието на елемента в червеното месо, стридите и раците.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини играят ключова роля за оптималната функция на мозъка и потискат възпалителните процеси.
Има хипотеза, която гласи, че ниските им нива крият риск от развитие на депресия, но тя не е подкрепена от достатъчно научни доказателства. Приемът на омега-3 мастни киселини може да се отрази благотворно на част от пациентите, но не и на всички.
Тъй като човешкият организъм не може да произвежда омега-3 мастни киселини самостоятелно, е важно да си ги набавяте чрез храната. Подходящи за целта са мазните риби, ядките и растителните масла.
Манган
Нашето тяло се нуждае от малки количества манган. Заради високото му съдържание в много храни, хората, които страдат от недостиг на минерала, са малко.
Има проучвания, които откриват връзка между ниските стойности на манган и депресията и тревожността, но те не доказват ползите от неговия прием за облекчаване на симптомите.
Можете да си набавите нужния манган като консумирате пълнозърнести продукти, миди, стриди, ядки, соя, ориз, зеленолистни зеленчуци и кафе.
Селен
Селенът подпомага правилното функциониране на мозъка и щитовидната жлеза. Резултатите от проучванията, свързани с ползите от приема на антиоксиданта при хора, които страдат от депресия, са противоречиви. Някои се повлияват добре, други не.
Морската храна, пилешкото месо, млечните продукти и яйцата съдържат селен. Препоръчителната дневна доза е 55 mcg.
9 Vitamin and Nutritional Deficiencies That May Cause Depression: https://psychcentral.com/blog/nutritional-deficiencies-that-may-cause-depression#folate
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл
ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК
МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100
БИОДОКТОР НЕВРО - ЗА НЕРВНА СИСТЕМА солуцио 50 мл
ХИМАЛАЯ МЕНТАТ таблетки * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Кодеин
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Функции на кожата
- Литий
- Лечение с циталопрам
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- МАО-инхибитори
- Флуоксетин
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Психотерапия: видове и особености
Коментари към Недостигът на някои витамини увеличава риска от депресия