Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
Домашното насилие е проблем, с който ежедневно се сблъскват хиляди хора по цял свят. Въпреки че често мъжът в двойката е насилникът, не са малко и случаите, в които мъжете са в ролята на жертви. Домашното насилие над мъже може да приеме формата на физически тормоз, емоционално, вербално или сексуално насилие. Каквито и да са обстоятелствата обаче, всеки мъж може да намери помощ и да се освободи от насилствена връзка.
Не сте сами
Ако сте мъж в насилствена връзка, важно е да знаете, че не сте сами. Насилието над мъже се среща много по-често, отколкото повечето хора смятат – както в хетеросексуални, така и в еднополови връзки. Случва се на мъже от всички култури и социални слоеве, независимо от възрастта или професията. Данните показват, че всяка трета жертва на домашно насилие е мъж. Представителите на силния пол обаче често не са склонни да докладват за насилие, тъй като се чувстват неудобно, страхуват се, че няма да им повярват, или се опасяват, че партньорът им ще отмъсти.
>>> За трудностите при разпознаване на домашното насилие над мъже
Домашно насилие над мъже
Домашното насилие не се ограничава само до физически тормоз. Емоционалното и вербално насилие може да бъде също толкова вредно. Вашата половинка е способна да ви:
- малтретира вербално, омаловажава или унижава пред приятели, колеги или семейство;
- обвинява в изневяра;
- контролира къде ходите и с кого се виждате;
- контролира как харчите парите си;
- злепоставя с неверни твърдения пред приятели, работодател или полиция;
- отправя заплахи, че сте ви напусне, ако съобщите за насилие.
Мъжете, които са малтретирани, могат да се сблъскат с недостиг на ресурси, липса на разбиране от приятели и семейство и правни пречки, особено при опити за получаване на попечителство над децата. Каквито и да са обстоятелствата обаче, могат да бъдат преодолени предизвикателствата.
Защо мъжете не напускат насилствени връзки?
Независимо от пола, прекратяването на една връзка, дори насилствена, рядко е лесно. Става още по-трудно, ако сте били изолирани от приятели и семейство, заплашвани, манипулирани и контролирани, или жертви на физическо насилие.
Може да почувствате, че трябва да останете във връзката, защото:
Изпитвате срам
Много мъже изпитват силен срам, че са били малтретирани, че не са били в състояние да отстояват себе си или по някакъв начин са се провалили в ролята си на мъж, съпруг или баща.
Противоречи на вярата ви
Религиозните ви вярвания диктуват да останете или самооценката ви е толкова ниска, че смятате, че тази насилствена връзка е всичко, което заслужавате.
Не са налични ресурси
Мнозина се притесняват, че властите трудно ще им повярват или че злоупотребата ще бъде сведена до минимум, тъй като са мъже, или откриват, че има малко ресурси за конкретно подпомагане на малтретирани мъже.
Имате еднополова връзка
Ако имате връзка с човек от съшия пол и не сте разкрили пред семейството или приятелите си, е възможно да се страхувате, че партньорът ви ще ви издаде.
Отричате
Точно както при жените, жертви на домашно насилие, отричането, че има проблем във връзката ви, само ще удължи насилието. Все още може да обичате партньора си, когато е спокоен и вярвате, че ще се промени или че можете да му помогнете. Но промяната може да се случи само след като вашият насилник поеме пълна отговорност за поведението си и потърси професионална помощ.
Искате да защитите децата си
Притеснявате се, че ако си тръгнете, половинката ви ще навреди на децата ви или ще ви попречи да се виждате с тях. Получаването на попечителство над децата винаги е предизвикателство за бащите, но дори и да сте уверени, че можете да го направите, пак може да се почувствате съкрушени от перспективата да ги отглеждате сами.
Как да се защитите?
Домашното насилие и злоупотребата могат да имат сериозно физическо и психологическо въздействие. Първата стъпка е да поискате помощ и подкрепа. Говорете с приятел, член на семейството или някой друг, на когото имате доверие.
Признаването на проблема и търсенето на помощ не означава, че сте се провалили като мъж или съпруг. Не сте виновни и не сте слаби. Освен че предлага усещане за облекчение и предоставя необходимата подкрепа, споделянето на подробности за насилието може да бъде и първата стъпка в стартирането на дело срещу вашия насилник.
>>> Мъж в капана – когато насилникът е... тя
Когато се изправите срещу партньора си:
Напуснете, ако е възможно
Бъдете наясно с всички признаци, които могат да предизвикат враждебна реакция от страна на партньора ви и бъдете готови да го напуснете веднага. Ако трябва останете, за да защитите децата си, обадете се на органите на реда, които имат задължението да ви защитават.
Не отмъщавайте
Партньорът, проявяващ насилие, може да се опита да ви провокира да отмъстите или да използвате сила, за да избягате от ситуацията. Ако отмъстите, се излагате на риск да бъдете арестувани или изведени от дома ви.
Съберете доказателства
Докладвайте всички инциденти на полицейските органи и вземете копие от всеки доклад. Водете дневник за всички злоупотреби с ясен запис на датите, часовете и всички свидетели. Включете фотографски запис на вашите наранявания и се уверете, че личния ви лекар също документира всичко.
Дръжте под ръка мобилния телефон и важните документи
Ако трябва да напуснете незабавно, за да избегнете насилието, ще трябва да вземете със себе си доказателствата за малтретирането и важни документи, като паспорт и шофьорска книжка. Може да е по-безопасно да държите тези предмети извън дома.
Поискайте съвет от програма за домашно насилие
Поискайте съвет от програма за домашно насилие или ресурс за правна помощ за получаване на ограничителна заповед или заповед за временно попечителство над вашите деца.
Напускане на насилствена връзката
Подкрепата от семейството и приятелите, както и консултациите, терапията и групите за подкрепа за преживели домашно насилие могат да ви помогнат да напуснете насилствена връзка. Може да се борите с разстройващи емоции или да се чувствате вцепенени, откъснати и неспособни да се доверите на други хора. След травмата от насилствена връзка може да отнеме известно време, за да преодолеете болката и лошите спомени, но е възможно да се излекувате и да продължите напред.
Дори ако сте нетърпеливи да започнете нова връзка и най-накрая да получите интимността и подкрепата, които са ви липсвали, разумно е да не бързате, а да подхождате с внимание.
Help for Men Who are Being Abused: https://www.helpguide.org/articles/abuse/help-for-men-who-are-being-abused
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- T74 Синдром на малтретиране
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Различните форми на домашен тормоз
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си
Коментари към Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите