Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него

Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него

от 02 май 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Doomscrolling е поведение, продиктувано от непреодолимото желание на човек да чете негативни новини в социалните мрежи.
  • Дуумскролингът може да навреди сериозно на психичното здраве, като засили тревожността и чувството на безпомощност.
  • Можете да разрушите този модел на поведение като ограничите времето, което прекарвате в социалните мрежи, упражнявате хоби или спортувате редовно.

Спомняте ли си какви новини ви заливаха по време на пандемията от коронавирус – потискащи, мрачни, тревожни. Сякаш неусетно тази вълна от негативизъм в медиите и социалните мрежи отключи нов модел на неконтролируемо поведение, което за съжаление вреди на здравето ви.

След пандемията у много хора се породи непреодолима нужда да преглеждат (скролват) постоянно негативните новини в интернет и социалните мрежи. Специалистите нарекоха тази форма на компулсивно поведение doomscrolling (или doomsurfing).

Непрекъснатото скролване и четенето на неприятни, тревожни новини може сериозно да навреди на психичното ви здраве, като затвърждава негативните ви мисли и ви кара да се чувствате безпомощни.

>>> Пролетно почистване в социалните мрежи – защо е важно за психичното здраве

Причини за появата на дуумскролинга (doomscrolling)

Причините за всяко явление обикновено са комплексни, така е и с дуумскролинга. Най-често той се дължи на:

  • Негативна нагласа – Тя представлява склонността на индивида да обръща внимание, да се учи и да борави основно с негативни данни.
  • Несигурност – Джейкъб Фишър, асистент по реклама от Университета на Илинойс в Ърбана-Шампейн, смята, че човек може да прибегне до дуумскролинг, когато няма яснота по даден въпрос или е измъчван от противоречиви мисли.
  • Тревожност – При някои хора скролването с цел намиране на негативни новини е начин за справяне с тревожността, въпреки че точно това тяхно поведение ги прави още по-тревожни.
  • Страх, че може би изпускаме нещо (FOMO) – Според Бетани Тийчман, професор по психология в Университета на Вирджиния, FOMO подтиква индивида да бъде бдителен и да проверява редовно новините, за да не пропусне нещо важно.
  • Липса на самоконтрол – Не по-малко важна роля играе неспособността на човека да контролира поривите си.

мъж в костюм, който държи вестник и телефон

Все пак учените подчертават, че между желанието да бъдете в крак с важните събития по света и дуумскролинга има огромна разлика.

„Дуумскролингът (doomscrolling) е нещо съвсем различно. Той кара човека да търси още и още информация по въпроса, въпреки че вече знае достатъчно.“ - Джейкъб Фишър

Невротичните хора са по-силно застрашени от дуумскролинг, тъй като често са раздразнителни, гневни и емоционално нестабилни.

Вреди от дуумскролинга

Според специалистите този модел на поведение предизвиква несигурност, страх и силен стрес. Постоянното търсене и четене на негативни новини и информация може да се отрази негативно на настроението ви, особено ако го превърнете в навик.

Изследванията сочат, че непрекъснатият поток от новини, свързани с COVID-19 преди няколко години, е причинил психични проблеми на част от хората, като е засилил тяхната тревожност или е изострил признаците на депресия.

Освен това негативната информация може да наруши качеството на съня ви, да попречи на вашата работоспособност или да навреди на отношенията с близките и приятелите ви. Ако сте подложени на силен стрес и не успявате да се отпуснете, сте застрашени от сърдечни проблеми като инсулт, инфаркт или високо кръвно налягане.

Как можете да се справите с дуумскролинга

Има няколко начина, които могат да ви помогнат да овладеете порива си за търсене и четене на негативни новини.

Ограничете времето си в социалните медии

Когато разглеждате снимки или четете нещо интересно във Facebook, Twitter, или друга социална мрежа, е много лесно да загубите представа за времето. Можете да си изберете време от деня, когато да се информирате за случващото се, без обаче да го пресрочвате. Започнете например с 20 минути сутрин и 20 минути вечер.

Важно: Избягвайте да влизате в социалните мрежи 30 минути преди сън, ако искате да спите добре и да не се будите често нощем.

Стремете се към добра информираност, която обаче да не предизвиква тревожност и напрежение.

мъж с очила и сив пуловер, който е скрил лице в длани

Свалете си полезни мобилни приложения

Ако забележите, че ви е трудно да спазвате собственото си ограничение, изпробвайте някое от следните приложения за целта:

  • Social Fever – проследява колко време сте прекарали в социалните платформи и ви позволява да наложите ограничение. Когато го нарушите, приложението ви изпраща известие.
  • StayFree – подходящо е както за смартфони, така и за настолни компютри. Чрез него можете да блокирате избрани от вас апликации и уебсайтове.

Намерете си хоби

Дуумскролингът се наблюдава най-често при хора, които скучаят и не знаят как да оползотворят свободното си време. Ако и при вас е така, може би е добре да помислите за любимо занимание, което да ви откъсне от социалните мрежи и желанието да търсите негативни новини.

Фишър препоръчва хобита, които ще ви помогнат да се отпуснете или да се свържете със себе си като кулинария, четене, пешеходен туризъм или дейност с креативна насоченост.

Движете се

Вместо да лежите на дивана, ровейки в телефона за поредната тревожна вест или трагично събитие, направете осъзнат избор и отделете време за спорт или разходка. Можете например след като сте се запознали с новините на деня, да излезете навън, за да се спасите от порива да продължите да четете и да се напрегнете още повече.

Физическата активност е чудесен начин да разрушите този модел на поведение, защото тя подобрява настроението и поддържа добрия ви тонус. Упражненията намаляват тревожността, защото прекъсват цикъла от негативни мисли и потискат производството на хормони на стреса като кортизол и адреналин. В същото време спортът стимулира отделянето на ендорфин – хормон на щастието.

Специалистите препоръчват да отделяте около 150 минути седмично за умерена физическа активност, ако искате да сте здрави физически и психически.

Не е нужно да посещавате фитнесзала. Достатъчно е да си намерите подходящи тренировки онлайн.

Търсете целенасочено положителни истории и новини

Няма нищо лошо в това, че искате да се информирате. Опасно е, когато се фокусирате върху лошите новини. Така подсилвате чувството за заплаха и потенциална катастрофа. Както казва Тийчман, балансът е всичко. Постарайте се да търсите положителни новини и истории с хубав край, които да ви напомнят, че животът може да бъде прекрасен.

>>> Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим

жена с розов потник, която държи ракета за бадминтон

Ролята на медиите и социалните мрежи при опазване психичното здраве на човека

Дуумскролингът (doomscrolling) не е явление, което възниква единствено по вина на индивида. Той е резултат от бизнес модела, на който се основават социалните медии.

„Социалните медии са проектирани от най-умните и добре платени хора на света. Те са помислили за всяка подробност. Целта им е не само да привлекат вниманието на потребителите, но и да го задържат. Накратко, битката с тях е неравна“, казва още Фишър.

Алгоритмите на социалните платформи разпознават информацията, на която отделяте най-много време и ви предлагат повече от нея, за да останете там. Ако обикновено отваряте и четете статии за климатичните промени или за икономическа рецесия в някоя страна, най-вероятно ще започнете да виждате едно и също съдържание всеки следващ път, когато влезете в социалната мрежа.

Автономност на потребителя

Отговорност на социалните медии и големите технологични компании е да не отнемат на потребителите възможността да структурират дигиталния си живот така, че сами да управляват времето си и да решават кое заслужава тяхното внимание и кое-не.

Ясни правила за работа на социалните медии

Фишър е на мнение, че механизмите за предлагане и използване на дигитална информация следва да бъдат също толкова добре регулирани, колкото движението по физическите пътища. Законът за движение по пътищата гласи, че те трябва да са безопасни, достъпни, добре осветени и надлежно обозначени. Платформите, които предлагат дигитална информация, също трябва да спазват определени правила.

Нужен е по-строг контрол върху дейността на компаниите, създатели на социални мрежи, защото само така може да се гарантира прозрачност на техните алгоритми и да се избегне задължителното профилиране и персонализиране на съдържанието, което потребителите виждат.

Тийчман предлага, освен да публикуват новини, медиите да дават информация и за начините, по които хората могат да се погрижат за психичното си здраве, ако смятат, че се нуждаят от помощ.

Важно: Ако страдате от тревожност и/ или изпитвате трайно чувство на отчаяние в продължение на седмици или месеци, е по-добре да се консултирате със специалист.
Източник:

Why you can't stop doomscrolling and 5 tips to halt the vicious cycle: https://www.businessinsider.com/guides/health/mental-health/doomscrolling

Още по темата:
  • Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
12.20лв.

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

АЛОРА таблетки 100 мг * 20
15.90лв.

АЛОРА таблетки 100 мг * 20

Коментари към Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:22
    Коментирайте "Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Флуоксетин
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Лечение със сертралин
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Направих си социален експеримент и според него жените харесват поддържаните мъже

преди 1900 дни, 21 часа и 48 мин.

Приятелят ми ми забрани да ходя на почивка без него!

преди 2237 дни, 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival