Дийпфейкът може да има траен негативен отпечатък върху живота на детето
Акценти
|
През последните години дийпфейкът (deepfake) се усъвършенства, а броят на жертвите му не спира да расте. Той може да бъде под формата на изображение, видеоклип или аудиозапис, които са обработени така, че да заблудят зрителя/ слушателя и да засрамят и унижат жертвата. Дийпфейкът се създава с помощта на изкуствен интелект, който придава автентичност на съдържанието, въпреки че то не е истинско.
40% от американските ученици и 29% от учителите споделят, че са запознати с поне един случай на пострадал от фалшиво съдържание през последната учебна година. 15% от учащите и 11% от преподавателите казват, че са виждали дийпфейкове с еротична или сексуална насоченост.
Дийпфейкът увеличава риска от депресия и самоубийство
Кара Алаймо е доцент по комуникация в университета Fairleigh Dickinson. Нейните изследвания разкриват, че разпространяването на истински или изкуствено създадени голи снимки онлайн увеличава риска от депресия, самоубийство или сексуално посегателство над жертвата. То може да й създаде проблеми и при намирането на работа.
Въпреки това в повечето училища все още няма политика или процедура, която да забранява и санкционира създаването и разпространението на дийпфейкове с интимно съдържание в интернет пространството.
Изследване на доц. Алаймо сочи, че директорите предприемат мерки едва когато някой е пострадал, а не преди това. Те най-често наказват извършителя, без да осигурят нужната подкрепа на жертвата.
Какво могат да направят родителите, след като училищата все още не са намерили начин да защитят своите ученици от негативните последици на дийпфейка (deepfake)?
Запознайте децата си с дийпфейка
Въпреки че дийпфейковете не са истински, те могат да причинят сериозни вреди, за които е добре да предупредите детето си. Линдзи Либерман, адвокат, който представлява жертви на дийпфейк, подчертава: „Технологията вече е толкова усъвършенствана, че понякога сякаш наистина виждам моя клиент на снимката или във видеото.“
Стрес и унижение
Психологическият ефект от фалшивото съдържание, създадено с изкуствен интелект, също не е за подценяване. Много от пострадалите признават, че са изпитвали силен стрес и са се чувствали унизени и безпомощни. Някои развиват депресия, тревожност или дори посттравматично стресово разстройство след разпространението на дийпфейк по техен адрес.
» Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване
Социална изолация
Либерман допълва, че жертвите страдат и в емоционален и социален аспект. Без значение дали фалшивото съдържание е свързано с тялото на човека или не, то винаги е унизително, а унижението често води до загуба на приятели. В някои случаи пострадалият се страхува да използва интернет или отказва да ходи на училище.
Не на последно място дийпфейкът може да нанесе финансови щети, ако жертвата реши да наеме специалист, който да свали снимките или клиповете от интернет.
Затова е важно децата да знаят, че не бива да създават дийпфейк, нито пък да го споделят, харесват и разпространяват по какъвто и да било начин.
Д-р Девора Хейтнър допълва: „Родителите са тези, които могат да научат малчуганите на емпатия, като например ги попитат как биха се почувствали, ако станат жертва на дийпфейк. Всички млади хора, които срещам, споделят, че не желаят да упражняват тормоз върху другите или да ги карат да се страхуват.“
Информирайте децата за рисковете от дийпфейка
Възрастните трябва да запознаят малчуганите с рисковете от създаването и разпространяването на фалшиви изображения и видеоклипове с помощта на изкуствен интелект.
Настройки за сигурност
Либерман пояснява: „Винаги насърчавам родителите да отложат максимално дълго достъпа до социални медии и интернет на своите деца. След това е добре да отделят време, за да разгледат заедно настройките за сигурност. Важно е да им обяснят също така, че трябва да познават всеки човек, с когото общуват онлайн и който може да види техните снимки и видеа.“
Споделянето на съдържание само с хора, чиито покани за приятелство или последване са одобрили, би затруднило непознати потребители да получат достъп до снимки, които по-късно биха могли да фалшифицират и разпространят.
Доц. Кара Алаймо съветва подрастващите да проведат офлайн разговор с всеки, който им изпрати покана за приятелство или следване, за да са сигурни, че е същият човек, създал акаунта.
Либерман се обръща към родителите с молба да бъдат добър пример за подражание и също да внимават каква информация споделят онлайн.
Безусловна подкрепа
Добре е възрастните да уверят децата си, че могат да разчитат на тях, ако се сблъскат с дийпфейк, без да се страхуват, че могат да бъдат наказани. Ако детето вече е станало жертва на дийпфейк, родителите трябва да го успокоят и да му покажат, че не се е случило нищо непоправимо. Не бива да казват например на дъщеря си: „Край с теб, няма да си намериш приятел и няма да можеш да продължиш напред.“
Хайтнър добавя: „Трябва да се отнасяме към тези хора като към оцелели, а не просто жертви, и да им дадем възможност да се интегрират, да продължат живота си и да преоткрият силата си.“
Подкрепете детето, ако е жертва на дийпфейк
Бихте могли да подадете сигнал в полицията, както и да се свържете с неправителствени организации за взаимопомощ.
Ако ситуацията го налага, можете да се консултирате с адвокат.
Deepfakes can cause long-lasting damage to children: https://edition.cnn.com/2025/01/02/health/deepfakes-social-media-wellness/index.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- След Австралия и Гърция ограничава достъпа до социални мрежи на тийнейджърите
- Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Instagram и TikTok премахват повечето филтри за красота
- Как да използвате социалните мрежи по позитивен и здравословен начин
- „Мозъчно гниене“ е думата на Оксфордския речник за 2024-а
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
- Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
Коментари към Дийпфейкът може да има траен негативен отпечатък върху живота на детето