Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Зависимост – видове, причини и лечение

Зависимост – видове, причини и лечение

от 19 апр 2018г., обновено на 01 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Зависимост – видове, причини и лечение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Промените в химичните процеси в мозъка могат да увеличат риска от зависимост.
  • Двата вида зависимост са към вещества (алкохол, кофеин, никотин, опоиди и т.н.) и към модел на поведение (хазарт, пазаруване, хранене и други).
  • Причините за пристрастяване са комплексни – биологични, генетични и свързани със заобикалящата среда.
  • Най-често срещаните симптоми на зависимост са неспособност да се преустанови употребата на вещества, липса на контрол, фокус върху начините за постигане на удовлетворение и т.н.

› Зависимост към медикаменти и вещества

› Зависимост към модел на поведение

› Симптоми на зависимост

› Причини за пристрастяването

› Как да помогнете на близък със зависимост

Зависимостта е хронично заболяване, което може да засегне различни аспекти от живота на човека – физическо и психично здраве, взаимоотношения с другите и професионално развитие. Има две основни форми на пристрастяване – към определени вещества или към модел на поведение.

От Американската асоциация по зависимостите определят зависимостта като хронично увреждане на мозъка. Тя не се развива заради липса на воля или грешни решения, а заради промени в химичните процеси, които протичат в него.

Зависимост към вещества

Веществата, към които човек може да се пристрасти включват алкохол, никотин, кофеин, канабис, халюциногени, седативи, бензодиазепини, опиоиди (кодеин, оксикодон и хероин), стимуланти като Адерал, кокаин и метамфетамини.

Всички гореизброени си приличат по това, че активират центъра за награждаване в мозъка и карат човек да се чувства приятно. Техният прием крие риск от развитие на разстройство, свързано със злоупотреба на вещества, което може да бъде в лека, умерена или тежка степен. Зависимостта спада към най-тежките форми.

мъж с тъмна коса, който е скрил ръце в ръцете си

Зависимост към модел на поведение

Пристрастяване може да се развие към всеки модел на поведение, който стимулира центъра за награждаване. Примери за дейности, които създават предпоставка за развитие на зависимост, са:

  • хазартните игри;
  • храненето;
  • спортът;
  • хранителните режими;
  • пазаруването;
  • кражбите от магазин;
  • сексът;
  • разглеждането на порнографски материали;
  • видео игрите;
  • сърфирането в интернет.

Най-често срещаната зависимост е тази към алкохола.

Симптоми на зависимост

Симптомите са различни при всеки човек и зависят от веществото или поведението, към което е пристрастен. Признаците на зависимост включват:

  • Неспособност да спре – Дори и да има силно желание да спре, той може да продължи да злоупотребява с вещества или да се придържа към разрушителното поведение. Възможно е да правил десетки безуспешни опити да се промени и да се старае да прикрие своята слабост пред близките си.
  • Повишена толерантност – С течение на времето зависимият се нуждае от по-голяма доза от веществото, което приема, или от повече време за дейността, към която се е пристрастил, за да постигне предишния еуфоричен ефект.
  • Фокус върху субстанцията или поведението – Мислите на зависимия човек са насочени основно върху предмета на неговата пристрастеност. Той може да усеща, че животът му е изцяло подвластен на нея, тъй като прекарва почти цялото си време в копнеж и опити да задоволи нуждата си.
  • Липса на контрол – Страдащият от зависимост чувства, че е загубил контрол над употребата на веществото или над любимото занимание. Възможно е да изпитва вина или да се притеснява от проблема си.
  • Здравословни и лични проблеми – Пристрастяването влияе негативно на физическото и психичното здраве, на отношенията с околните и на професионалния живот.
  • Странични ефекти от въздържанието – Физическите симптоми при отказ са треперене, потене или повръщане, а психическите – тревожност или раздразнителност.

мъж, който лежи в леглото и гледа екрана на телефона си

Причини за зависимостта

Предвид комплексния характер на зависимостта, трудно може да се посочи една причина за нейното развитие. Учените твърдят, че промените в химичните процеси в мозъка играят основна роля, но има и второстепенни фактори.

» Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява

Биологична предразположеност

Хората са биологично устроени да търсят награда. Понякога я получават по здравословен за тях начин, например когато общуват с любими хора или когато консумират вкусна храна. Тогава тялото им започва да произвежда допамин – невротрансмитер, който предизвиква чувство на удоволствие и наслада. И ето че процесът се затваря: Те предприемат модела на поведение или пък употребяват даденото вещество, за да постигнат предишния приятен ефект.

Веществата, сексът и харченето на пари също водят до екстремно покачване нивото на допамин. Те обаче не мотивират човека да предприема действия, които му помагат да оцелее (хранене, работа и време с близките), а влияят негативно на мислите, чувствата и поведението му. Така интересът му към нездравословния модел на поведение се засилва, за сметка на този към полезните навици и занимания. С времето настъпват химични промени в мозъка, които водят до загуба на чувствителност към първоначалното приятно усещане и зависимият започва да се нуждае от по-силна стимулация.

Опиоидите са сред веществата, от които страдащият се отказва най-трудно.

Генетична предразположеност

Според някои изследвания гените отговарят за 40% до 60% от податливостта към развитие на зависимост. Ако имате роднина по права линия, който злоупотребява с вещества или форма на поведение (биологичен брат или сестра, родител), рискът за вас е по-голям.

Психично разстройство

Между склонността към зависимост и психичните заболявания има тясна връзка. Хората, диагностицирани с депресия, посттравматично стресово разстройство или биполярно разстройство са сред най-силно застрашените.

човек, който държи джойстик за видео игра

Фактори, свързани със заобикалящата среда

Улесненият достъп играе съществена роля. Такъв може да има, ако член на семейството или близък приятел приема лекарства, към които човек може да се пристрасти като например опиоиди или стимуланти. Травматичните преживявания в детството също увеличават риска от зависимост.

» Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол

Диагноза и изследвания за доказване на зависимост

Ако прецени, личният лекар може да насочи своя пациент към психиатър или психолог, който да потвърди или отхвърли диагнозата. Възможно е също така да разговаря с него и неговите близки и да му назначи изследвания на кръв и урина, за да изключи друг здравословен проблем.

Контролиране на състоянието и лечение

Методите за лечение включват хоспитализация, прием на медикаменти, постъпване в специализиран център, психотерапия и присъединяване към групи за взаимопомощ. Особено подходящи са когнитивно-поведенческата и груповата терапии.

Превенция на зависимостите

Ето какво можете да направите, за да намалите риска от пристрастяване.

  • Избягвайте или ограничете приема на вещества и лекарства, които могат да доведат до зависимост. Винаги следвайте препоръката на своя лекар и дозировката в издадената от него рецепта. Ако имате съмнения, че сте се пристрастили към даден медикамент, се свържете незабавно с него и обсъдете вариантите за замяна.
  • Запознайте се със семейната си история, тъй като рискът от зависимост е по-висок при хора, чийто роднини вече страдат от такава.
  • Научете се да управлявате стреса по здравословен начин. Когато човек е изложен на силен стрес или преживява сериозни промени, е по-склонен да злоупотребява с опасни вещества. Изберете занимание, което ще ви помага да преодолявате трудностите, без да вреди на здравето ви – физически упражнения, медитация, ново хоби.

хора, седнали на столове, подредени в кръг

Как да помогнете на близък, който страда от зависимост

Да разберете, че ваш роднина или приятел е развил зависимост може да бъде много болезнено. Ето как можете да помогнете не само на него, но и на себе си.

  • Не отлагайте разговора – Колкото по-бързо започне лечението, толкова по-голям е шансът вашият близък да се справи с проблема. Предложете му да се обадите на специалист по психично здраве или да се включи в терапевтична програма. Покажете му, че може да разчита на вас и не го упреквайте.
  • Проявявайте емпатия – Дори и да не сте съгласни с него, се постарайте да го изслушвате. Ако се чувства чут, ще бъде по-лесно да ви се довери в бъдеще.
  • Бъдете търпеливи – Не очаквайте един разговор или еднократно усилие да промени зависим човек. Неговото състояние изисква постоянство и силна воля.
  • Грижете се за себе си – Приятелите и роднините на пациент със зависимост преживяват силен стрес. Те са застрашени от депресия и могат да се изолират от околния свят. Важно е да се погрижите за собственото си психично здраве. Можете да получите морална подкрепа, ако се запишете в група за взаимопомощ.
Източник:

Addiction: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6407-addiction

Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
  • Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

Коментари към Зависимост – видове, причини и лечение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Зависимост – видове, причини и лечение
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 23:31
    Коментирайте "Зависимост – видове, причини и лечение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Клонидин
  • Лечение с циталопрам
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Лечение с метадон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Общото между прическата и характера ни, дали има зависимост?

преди 3898 дни, 2 часа и 57 мин.

Пристрастяване към игра – как да помогна на детето си?

преди 3996 дни, 11 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 4 часа и 28 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 7 часа и 11 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 7 часа и 16 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 7 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Превенция на зависимостите Превенция на зависимостите

Превенция на зависимостите

от 27 фев 2025г. Прочети повече
Алкохолизъм Алкохолизъм

Алкохолизъм

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Лечение с алпразолам Лечение с алпразолам

Лечение с алпразолам

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival