Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на юношите Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи

Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи

от 07 апр 2017г., обновено на 12 фев 2021г.
Редактор: Елиза Трайкова
Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Често чуваме, че социалните мрежи не са подходящи за тийнейджъри. Една от посочваните причини е, че мозъкът на един тийнейджър просто е твърде незрял, за да може да използва социалните медии по подходящ начин. Ако сте родител, то може би сте забелязали какво се случва с ума на детето ви от деня, в който е влязло в средното училище за първи път.

Бихме могли да обобщим основните цели в живота на един тийнейджър по този начин:

  • Да бъде забавен на всяка цена. (Това включва глупави шеги, говорене по време на час, както и поведение, което цели "популярност на всяка цена".)
  • Да се фокусира върху себе си: дрехите, носа, тялото, косата и т.н..
  • Да опитва нови неща. Един тийнейджър играе "маскарад" със своята идентичност, опитвайки различни неща, за да види къде точно се вписва. Той е импулсивен и разпилян, на приливи и отливи, дори често регресиращ в развитието си. Всичко това в стремежа за независимост.

Като родител вие също се променяте, преминавайки през различните етапи – от наивното "моето дете никога не би..." преминавате към осъзнаването "сигурен/а съм, че детето ми е направило това. Съжалявам, моля извинете поведението му, той/тя преминава през фаза".

Твърде вероятно вашият списък с ежедневни родителски инструкции да включва изявления като:

  • "Ако не можеш да кажеш нищо хубаво, не казвай нищо!"
  • "Колко пъти трябва да ти кажа да не използваш тази дума?"
  • "Спри да обръщаш тази бутилка!"
  • "Спри да се оригваш!"
  • "Държиш се като 2-годишно дете".
  • "Какво изобщо си мислеше като го направи?"

След това се случва следното: Може би изморени от постоянното мрънкане да се купи телефон, или понеже всички негови приятели вече имат такъв, или защото искаме да сменим стария си апарат с по-нов (списъкът продължава), вдигаме ръце. В този момент действаме импулсивно. Сякаш нашият мозък също регресира и хлапето получава стария ни смартфон.

С последното малко решение идва и достъпа на детето до света на социалните мрежи – нещо, за което често не сме помислили, и не сме подготвени. Важно е да знаем, че именно, защото в този период мозъкът на тийнейджъра се реорганизира, рисковото поведение е завишено, а контролът занижен. Нека го кажем ясно - няма по-неподходящ период детето да има достъп до социалните мрежи от този в средното училище!

Това са само няколко от негативите:

1. Социалните мрежи не са проектирани за тийнейджъри. Недоразвитият фронтален кортекс не може да управлява нито разсейването, нито изкушенията. Дори да научите детето си как да използва технологиите отговорно, вие просто не сте в състояние да му дадете зрелостта, която се изисква. Същото е като да се опитвате да направите твърде широката дреха по мярка – тийнейджърите ще използват социалните мрежи неподходящо до момента, в който не станат по-зрели, и тя не им стане "по мярка".

2. Характерният за тийнейджъра манталитет - "колкото повече, толкова по-добре" - е опасна комбинация със социалната мрежа. Действително ли приятелите им са 1,456? Дали наистина е нужно да прекарват девет часа на ден онлайн? Социалните мрежи им позволяват (и насърчават) прекаляването с приятелските отношения, точно както склонността им да прекаляват с други неща в живота си.

3. Социални мрежи са пристрастяваща форма на екранно забавление. И точно както пристрастяването към видео игрите, ранното им използване може да формира бъдещи навици и модели на пристрастяване.

4. Социалните мрежи заместват усвояването на трудната социална "задача" за справяне лице в лице с връстниците - умение, което те трябва да практикуват, за да бъдат успешни в реалния живот.

5. Социалните мрежи могат да накарат тийнейджъра да изгуби връзка със семейството и вместо това да вижда "приятелите" като най-необходимите и близки хора в живота си. Тъй като мозъкът все още се формира когнитивно, връзката на детето със семейството му е също толкова важна в този момент, както и в детството. Поддържайте тази връзка силна. Точно както се нуждаят от близост със своите приятели, подрастващите се нуждаят от здравословна връзка със семейството си и то дори повече.

7. Активността в социалните мрежи представлява изгубен потенциал за тийнейджърите. Докато можем да твърдим, че има някои предимства от тях, то минусите са много високи по време на юношеските години, когато мозъкът се развива и има висока способност за научаване на нови неща. Тийнейджърите лесно губят твърде много от времето си и твърде много от ума си в дигиталния свят. Знаем от много изследвания, че е почти невъзможно да балансират всичко това.

Как да отложим достъпа на детето си до социалните мрежи

1. Отложете достъпа. Колкото повече отложите достъпа, толкова повече време ще има детето да узрее така че да може да използва технологиите по-разумно - като един млад възрастен. Отлагането на достъпа също така отдава по-голямо значение на развитието на личните автентични отношения преди всичко.

2. Следвайте акаунта на детето си. Неприкосновеността на личния живот в социалните мрежи е лъжа. Нищо не е лично в дигиталния свят. Ето защо не трябва да бъде тайна и за родителите. Уверете се, че настройките за поверителност са правилно зададени, но знайте, че те могат да дадат фалшиво чувство за сигурност. Когато имате достъп до акаунта му, вие насърчавате детето да води разговорите си лично или чрез устно телефонно обаждане, освен ако не иска вие да ги прочетете в социалните мрежи.

3. Създайте семеен акаунт, вместо личен. Това дава възможност на детето да е в крак с онова, което става с приятелите му, но в по-безопасна среда в социалните мрежи.

4. Позволявайте достъпа само на голям екран - на домашния компютър или лаптопа. По този начин детето ще влиза по-рядко. Когато го прави на малкия личен екран на телефона, който може да носи в джоба си, тогава има повече потенциал да го използва безразсъдно. Колкото по-таен е достъпът, толкова по-вероятно е да злоупотребява с времето.

5. Планирайте времето лице в лице с приятелите на детето си. Не забравяйте, че то не се нуждае от 842 приятелства - от четири до шест близки приятели са достатъчни за здравословното социално развитие. Помогнете му да се научи как да планира реални, социални събирания (лице в лице), като например парти (почивка от телефоните), домашна кино вечер, боулинг, настолни игри, приготвяне на вечеря или огън на открито. Тийнейджърите жадуват за тези социални събирания, така че ги насърчавайте да канят приятели и им помагайте (ако е необходимо) да организират такива.

6. Прекарвайте повече реално и качествено време заедно. Тийнейджърите, които са силно привързани към своите родители и роднини, постигат по-цялостно усещане за щастие и успех в живота. Те имат нужда (все още) от нас възрастните повече от всякога. Лесно е да се отдръпнем от тях, защото понякога могат да бъдат досадни, знаем! Но времето със семейството им позволява да се дистанцират от драмата на социалните мрежи. Детето ви трябва да чувства, че може да се върне у дома и да загърби драмата на своя социален свят за няколко часа. То би искало да му помогнете да каже "не" на първото и "да" на повече време със семейството.

И все пак, изследванията показвват, че социалните мрежи имат и своите позитиви. 

Някои важни позитиви от социалните мрежи

Те могат да заздравят приятелствата

Няма съмнение, че приятелството е ключов компонент от живота на тийнейджърите. Когато децата имат здравословни приятелства, те не само се чувстват приети такива, каквито са, но и се чувстват по-овластени и свързани със света наоколо.

Всъщност според проучване на Common Sense Media 52 процента от тийнейджърите смятат, че социалните мрежи подобряват приятелствата им, а само 4 процента смятат обратното. Освен това проучването установява, че близо 30 процента от потребителите вярват, че социалните мрежи ги карат да се чувстват по-уверени и дружелюбни.

Те могат да са средство за осъществяване на добри дела

Независимо дали за набиране на средства или подкрепа на важна кауза, социалните мрежи са чудесно средство за оказване на влияние в своята общност.

Без значение дали правят видеоклипове в YouTube или създават кампании в Twitter, тийнейджърите оказват влияние върху света наоколо повече от всякога. Освен това гласовете им се чуват по-често. Социалните мрежи излагат децата на информация по важни световни проблеми, а не единствено тези в тяхната общност. В резултат, те осъзнават, че социалните мрежи могат да са начин да помогнат и подкрепят останалите дори от разстояние. Чрез тях те могат незабавно да окажат влияние върху проблеми като глада в Африка, запазването на тропическите гори или осигуряването на образователни средства за деца без ресурси.

Насърчете децата да използват социалните медии за нещо повече от платформа за качване на селфита. Покажете им как да го използват като инструмент за въздействие върху света.

Те намаляват чувството за изолираност

Доказано социалните мрежи могат да накарат възрастните да се чувстват по-самотни, но изследователите установяват, че обратното може да е вярно за тийнейджърите. Всъщност проучване, публикувано през 2015 г., установява, че въпреки че децата днес имат по-малко приятели, отколкото преди десетилетие, те съобщават, че се чувстват по-малко самотни. Тийнейджърите в проучването съобщават, че се чувстват по-малко изолирани. Изследователите твърдят, че много от това има общо с влиянието на социалните мрежи и технологиите върху живота им.

Източник:

psychologytoday.com, verywellfamily.com
Снимка: wallpaperflare.com

 

Още по темата:
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
2.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.
14.70лв.

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.

СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС

ДА ЖИВЕЕ ТИКВЕНАТА КРАЛИЦА - ШАЙ ЪРНШОУ - ЕГМОНТ
17.90лв.

ДА ЖИВЕЕ ТИКВЕНАТА КРАЛИЦА - ШАЙ ЪРНШОУ - ЕГМОНТ

РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС

ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС
20.00лв.

ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
11.90лв.

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА

Коментари към Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 05:59
    Коментирайте "Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на юношите
  • Майка на дете териан: „Дъщеря ми се идентифицира като животно, но е щастлива“
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
  • 7 признака за криза на идентичността
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите
  • Какви са психическите задачи пред развиващия се тийнейджър
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 242 дни, 8 часа и 47 мин.

* Защо мъжете трябва да използват слънцезащита за лице: 5 ползи

преди 281 дни, 20 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 9 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival