За да променим живота си, трябва да практикуваме уменията, от които имаме нужда
Борбата за запазване на вече научени умения има огромно значение за хората, които желаят да променят живота си. Това е процес, който винаги присъства в психотерапията, така че разбирането на начина, по който работи може да предостави полезни уроци на всички нас.
Въпреки че повечето хора могат да изглеждат мотивирани по време на терапия, мотивацията често намалява, след като се изправи през предизвикателствата в реалния свят. Ангажиментите се разпадат, намеренията се забравят, а следващата среща често е далеч във времето. Този процес може да бъде разочароващ както за клиентите, така и за терапевтите, откривайки в него доказателство за собствените си недостатъци.
Доказателствата сочат, че процесите на психологическа гъвкавост са ефективни при подпомагане на хората да следват ангажиментите си. Не като ги мотивират да преодоляват, а като ги научават да се справят с трудни мисли, чувства и усещания и им дават инструменти да ориентират живота си около собствените си стремежи и идеали.
>>> Не харесвате живота си? Промяната трябва да дойде от самите вас
Когато Стивън Хейс, професор по психология в Университета на Невада, има клиенти, които се борят да приложат уменията, придобити в терапията, на практика в реалния свят, рано или късно им задава следния въпрос: „Желаете ли да изживеете живота си такъв, какъвто е, и да насочите вниманието и усилията си към създаване на все по-устойчиви навици на поведение, които отразяват избраните от вас ценности?“
За да стане по-ясно, ще разбием тази формула на пет части.
Част 1: Взимане на съзнателни решения
Ангажиментът е въпрос на избор. Става дума за подпомагане на хората да взимат съзнателни, обмислени решения. Отговорът на въпроса „Съгласен ли си?“ е един – да или не. Не може би. Не само малко. Съдържанието и степента на ангажимента подлежат на обсъждане (например изправяне пред страха за две минути вместо пет). След като намерението е зададено обаче, желанието е по-скоро като превключвател, отколкото като циферблат.
Част 2: Изживяване на моментите такива, каквито са
Хората много често приемат реалността през собствените си истории и интерпретации. Например, вместо просто да станем свидетели на облачен следобед, ние бързаме да етикетираме ситуацията („Има много облаци“), да съдим („Не харесвам студеното време“), да прогнозираме бъдещето („Изглежда, че скоро ще завали“). За да се ангажираме ефективно, трябва да се научим да изживяваме моментите такива, каквито са.
Част 3: Без излишна защита
По време на практиката е вероятно клиентите да се сблъскат с трудни мисли, чувства и усещания. В такива моменти изкушението да се откажеш е огромно. За да се обвържем ефективно, трябва да сме способни да приемем напълно чувствата и емоциите без излишна защита. Колкото по-лесно приемаме трудностите, толкова по-малко преживявания ще ни пречат да се съсредоточим върху значимите неща в живота.
Част 4: Насочване на вниманието и усилията към създаването на навици
Ангажиментът не е еднократна сделка. Това е непрекъснато пътуване с възходи и спадове. Има победи и успехи, но и неуспехи и провали. Това, което има значение, не е единичният случай, а по-голямата картина, а именно дали е наличен напредък. Ангажиментът и практиката са свързани с виждането на по-голямата картина на малките усилия, натрупващи се с времето.
>>> Колко време отнема формирането на нов навик
Част 5: Поведение, отразяващо избраните ценности
Всичко, което се прави по време на терапията, е съсредоточено около благосъстоянието на хората. Това означава, че клиницистите трябва да концентрират усилията си около интересите, амбициите и желанията на клиента. Това включва резултатите от терапията, както и индивидуалните упражнения. Вместо да се налагат стандарти и идеали, трябва да се помага на клиента да открие интересите си. Това не само ще направи практиката по-мотивираща, но и значително по-смислена.
Същите тези уроци се отнасят за всеки един от нас. Независимо дали посещаваме терапия или не, нашето психическо здраве и социално благополучие изискват да се научим да спазваме ангажиментите си. Никой от нас не е перфектен в това, но е известно, че уменията за психологическа гъвкавост помагат.
Practicing the Skills You Need to Change Your Life: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/get-out-of-your-mind/202302/practicing-the-skills-you-need-to-change-your-life
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Промени в организма на майката по време на бременността
- Не харесвате живота си? Промяната трябва да дойде от самите вас
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Лайфстайл лечение
- Какво ще стане ако ядем уран?
- Вижте трансформацията на една жена след химиотерапия
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- 14 реклами, които крещят за промяна
- Изследване: Ревността може да доведе до личностна промяна
Коментари към За да променим живота си, трябва да практикуваме уменията, от които имаме нужда