Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз

Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз

от 29 март 2019г., обновено на 03 ное 2022г.
Редактор: Нора Маркова
Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Много е вероятно да познавате някого, който е станал жертва на домашен тормоз. Това може да бъде вашата сестра, съсед, фризьор, ваш приятел или колега. Ако подозирате, че някой ваш познат е жертва на домашен тормоз, сигурно се чудите как точно да постъпите.

Първата реакция на много хора е да се опитат да "спасят" човека от нездравословната връзка и да му кажат веднага да напусне насилника си. За съжаление, невинаги е толкова лесно да се прецени кое ще е най-правилното действие в дадената ситуация.

Съществуват множество причини, поради които жертвите не напускат партньорите си, като прекъсването на връзката често представлява най-опасният период за жената и нейните деца. Разбира се, жертвите на домашен тормоз могат да бъдат и мъжете, но в повечето случаи разпределението на ролите потърпевш/  насилник е обратното. От изключително значение е да не оказвате натиск върху вашия познат или приятел да напусне партньора си на момента – жертвата трябва сама да реши кога е готова да направи тази крачка, като вие може да окажете помощ по редица други начини, докато тя вземе това решение.

Ако подозирате, че някой е жертва на домашно насилие, не го игнорирайте. Жените често са уплашени, засрамени и объркани, като много от тях не искат да приемат, че техният партньор злоупотребява с тях и тяхната връзка.

Защо просто не си тръгне?

Защо насилникът се държи по такъв ужасен начин спрямо половинката си? Защо жертвата просто не напусне партньора, който й е причинил и продължава да й причинява толкова много болка и страдание?

Насилието и агресията в една връзка представляват голям проблем за нашето общество, но прекалено често ние обвиняваме жертвата – защо не си е тръгнала по-рано, след като партньорът се държи по толкова неприемлив начин? Вината обаче не трябва да се прехвърля върху потърпевшите – извършителите на домашен тормоз са тези, които чрез действията си са показали неуважение, агресия и жестокост.

Страх от разочарованието на близките

В повечето случаи жертвата намира за много трудно да сложи край на нездравословните взаимоотношения. Има толкова много причини, поради които жените се чувстват като затворници на връзката си. Обикновено това може да предизвика разочарование в приятелите и роднините на жертвата, които знаят за домашния тормоз. Напълно нормално е за най-близките й хора да искат да подобрят положението, но е важно хората от обкръжението на жертвата да покажат търпение и да се опитат да разберат в каква коварна ситуация се намира жената.

Ниско самочувствие

Много е вероятно жертвата на домашен тормоз да страда от ниско самочувствие, поради манипулациите на насилника, който непрестанно й повтаря, че не е достойна за обич, не заслужава по-добро отношение, има неприятна външност или е безполезна. Жените в тази ситуация често започват да вярват, че никой друг няма да може да ги обича. Извършителят на домашен тормоз вероятно вече е втълпил на жертвата си, че тя е виновна за държанието му и всъщност тя го предизвиква да се държи по този начин. Не е рядкост той да убеди половинката си, че всъщност е късметлийка да има мъж като него до себе си.

Финансова и материална зависимост

Някои жени зависят изцяло от партньора си, като е възможно да нямат контрол върху парите или къщата си. Те вероятно се чувстват така, сякаш нямат други опции. Прекратяването на връзката и напускането на насилника може да означава напускане на дома, семейството, хората, които досега са оказвали подкрепа, и липса на доходи. Това може да се изрази в прехвърляне на децата в ново училище, отдалечаване от общността и започване от нулата. Ползите, които жертвата получава от напускането на партньора, като безопасността от домашен тормоз и повече увереност в себе си, не се случват веднага и не са гарантирани.

Прекратяването на насилствена връзка често е най-опасният период за жените, тъй като те вземат обратно контрола от своя насилствен партньор. Някои мъже стават много агресивни, когато жертвите решат да си тръгнат. Възможно е извършителите на домашен тормоз да се опитат да умилостивят половинката си – да й подарят подаръци, да започнат да се извиняват и да обещават, че ще се променят. Също така е възможно да заплашват жертвата, че ще наранят нея, нейните деца или дори себе си, ако тя реши да ги напусне.

Поради изброените досега причини, и много други, вероятно ще са необходими няколко опита, преди жените да успеят да напуснат партньорите си завинаги. Препоръчително е в такива случаи да направите следното: проявете търпение, изслушайте я, подкрепете я, повярвайте й и не я съдете, ако все още не е готова да прекрати връзката си с насилствения партньор.

Ако обаче е готова и иска да напусне партньора си, тя може да остане в кризисен център. Възможно е жертвата да предприеме правни действия – като изискване на ограничителна заповед или отправяне на по-сериозни обвинения в полицията. Също така е възможно да се свърже с местни организации, оказващи помощ на жертви на домашно насилие, дори все още да не е сигурна дали иска да напусне насилника си или да продължи връзката с него.

"Мисля, че мой познат е жертва на домашен тормоз, но не знам как да повдигна въпроса"

Ако подозирате, че ваш познат или приятел е жертва на домашен тормоз, сигурно се колебаете как точно да повдигнете въпроса. Въпреки че все повече се говори по темата, а самата вредна практика е често срещана, хората невинаги знаят как да проведат първоначалния разговор, показвайки достатъчно уважение и тактичност. Понякога на една жена й трябва време, за да осъзнае, че партньорът й е насилник, и дори повече време, за да сподели с някого какво преживява.

Как да разговаряте с приятел жертва на домашен тормоз?

Ако решите да споменете пред вашия познат или приятел, какво сте забелязали или видели, но не сте сигурни как точно да формулирате изреченията си, може да пробвате да се приложите следните съвети:

  • Опитайте се да бъдете директни, като кажете например "Притеснявам се за теб, защото…";
  • Избягвайте да я съдите или да я карате да се чувства зле, ако реши все още да не прекъсва отношенията си;
  • Опитайте се да я слушате и й покажете, че вярвате на това, което ви казва;
  • Избягвайте да й казвате как мислите, че тя трябва да се чувства, или да й намеквате, че домашният тормоз е нейна вина, тъй като според вас тя трябва да се държи по различен начин;
  • Опитайте се да я информирате за местните организации, които винаги са на разположение и ще й окажат подкрепа;
  • Избягвайте да й поставяте каквито и да било ултиматуми, за да напусне;
  • Опитайте се да й напомните, че тя не е виновна за домашния тормоз и знаете в колко трудна ситуация се намира;
  • Избягвайте да критикувате и обиждате партньора й, защото това може да я накара да спре да споделя с вас или да я постави в позиция, сякаш трябва да го защитава;
  • Опитайте се да подсилите увереността й, като й напомняте често, че е силна и способна;
  • Избягвайте да показвате разочарование, когато тя не иска да напусне партньора си или защото смята, че половинката й ще се промени;
  • Опитайте се да разберете как тя иска да се справи със ситуацията, като приемете, че все още не се чувства достатъчно сигурна, за да докладва поведението на партньора си;
  • Опитайте се да намерите начини да я подкрепите, като например й предложите да я придружите, ако реши да посети лекар или агенция за подкрепа на жертви на домашно насилие. Също така може да подготвите подробна информация за това каква подкрепа може да очаква да получи.

Не забравяйте, че тя може да не ви разкрие още първия път, когато я питате за ситуацията в дома. Бъдете търпеливи и й дайте възможност да говори, но без да я притискате. Домашният тормоз е много трудна тема, като е важно да не забравяте колко много е преживял вашият близък.

Как мога да й помогна да бъде в безопасност?

Лесно е да попаднете в капана на мисълта, че напускането е равнозначно на безопасността, но това невинаги е вярно. Жените трябва да решат дали искат да напуснат и кога е най-подходящото време за това.

Междувременно има някои неща, които можете да направите, за да й помогнете да остане в безопасност:

  • Измислете кодова дума или действие, които са известни само на вас двамата. Така тя може да ви сигнализира, да ви се обади или да ви изпрати съобщение, когато е се намира в опасност;
  • Не правете планове вместо нея, но я насърчавайте да мисли повече за безопасността си и да се фокусира върху собствените си нужди, а не върху тези на насилника;
  • Съберете подробна информация за местните кризисни центрове или организации, които предлагат защита от домашното насилие. Информирайте я за тях и й предложете да я придружите;
  • Предложете й да държите на сигурно място при себе си резервен комплект ключове или важни документи като паспорт, така че тя да може да има лесен достъп в случай на спешност;
  • Предложете да пазите чанта с дрехи и тоалетни принадлежности за нея и децата й, в случай че трябва да напуснат бързо дома си;
  • Насърчете я да помисли за всички начини, по които може да осигури по-висока сигурност за децата си;
  • Не й обръщайте гръб. Партньорите, извършващи домашен тормоз, често искат да отблъснат приятелите на жертвата, за да я изолират още повече;
  • Не говорете с нейния партньор за това, което се случва, тъй като това може да постави както вас, така и нея в опасност.

Ако сте станал свидетел на проява на насилие или ако смятате, че някой е в непосредствена опасност, можете да се обадите на полицията на телефон 112.

Всеки, който е станал жертва на домашно насилие, може да се обади на Националната гореща телефонна линия 080018676/ 029817686, където да получи консултация и подкрепа.

Признаци за тормоз в детството - видео

 

 



 

 

 



Източник:

womensaid.scot
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират  родителите си – емоционално и физически Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
5.0/5 3 оценки

Коментари към Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:23
    Коментирайте "Когато подозирате, че някой е жертва на домашен тормоз"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
  • Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
  • Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
  • Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 97 дни, 15 часа и 4 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 17 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival