Джендър флуидност – полова идентичност, която се мени във времето
Да бъдеш джендър флуиден (gender fluid) означава, че половата ти идентичност не е фиксирана, а се променя във времето. Възможно е да бъдеш такъв, какъвто си, без да ти се налага да се самоопределяш ясно и категорично. Възможно е и да намериш общност, в която без притеснение да изследваш границите на своята идентичност и да срещнеш подкрепа, а не обвинения.
LGBTQ+ общността има вече близо 20 милиона членове само в САЩ, които се възприемат като лесбийки, хомосексуалисти, бисексуални или трансджендъри.
В LGBTQIA+ общността (която включва асексуалните) попадат и хората, определяни като джендър флуид (gender fluid). Характерно за тях е, че те не се припознават само като лесбийки или пък бисексуални, а могат да имат няколко полови идентичности едновременно или пък да се чувстват известно време по единия начин, а след това – по другия.
Джендър флуидността позволява на човек да бъде гъвкав относно представата за себе си и да се разкрива пред света по различен начин според своите собствени усещания.
>>> Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
Какво представлява джендър флуидната идентичност?
Саба Харуни Лури, брачен и семеен терапевт, споделя: „Джендър флуидността отрича наличието само на два пола – мъжки и женски. Флуидността е състояние, при което човек преминава от една полова идентичност в друга. Тя обаче може да означава различни неща за различните хора. Общото е, че дава свобода на избор.“
Лури упражнява групова психотерапия и е посветила времето си на това да изследва половете, идентичността и сексуалността на хората, които идват при нея. Тя открива, че през годините тяхната идентичност може да се промени. Някои дори споделят, че се чувстват различни през различните дни от седмицата.
Експертът добавя: „Променяме се непрекъснато. Понякога се променя и половата ни идентичност. Джендър флуидността ни дава възможност да опитваме различни неща.“
Джендър флуидният човек може да се самоопределя като:
- небинарен (не принадлежи към нито един от двата пола);
- трансджендър;
- джендър куиър (заместител на транс, отрича бинарния модел на половата идентичност);
- аджендър (без пол);
- друго.
Според Лури джендър флуидният човек би могъл да се припознае във всяко от определенията по-горе или в нито едно от тях. Тя смята, че в случая акцентът пада по-скоро върху настоящото състояние, а не върху точно определена полова идентичност.
Джендър флуидността автоматично изключва приетите полови норми. Хората, които принадлежат към тази група, използват различни местоимения. Част от тях се чувстват комфортно, ако местоименията са той/ негов или тя/ нейна, а други предпочитат полово неутралните – те/ техни. Това отново зависи от периода и половата идентичност, която са избрали.
Ако искате да подкрепите свой близък, който изследва половата си идентичност, би било най-разумно първо да попитате как предпочита да се обръщате към него.
Как да разбера дали съм джендър флуиден?
Лури споделя, че понякога е много лесно, но има случаи, когато пътят е дълъг и труден. Ако и вие се чудите каква е половата ви идентичност, помнете, че не сте сами. Все повече са хората, които не се отъждествяват нито с мъжкия, нито с женския пол. Изследване на агенция „Галъп“ сочи, че 1 от 6 души от поколението Z (родени между 1996 г. и 2009 г.) се считат за част от LGBT общността.
В случай, че още не сте намерили себе си, бихте могли да си зададете следните въпроси:
- Какво означава полът за мен?
- Как бих се чувствал, ако мога да се изразявам и да се държа свободно?
- Как бих се самоопределил, ако не се страхувах?
- Как мога да разкрия себе си докрай?
След като установите половата си принадлежност, отделете време за себе си. Наградете се за това, че сте извървели този дълъг път, проявете съпричастност към самите себе си. Обичайте се.
Може би сте от хората, които биха искали да споделят с приятелите и семейството как се чувстват. Ако имате нужда, потърсете подкрепа от себеподобни. Няма универсално правило, което да следвате, когато изследвате себе си и сексуалната си и полова принадлежност. Намерете най-подходящия за вас начин да го направите.
Как да подкрепите свой близък, който се опитва да открие половата си идентичност?
Подкрепата е много важна за човек, който изследва половата си принадлежност. Анкета, проведена в САЩ през 2020 г., разкрива, че 48% от младите представители на LGBTQ стигат до самонараняване. Друго проучване сочи, че рискът от самоубийство при транссексуалните е по-висок отколкото при останалите. Влошеното психично здраве се дължи на стигмата, заплахите, отхвърлянето от обществото и липсата на подкрепа от родители и близки.
Лури допълва: „Усещането, че за теб няма място под слънцето, че никъде не можеш да бъдеш себе си, може да бъде много тягостно. Уморително е да чувстваш сякаш нещо с теб не е наред и да живееш с тази натрапчива мисъл всеки ден.“
Ако познавате човек, който изследва границите си и не може да се самоопредели, е най-добре просто да бъдете до него, без да го осъждате. Проучване от 2021 г. разкрива, че само един от трима младежи от LGBTQ общността среща разбиране и пълна подкрепа у дома. Рискът от самоубийство при хората, които остават в добри отношения със семейството си и чиито решения се приемат с уважение, е много по-малък.
Ако вие имате свободата да бъдете себе си и да живеете живота си така както искате, помогнете и на любимите си хора да го постигнат. Не е нужно да правите каквото и да било, достатъчно е да осигурите лично пространство на вашия близък. Понякога това е всичко, от което той се нуждае. Разбиране, нищо повече.
В случай, че сте на кръстопът и не можете да се самоопределите все още, имайте предвид, че невинаги членовете на семейството и приятелите могат да ви запознаят с аспектите на джендър флуидността. Може би е по-добра идея да се допитате до представители на съответната общност и да потърсите източници с информация по темата.
Какво още можете да направите?
Запомнете, че какъвто и да е начинът, по който искате да изразите себе си, вашите чувства имат значение. Те са реални и заслужават уважение. Възможно е днес да сте един, а утре – друг. Всичко е наред. Важното е да си дадете време и да бъдете състрадателни към себе си по нелекия път на себеопознаване.
Източници, които биха могли да ви помогнат да научите повече, са The Trevor Project, Gender Spectrum и Trans Lifeline.
Можете да си водите дневник, в който да записвате чувствата и откритията си. Книгите, свързани със сексуалната ориентация и половата идентичност също могат да ви бъдат полезни.
Не на последно място Лури препоръчва просто да оставите любопитството да ви води. „Дори когато светът около вас ви ограничава, вие имате вашето любопитство, което може да ви отведе навсякъде“, завършва тя.
What Does It Mean to Be Genderfluid?: https://psychcentral.com/health/genderfluid
- Полова дисфория при децата и съпътстващи психологически проблеми
- Как училищата могат да подкрепят младежите от LGBTQ общността и да ги направят по-щастливи
- Как търсенията в Гугъл разкриват лъжите и най-големите ни тайни
- Какви са разликите между биологичния пол, социалната полова роля, половата идентичност и сексуалната ориентация
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Бяло подъбиче
- Семенник
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Диференциране на пола
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Съсънка, Котенце, Обикновена съсънка, Полска съсънка
- Химическа кастрация
- Цариче, Шапиче, Длановка
- Изследване на 17-кетостероиди в урината
- Какви са разликите между биологичния пол, социалната полова роля, половата идентичност и сексуалната ориентация
Коментари към Джендър флуидност – полова идентичност, която се мени във времето