Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си

Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си

от 19 сеп 2018г., обновено на 10 сеп 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според изследване (The National Intimate Partner and Sexual Violence Survey), проведено през 2017 г., всяка четвърта жена и всеки десети мъж в САЩ стават жертви на физическо или сексуално насилие, причинено от партньора им. При еднополовите двойки съотношението е същото или дори по-високо.

Ситуацията в България изглежда не е много по-различна. По данни на неправителствени организации към 2017 година всяка четвърта българка е била жертва на някаква форма на домашно насилие, а след началото на пандемията случаите на брутално домашно насилие са се увеличили с 80%, като пикът е достигнат по време на локдауна от средата на март до средата на май 2020 г.

Въпреки че приключването на връзка, изпълнена с насилие и страх, е изключително трудно начинание за жертвата, някои от тях все пак успяват да го направят. За жалост, голяма част от претърпелите домашно насилие след време се връщат при насилниците си – отказват се показанията си, прощават им за извършеното и подновяват близките си отношения.

Защо обаче това се случва? Кое кара жертвите на домашно насилие да променят толкова радикално своето мнение – от готовност към прекратяване на наситената с насилие връзка към защитаване и прощаване на извършителя, дори в екстремните случаи на малтретиране в дома?

Екип от изследователи от Щатския университет на Охайо решава да намери отговор на този въпрос. Много малко случаи на домашно насилие достигат до съдебната зала, но дори и при тези жертви, които се решават да повдигнат обвинения, близо 80% се отказват от показанията си, преди да свидетелстват.

Каква е причината на насилниците почти винаги да им се разминава?

За да разберат какво предизвиква тази рязка и на пръв поглед озадачаваща промяна в хората, преживели болка, страх и унижение, учените анализират телефонните записи, проведени от затвор, където се намират извършители на домашно малтретиране, срещу които са повдигнати обвинения. Тези обвинения се базират на извършени престъпления като нападение, нарушаване на ограничителна заповед или отвличане. Изследователите от Щатския университет на Охайо правят анализ на стотици часове телефонни разговори, проведени между 25 различни двойки. Работата им дава резултат. Те успяват да идентифицират няколко сходства в поведението на двете групи (насилници и жертви), като спрямо тези данни учените обобщават манипулативните тактики на извършителите на домашно насилие.

Формулираните 5 стъпки на манипулация ни позволяват да разберем какви точно машинации прилагат насилниците, за да убедят своите партньори да се откажат от показанията си и да се върнат при тях.

Стъпка №1: Жертвата все още отстоява позицията си

Първият разговор между извършителя и претърпелия физическа злоупотреба в интимните си отношения обикновено представлява спор, по време на който двамата се обвиняват един друг за случилото се. Жертвата обаче отстоява позицията си, като показва решителност и мотивация. Тя се противопоставя на думите на своя агресивен партньор.

Стъпка №2: Омаловажаване на насилието и прехвърляне на вината

С увеличаване на броя на разговорите смелостта на жертвата започва да изчезва малко по малко. Насилникът успява да достигне това, използвайки следните техники за манипулация. Първо, извършителят на домашно насилие омаловажа самото престъпление – било то ритник, плесница или затваряне на жертвата в дома против волята й – като се опитва да разклати самочувствието на половинката си. Често се срещат изказвания като: "Не те ударих толкова силно, колкото си мислиш." Възможно е и насилникът напълно да отрече престъплението. В един от случаите, които учените анализират, извършителят на домашно насилие продължава да твърди, че не е направил нищо, въпреки че жертвата е с фрактура на лицето.

Следващата тактика се изразява в прехвърляне на вината – извършителят обяснява на жертвата, че вината е нейна, а той всъщност е истинският пострадал. Например един от насилниците казва: "Не осъзнаваш ли, че преди да се случи каквото и да било, аз се опитах да си тръгна, а ти не ми позволи? Дойдох с добри намерения. Не казах нищо. А ти пиеше."

момиче, тъжно момиче, момиче със закрито лице

Целта на насилника е да се представи като жертва на правосъдната система. В един от случаите един от обвиняемите, който се е опитал да удуши приятелката си и след това я е ухапал по лицето, не престава да й повтаря по телефона, че срещу него са подигнати обвинения за престъпление от сериозен характер, не спирайки да твърди, че не заслужава толкова тежко наказание.

Стъпка №3: Търсене на съчувствие от жертвата

Американските изследователи откриват, че това е ключът към прошката. Жертвите са били изключително уязвими към страданието на своите насилници. Извършилите домашно насилие прибягват към всякакви видове манипулация, за да предизвикат съчувствие в своите партньори. Те заплашват със самоубийство, разказват за ужасите, които се случват в затвора, за това как им липсват техните деца и самата жертва. Също така в голяма част от разговорите извършителите обясняват колко много страдат от липсата на обичта на половинката си.

Точно тук се променя коренно позицията на жертвата – гневът и болката дават път на вината, разкаянието и опитите да се погрижат за насилниците. Неочакваната промяна в преживелия домашно насилие е следната: жертвата се превръща в човек, който се грижи за своя агресивен партньор.

Стъпка №4: Ние срещу света

След като вече са се сближили отново, двойките често започват да говорят за общото помежду си – как трябва да се грижат за семейството си и да поддържат връзката си. Телефонните разговори обикновено съдържат обсъждане на вече минали хубави моменти и планове за евентуалното бъдеще, в което единият партньор излежава присъда в затвора. За да затвърдят статуса си на двойка, жертвата и насилникът разговарят за това как системата се е обърнала срещу тях или тяхното семейство, как никой не може да разбере силата на тяхната любов.

Прочетете още:

  • Но той ме обича! 6 изненадващи мита за извършителите на домашно насилие

Стъпка №5: Инструкции към жертвата да се откаже от показанията си

Последната стъпка в манипулационната игра на насилника е да поиска от жертвата да се откаже от показанията си. Когато съгласието за това е постигнато, двамата партньори сформират план как да променят историите си. Те работят заедно като екип. Разказите за случилото се превръщат в неясни и трудноразбираеми, включващи изявления като: "Никой не знае точно какво се случи." или "Спомените ми са толкова разбъркани." Една жертва дори казва: "Ограничителната заповед не е необходима… ние искаме да сме заедно и да създадем семейство, да имаме деца." В друг случай насилникът дори изисква от жертвата си да прекара от 5 до 10 дни в затвора заради лъжесвидетелство.

Без значение кога и как се осъществява отказът от показания, едно е ясно – където преди е имало гняв, болка и решителност, сега се появява обич, вълнение и надежда.

Описаните действия на жертви, които са решили да простят на партньорите си и да се върнат при тях, представляват едни от най-забележителните примери за успешна манипулация. Накратко, случаите са както лесни, така и трудни за разбиране. Лесно е да твърдим, че всеки един човек заслужава да има безопасни и здравословни отношения със своята половинка. Същевременно обаче хората имат нужда от обич, която някои от нас получават за сметка на собствената си безопасност и сигурност, а други бъркат любовта с контрола и властта.

Всеки, който е станал жертва на домашно насилие, може да се обади на Националната гореща телефонна линия 080018676/ 029817686, където да получи консултация и подкрепа.
Източник:

quickanddirtytips.com, dw.com

Още по темата:
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
  • Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
5.0/5 3 оценки

Коментари към Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:57
    Коментирайте "Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
  • Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
  • Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво мога да направя при насилие на пътя?

преди 2110 дни, 5 часа и 20 мин.

Натурално домашно масло

преди 2417 дни, 22 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

от 21 окт 2024г. Прочети повече
Да се върне ли в България смъртното наказание Да се върне ли в България смъртното наказание

Да се върне ли в България смъртното наказание

от 31 юли 2023г. Прочети повече
Y07 Други форми на лошо отношение Y07 Други форми на лошо отношение

Y07 Други форми на лошо отношение

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival