Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите

Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите

от 19 дек 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Домашното насилие е проблем, с който ежедневно се сблъскват хиляди хора по цял свят. Въпреки че често мъжът в двойката е насилникът, не са малко и случаите, в които мъжете са в ролята на жертви. Домашното насилие над мъже може да приеме формата на физически тормоз, емоционално, вербално или сексуално насилие. Каквито и да са обстоятелствата обаче, всеки мъж може да намери помощ и да се освободи от насилствена връзка.

Не сте сами

Ако сте мъж в насилствена връзка, важно е да знаете, че не сте сами. Насилието над мъже се среща много по-често, отколкото повечето хора смятат – както в хетеросексуални, така и в еднополови връзки. Случва се на мъже от всички култури и социални слоеве, независимо от възрастта или професията. Данните показват, че всяка трета жертва на домашно насилие е мъж. Представителите на силния пол обаче често не са склонни да докладват за насилие, тъй като се чувстват неудобно, страхуват се, че няма да им повярват, или се опасяват, че партньорът им ще отмъсти.

>>> За трудностите при разпознаване на домашното насилие над мъже

Домашно насилие над мъже

Домашното насилие не се ограничава само до физически тормоз. Емоционалното и вербално насилие може да бъде също толкова вредно. Вашата половинка е способна да ви:

  • малтретира вербално, омаловажава или унижава пред приятели, колеги или семейство;
  • обвинява в изневяра;
  • контролира къде ходите и с кого се виждате;
  • контролира как харчите парите си;
  • злепоставя с неверни твърдения пред приятели, работодател или полиция;
  • отправя заплахи, че сте ви напусне, ако съобщите за насилие.

Мъжете, които са малтретирани, могат да се сблъскат с недостиг на ресурси, липса на разбиране от приятели и семейство и правни пречки, особено при опити за получаване на попечителство над децата. Каквито и да са обстоятелствата обаче, могат да бъдат преодолени предизвикателствата.

Защо мъжете не напускат насилствени връзки?

връзка

Независимо от пола, прекратяването на една връзка, дори насилствена, рядко е лесно. Става още по-трудно, ако сте били изолирани от приятели и семейство, заплашвани, манипулирани и контролирани, или жертви на физическо насилие.

Може да почувствате, че трябва да останете във връзката, защото:

Изпитвате срам

Много мъже изпитват силен срам, че са били малтретирани, че не са били в състояние да отстояват себе си или по някакъв начин са се провалили в ролята си на мъж, съпруг или баща.

Противоречи на вярата ви

Религиозните ви вярвания диктуват да останете или самооценката ви е толкова ниска, че смятате, че тази насилствена връзка е всичко, което заслужавате.

Не са налични ресурси

Мнозина се притесняват, че властите трудно ще им повярват или че злоупотребата ще бъде сведена до минимум, тъй като са мъже, или откриват, че има малко ресурси за конкретно подпомагане на малтретирани мъже.

Имате еднополова връзка

Ако имате връзка с човек от съшия пол и не сте разкрили пред семейството или приятелите си, е възможно да се страхувате, че партньорът ви ще ви издаде.

Отричате

Точно както при жените, жертви на домашно насилие, отричането, че има проблем във връзката ви, само ще удължи насилието. Все още може да обичате партньора си, когато е спокоен и вярвате, че ще се промени или че можете да му помогнете. Но промяната може да се случи само след като вашият насилник поеме пълна отговорност за поведението си и потърси професионална помощ.

Искате да защитите децата си

семейство

Притеснявате се, че ако си тръгнете, половинката ви ще навреди на децата ви или ще ви попречи да се виждате с тях. Получаването на попечителство над децата винаги е предизвикателство за бащите, но дори и да сте уверени, че можете да го направите, пак може да се почувствате съкрушени от перспективата да ги отглеждате сами.

Как да се защитите?

Домашното насилие и злоупотребата могат да имат сериозно физическо и психологическо въздействие. Първата стъпка е да поискате помощ и подкрепа. Говорете с приятел, член на семейството или някой друг, на когото имате доверие.

Признаването на проблема и търсенето на помощ не означава, че сте се провалили като мъж или съпруг. Не сте виновни и не сте слаби. Освен че предлага усещане за облекчение и предоставя необходимата подкрепа, споделянето на подробности за насилието може да бъде и първата стъпка в стартирането на дело срещу вашия насилник.

>>> Мъж в капана – когато насилникът е... тя

Когато се изправите срещу партньора си:

Напуснете, ако е възможно

Бъдете наясно с всички признаци, които могат да предизвикат враждебна реакция от страна на партньора ви и бъдете готови да го напуснете веднага. Ако трябва останете, за да защитите децата си, обадете се на органите на реда, които имат задължението да ви защитават.

Не отмъщавайте

Партньорът, проявяващ насилие, може да се опита да ви провокира да отмъстите или да използвате сила, за да избягате от ситуацията. Ако отмъстите, се излагате на риск да бъдете арестувани или изведени от дома ви.

Съберете доказателства

Доказателства

Докладвайте всички инциденти на полицейските органи и вземете копие от всеки доклад. Водете дневник за всички злоупотреби с ясен запис на датите, часовете и всички свидетели. Включете фотографски запис на вашите наранявания и се уверете, че личния ви лекар също документира всичко.

Дръжте под ръка мобилния телефон и важните документи

Ако трябва да напуснете незабавно, за да избегнете насилието, ще трябва да вземете със себе си доказателствата за малтретирането и важни документи, като паспорт и шофьорска книжка. Може да е по-безопасно да държите тези предмети извън дома.

Поискайте съвет от програма за домашно насилие

Поискайте съвет от програма за домашно насилие или ресурс за правна помощ за получаване на ограничителна заповед или заповед за временно попечителство над вашите деца.

Напускане на насилствена връзката

Подкрепата от семейството и приятелите, както и консултациите, терапията и групите за подкрепа за преживели домашно насилие могат да ви помогнат да напуснете насилствена връзка. Може да се борите с разстройващи емоции или да се чувствате вцепенени, откъснати и неспособни да се доверите на други хора. След травмата от насилствена връзка може да отнеме известно време, за да преодолеете болката и лошите спомени, но е възможно да се излекувате и да продължите напред.

Дори ако сте нетърпеливи да започнете нова връзка и най-накрая да получите интимността и подкрепата, които са ви липсвали, разумно е да не бързате, а да подхождате с внимание.

Източник:

Help for Men Who are Being Abused: https://www.helpguide.org/articles/abuse/help-for-men-who-are-being-abused

Още по темата:
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират  родителите си – емоционално и физически Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
5.0/5 1 оценка

Коментари към Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:35
    Коментирайте "Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
  • Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
  • Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 40 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 106 дни, 21 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 58 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 5 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival