Единственото необходимо обещание за новата година е самоприемане
Увеличава се броят на учените, които препоръчват да преформулираме обещанията си за новата година, както и негативните послания, които получаваме от останалите покрай празниците.
Нова година – ново Аз?
Новонастъпилата година ни носи усещане за промяна или поне за потребност да осъществим промяна. Предоставя ни се възможност да се фокусираме върху бъдещите си цели. За много от нас обаче обещания за отслабване, повече движение и спорт, разумно хранене и какво ли още не подсилват отрицателната представа за телата ни и в крайна сметка водят до създаването на нереалистични стереотипи.
Кавита Дайя (Kavita Daiya) е професор в колумбийския колеж по изкуства и науки, както и директор на програма, занимаваща се с проучвания върху жените, тяхната сексуалност и въпроси, свързани с пола. Според нея най-смисленото обещание, което можем да направим пред самите себе си, е да се самоприемем и да са фокусираме върху конкретни цели, а не върху изтърканото послание да отслабнем например.
Ето какво споделя д-р Дайя с нас по отношение на позитивното възприемане на собственото ни тяло покрай и след празниците.
Винаги около големите празници много се говори за това как изглеждаме и как се храним. По какъв начин влияят подобни теми върху начина, по който се виждаме?
Да, по празници се събираме с любими хора, обикновено около трапезата. Неизменно се стига до похапване, което много често кара хората след това да си обещаят, че ще бъдат разумни и през новата година ще внимават с храненето.
Обикновено обещанията, които си даваме, се подсилват от репортажите по телевизията или другите средства за масова комуникация. Не бива да забравяме, че голяма част от медийното съдържание се създава от рекламодатели, а тяхната цел е да купуваме продуктите или услугите им.
Заобиколени сме от негативни послания, че има нещо нередно, свързано със здравето или външността ни, както и че трябва да се променим. Че трябва да отговорим на една нереалистична визия, сякаш създадена с “Photoshop”. Всичко това ни подлага на силен стрес, в най-добрия случай.
Как да променим начина, по който възприемаме храненето по празниците и новогодишните обещания, които си даваме?
Самото преосмисляне е много наложително за цялото ни общество. Първата стъпка към него е самоприемането, да си кажем: „Харесвам се такъв, какъвто съм.“
Постоянно сме атакувани със снимки на твърде слаби жени, а истината е, че около 70% от американските жени например са с наднормено тегло. Вероятно не само те. Важно е да разберем, че колкото и да изядем по празниците, все пак става въпрос за няколко дни. 4-5 дни не определят начина, по който се храним през останалата част от годината.
По-скоро е добре да обърнем внимание на хората, с които сме, да бъдем благодарни, че ги имаме. Да се наслаждаваме на празниците. Вярвам, че обещанията за настъпващата година трябва да бъдат положителни и не мисля, че те трябва да имат нещо общо със здравето ни. Сякаш чакаме новата година, за да се погрижим за него.
Винаги има време и място да се поглезим. Вместо да се тревожим за преяждането, бих дала приоритет на добрия сън, повече движение (танци, джогинг) и бих нарекла храненето „гориво“ за тялото си. Не вярвам в преяждането по празниците, което завършва с план за детоксикация след това. Вярвам в насладата на споделените мигове.
Всяко обещание, свързано с храненето по празниците, ще бъде спазено само ако включва и самоприемане. Всяко обещание, което си даваме в живота, ще се превърне в постижение, ако си поставяме конкретни цели. Можем да си поставим за цел да пробягаме 2 км без почивка, вместо да си кажем, че трябва да отслабнем. Първото ни мотивира и ни кара да се чувстваме удовлетворени, когато успеем да го постигнем. Второто ни изпраща негативно послание за това как изглеждаме в момента.
Как да постигнем определени фитнес резултати или да редуцираме теглото си през новата година, но по здравословен начин?
Както казах, за да постигнем добри фитнес резултати, е важно да спрем да си поставяме отслабването като самоцел. По-добре да приемем тялото си, такова каквото е. Да се обичаме и да се радваме на разнообразието от цветове на кожата, фигури, телосложения. Това сме ние.
Всяка цел може да бъде постигната, ако под нея се крие позитивен стимул – стремеж да сме по-издържливи, ново изживяване, споделяне на идея. Така подхождам аз: определям целите си, като си представям как това ще ми помогне да развия умения, способности и да натрупам преживявания. По този начин съм мотивирана да продължа.
Какво да направим, за да се харесваме, такива каквито сме?
Да разберем, че всеки от нас е съвършен, завършен. Често срещам жени, които съдят други жени за начина, по който изглеждат. Отправят негативни коментари по техен адрес. Трябва да спрем да го правим. Ако е нужно, дори да спрем да гледаме телевизионни канали или пък реклами, които ни внушават негативни стереотипи за телата ни.
Как да реагираме, ако приятел или близък коментира пред нас начина, по който се храним или изглеждаме, особено по празниците?
Тук е малко по-сложно. Аз бих казала: да подходим с чувство за хумор и дистанция. Трябва да се постараем да открием забавното в подобна ситуация. Все пак веднъж в годината приготвяме онези вкусни коледни бисквитки, нали? Добре би било да се дистанцираме от негативните хора в обкръжението си и по-скоро да се сближим и да търсим присъствието на положителните.
Можем да попитаме директно човека, отправил негативния коментар: „Какво имаш предвид?“ или „Защо смяташ така?“ Тези въпроси подканват хората да разсъждават над думите си. Ако нищо друго не проработи, можем да кажем: „Казвайки това, ти ме нарани. Моля те да не ми правиш подобни забележки занапред.“ На мен лично ми се е налагало няколко пъти да кажа тези думи. Определям действията си като „радикално откровени.“
Всъщност по този начин правим услуга на човека отсреща, защото му помагаме по най-бързия начин да разберем какъв е ефектът от думите му. Ако е достатъчно умен, няма да ги изрече никога повече. А така ще изгради малко по-хармонични отношения с приятелите и близките си.
neurosciencenews.com, mike-robbins.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Промени в организма на майката по време на бременността
- Не харесвате живота си? Промяната трябва да дойде от самите вас
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Лайфстайл лечение
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви
- Какво ще стане ако ядем уран?
- Вижте трансформацията на една жена след химиотерапия
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
Коментари към Единственото необходимо обещание за новата година е самоприемане