Депресия и шизофрения: някои важни връзки между двете
Терминът депресия е широко използван разговорно, за да опише пониженото настроение. Но за хората, действително страдащи от депресия, реалността е много по-страшна от това. Тези хора изпитват интензивно чувство на тъга и понижено настроение, съчетани със загуба на интерес към живота и влошено емоционално здраве. Те често се оказват заклещени в мисловен модел, който ги изважда от строя, пречи им да се грижат за себе си и дори застрашава живота им.
Някои от основните характеристики на депресията са:
- Загуба на тегло;
- Усещане за празнота;
- Липса на мотивация и понижена енергия;
- Забавена реч и движения;
- Непрекъснати мисли за смърт и самоубийство;
- Разстройство на съня;
- Страдащият може да бъде видимо обезпокоен или изтощен;
- Умора;
- Чувство за безполезност и вина;
- Упорито чувство на тъга;
- Липса на интерес и удоволствие от живота;
- Лоша концентрация;
- Понижено самочувствие и самооценка;
- Песимизъм (постоянно негативно мислене);
- Загуба на апетит;
- Загуба на либидо (сексуално желание).
Важно е да се отбележи, че повечето от нас са изпитвали или ще изпитат някои от гореизброените симптоми някога през живота си, но съществува разлика между нормалните възходи и падения, и упоритото и осакатяващо чувство на отчаяние, което характеризира истинската депресия. Депресивните симптоми често причиняват тежко разстройство в ежедневното функциониране, влошено качество на живот и по-чести хоспитализации**. Това увеличава риска от самоубийство значително.
Депресията при шизофрения се проявява често при по-възрастните със заболяването**, като при някои настъпва след края на психотичния епизод. Това състояние бива наричано постпсихотична депресия от психиатрите**.
Колко честа е депресията при шизофрения
На практика цифрите за това, колко често се наблюдава депресия при болните от шизофрения, варират в широки граници според различните проучвания. Това се дължи главно на различните инструменти за измерване на депресивните симптоми**. Болните от шизофрения са по-застрашени от депресия, отколкото останалите, и с различна интензивност. Някои експерти в областта твърдят, че по-голямата част от пациентите с шизофрения (около 70%) преминават през най-малко един депресивен епизод в курса на заболяването***, а около 25% от хората с разстройството могат да страдат от депресия във всеки момент от живота си****. Това се равнява на около 15% от общото население на света.
Депресивните симптоми не дискриминират. Те са с еднаква честота и при мъжете, и при жените*****, като не изглежда да имат връзка с минали събития от живота. Някои учени спекулират с това, че депресията се среща толкова често при болните от шизофрения, че двете състояния биха могли да имат едни и същи биологични корени*****.
Защо е важна депресията, когато говорим за болните от шизофрения
В миналото се смята, че болните от шизофрения, страдащи също от депресия, се полвияват по-добре от лечението. Вече е известно, че това допускане е погрешно*, тъй като депресията увеличава риска от самоубийство. Известно е, че смъртността при шизофренно болните е около 3,5 пъти по-висока от тази при общото население, а някои експерти (като Фулър Тори) смятат, че самоубийството е най-значимият фактор за високата смъртност при шизофрения. Други експерти не могат да постигнат съгласие за това, коя е причина за високата смъртност, а трети определят естествените причини като сърдечносъдови заболявания за по-вероятни*******.
Депресията вероятно е един от основните мотиватори за самоубийство при болните от шизофрения, както и при останалото население. Някои експерти смятат, че тя всъщност е най-важната причина за самоубийство при това заболяване, дори по-важна от халюцинациите и заблудите.
Рискът за самоубийство е 13 пъти по-висок при шизофренно болните от този при останалите. Мъжете са по-застрашени, като три четвърти от всички самоубийства, свързани със заболяването, са при мъже. Някои от ключовите рискови фактори включват неприемане на медикаменти, злоупотреба с алкохол или наркотици, депресия и чувство на отчаяние******.
Шизофренно болните, които страдат от депресия, също са по-застрашени от рецидив на психотичните симптоми и преживяват повече хоспитализации.
Депресията при шизофрения може да доведе до злоупотреба с алкохол и наркотици
Депресията е трудна за диагностициране, когато протича заедно с шизофренията. Това е така, защото последната често включва негативни симптоми като социално отдръпване и апатия, протичащи наред с позитивните симптоми като халюцинации и заблуди. Ето защо първите могат лесно да бъдат объркани със симптомите на депресия. Последното представлява изключително предизвикателство за лекарите в поставянето на правилната диагноза.
Негативните симптоми на шизофренията обикновено включват:
- Липса на мотивация;
- Понижена енергия;
- Забавени движения;
- Намалена вербална комуникация;
- Влошени комуникационни умения;
- Ниско самочувствие;
- Липса на емоция;
- Неспособност да се изпита удоволствие;
- Апатия;
- Социално отдръпване;
- Липса на либидо;
- Тревожност.
Когато сравним този списък с онзи от по-горе, можем да разберем защо двете е трудно да бъдат разграничени. По тази причина диагнозата може да се променя периодично, тъй като характеристиките на едното или другото състояние стават повече или по-малко забележими.
От друга страна, позитивните симптоми също могат да бъдат объркани с депресия. Например опитите за самоубийство да са мотивирани главно от халюцинации или заблуди, а не депресия.
Депресията често е и причина за злоупотреба с наркотици или алкохол. Повече от половината от болните от шизофрения имат коморбиден проблем със злоупотребата с наркотици или алкохол. Това обикновено може да бъде предиктор на опасно поведение като самоубийство и насилие.
* Buckley P, Miller B, Lehrer D, Castkle D, 2009, Psychiatric Comorbidities and Schizophrenia: published in Schizophrenia Bulletin.
** Chemerinski E, Bowie C, Anderson H, Harvey P, 2008, Depression in Schizophrenia: Methodological Artifact or Distinct Feature of the Illness.
*** Reveley A, 2006, Your Guide to Schizophrenia, Hodder Arnold. P23.
**** Bosanac P and Castle D, 2012, Schizophrenia and Depression, published in MJA Open.
***** Mulholland C, Cooper S, 2000, The symptom of depression in schizophrenia and its management, published in British Journal of Psychiatry.
****** Hawton, K., Sutton, L., Haw, C., Sinclair, J. and Deeks, J.D. 2005 Schizophrenia and suicide: systematic review of risk factors. British Journal of Psychiatry, 187, 9-20
******* Olfson M, Gerhard T, Huang C, Crystal S, Stroup TS., 2015, Premature Mortality Among Adults With Schizophrenia in the United States. JAMA Psychiatry. 2015; doi:10.1001/jamapsychiatry.2015.1737.
livingwithschizophreniauk.org, undepress.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВСИЧКО Е ПРЕЦАКАНО - МАРК МЕНСЪН - ХЕРМЕС
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл.
ЕКВИЛИБРА МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 75
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
МИГРАФЕРИН таблетки * 30
НАТРОЛ КВЕРЦЕТИН капсули 500 мг * 50
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Страдам ли от депресия?
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кодеин
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Литий
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Депресия
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Антипсихотични лекарства
Коментари към Депресия и шизофрения: някои важни връзки между двете