Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
Има семейства, в които децата са тези, които тормозят психически своите родители, не проявяват уважение към тях и дори ги заплашват. Причината най-често се крие в ниското самочувствие на възрастните, смята американският психотерапевт Шон Гроувър.
Един от неговите клиенти е майка, силно обезпокоена от предизвикателното и агресивно поведение на дъщеря си. Тя разказва: „Дъщеря ми е неконтролируема. Обижда ме, унижава ме и ме псува. Не зная какво да правя.“
По-късно жената посещава кабинета на Гроувър заедно с момичето. Експертът става пряк свидетел на грубото му държание и на презрението, което изпитва към майка си. Някои от репликите, които го чува да изрича, са:
- „Ти си идиотка!“
- „Мразя те“
- „Млъкни, не ме прекъсвай!“
Майката няма възможност да каже каквото и да било. Накрая се разплаква и се обръща към дъщеря си: „Съжалявам, че те разочаровах. Ще се старая повече.“
Самият Шон Гроувър признава, че подобни сесии го напрягат и би искал да са рядкост, но в същото време знае, че децата, които се държат по този начин с родителите си, са наистина много.
Специалистът е автор на книга за малчугани, които тормозят своите родители. Поводът да я напише е казус от родния му град Манхатън, който тогава той смята за изключение. За съжаление, книгата набира широка популярност и вече е преведена на четири езика. Проблемът се оказва много по-мащабен, отколкото психотерапевтът е предполагал.
Защо някои родители позволяват на децата да ги тормозят психически?
Преди няколко десетилетия подобно отношение дете-родител щеше да е немислимо. Как допуснахме язвителният тон и психическият тормоз над майки и бащи да се превърне в често срещано явление?
Според Гроувър основните причини са три:
1. Когато са били деца, те също са били тормозени от своите родители.
2. Израснали са без родители или те не са се грижели добре за тях.
3. Техните майки и бащи са били нарцисисти.
Три типа личности при децата, които унижават и нагрубяват родителите си:
- Непокорният агресор.
- Тревожният агресор.
- Манипулативният агресор.
>>> Лиса, жертва на домашно насилие: Спасете ме от сина ми
Грешките, които родителите допускат:
- предават се;
- наказват;
- преговарят с детето.
3 типа родители, които са жертви на тормоз от своите деца:
- виновният родител.
- тревожният родител.
- родителят, който решава всички проблеми.
Защо ниското самочувствие на родителя е толкова опасно?
Много често отношенията на родителите с детето са отражение на отношенията им с околните. Тези от тях, които позволяват на отрочето си да се държи грубо и унизително, го позволяват и на съпруг/а, приятели, колеги, началник и дори непознат. В повечето случаи проблемът се корени в ниското им самочувствие.
Когато човек има ниска самооценка, неизбежно страдат и връзките му с другите хора. Грешките, които той най-често допуска при общуването са:
- не умее да поставя граници;
- избягва конфликти;
- при сблъсък с някого предпочита да се оттегли или изпитва страх;
- бързо се съгласява и приема условията на агресора;
- склонен е да се извинява дори когато няма вина.
Дългогодишният професионален опит на Шон Гроувър показва, че, когато започне да работи върху изграждането на по-високо самочувствие, човек усеща положителна промяна и в комуникацията с околните. Според него майките и бащите, жертви на арогантно и агресивно поведение от страна на своите деца, страдат от ниско самочувствие много преди да станат родители. Най-вероятно още от детските си години.
>>> Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
Повишаване на самооценката с цел коригиране поведението на детето
За да бъдат отношенията с детето балансирани и пълноценни, първото, което възрастният трябва да направи, е да разреши собствените си проблеми. Когато спре да се критикува, ще спре да търпи критиките от другите. Когато спре да се извинява, ще пребори страха си от конфликти и ще започне да упражнява контрол върху детето и поведението му.
Шон Гроувър препоръчва на родителите да потърсят професионална помощ. Терапевтът би могъл да им посочи първопричината за ниското самочувствие, което „трови“ отношенията им не само с детето, но и с всички останали хора.
Първи стъпки в борбата със заплашителното поведение на детето
1. Не мълчете. Освободете се от срама, който ви контролира. Споделете със семейството и приятелите за проблемните отношения с вашето дете.
2. Потърсете подкрепа. Можете да се свържете с терапевт или да се присъедините към група за подкрепа. Много е важно да сте на едно мнение с партньора, защото така ще имате съюзник в нелеката борба.
3. Започнете да поставяте граници. След като съберете смелост да споделите проблема и намерите подкрепа, е време да сложите край на агресивното поведение у дома, като останете твърди и не допускате да бъдете унижавани и тормозени. Психотерапевтът Шон Гроувър предупреждава, че процесът ще отнеме време, но накрая ще бъдете изненадани от лекотата, с която общувате с околните.
Why Some Parents Let Their Kids Bully and Disrespect Them: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/when-kids-call-the-shots/202211/why-some-parents-let-their-kids-bully-and-disrespect-them
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- T74 Синдром на малтретиране
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Различните форми на домашен тормоз
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
Коментари към Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават