Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Ентомофобия – ирационален страх от насекоми

Ентомофобия – ирационален страх от насекоми

от 01 авг 2018г., обновено на 13 юли 2020г.
Редактор: Нора Маркова
Ентомофобия – ирационален страх от насекоми - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Фобията от насекоми, също така наречена ентомофобия, е прекомерен или ирационален страх от насекоми и други членестоноги. Чувството на силен и непреодолим страх произхожда от отвращението или погнусата, които произлизат от вида, действията или дори големия брой насекоми. Реакциите спрямо дребните животни могат да варират от леко раздразнение до неконтролируем ужас.

Много хора, страдащи от ентомофобия, се опитват да избягват събирания сред природата или каквито и да било други места, където могат да влязат в контакт с насекоми. Разстройството влияе на ежедневието, включително работата, училището и взаимоотношенията. Човекът с фобия от насекоми осъзнава, че държанието му е ирационално, но не може да контролира своите реакции.

Защо хората се страхуват от членестоноги?

Голяма част от населението изпитва антипатия към различните видове насекоми и то напълно основателно. Някои буболечки живеят на човешкото тяло, което представлява привлекателна трапеза за техните нужди. Насекоми като комарите, бълхите и кърлежите могат да заразят хората с опасни болести като Лаймска болест, ку-треска, малария и африканска трипанозомоза.

Друга причина, поради която хората не харесват членестоногите, е външният им вид. Анатомията на насекомите е напълно различна от нашата – някои буболечки имат много повече крайници или други части на тялото. Специфичният начин, по който се движат насекомите, също може да накара някои да се почувстват некомфортно или дори да си въобразят, че нещо лази по тях. За друга група мъже и жени буболечките застрашават тяхното чувство за контрол над заобикалящата ги среда. Членестоногите навлизат в нашето лично пространство и дори могат да полазят по вещите ни, като тази инвазия пречи на нашето чувство за сигурност и чистота.

Многокраките гадинки дори могат да изкарат наяве силни негативни емоции като отвращение и погнуса. Този инстинктивен подход към буболечките се различава спрямо културата и е свързан с нашата вродена склонност да отхвърляме неща (в този случай животни), които могат да ни разболеят.

Какво предизвиква появата на ентомофобия?

Трудно е да се посочи точно определена причина, която отключва страха от насекоми, но повечето страдащи от разстройството се ужасяват от буболечки вследствие на неприятна случка или спомен. Когато някой бива ужилен от пчела или ухапан от огнена мравка, болезненото изживяване може да предизвика свръхреакция към присъствието на членестоногите.

Възможно е фобията да представлява заучен отговор, възприет от поведението на близки, роднини или приятели. Децата, които са забелязали родителите им да реагират с проява на страх към насекоми, обикновено проявяват склонност да се държат по сходен начин. При тези, които са преживели мозъчна травма от силен удар в главата, също има по-голяма вероятност да се развие някакъв вид фобия. Допълнително, индивидите, страдащи от депресия и зависимост, също могат да развият ирационален страх.

Какво точно представлява фобията?

Фобията спада към графата разстройства, коренящи се в повишена тревожност, която кара хората да реагират нелогично и да избягват причинителя на чувството за страх, въпреки че перфектно осъзнават липсата на опасност. По принцип стресът е полезна реакция, която ни подготвя да се фокусираме в моментите, които изискват нашето внимание. Стресът представлява естествената реакция спрямо потенциална опасност (лаещо куче) или вълнуваща ситуация (возенето на влакче на ужасите). Част от мозъка, носеща наименованието амигдала, отговаря за реакцията "бий се или бягай". Страдащите от ентомофобия изпитват прекалено интензивен страх, който не е оправдан.

Симптомите на ентомофобия

Индивидите с фобия от насекоми могат да изпитват тревожност в различна степен, като някои реагират сравнително леко, докато други не напускат дома си поради силния страх от наличието на членестоноги навън. Понякога ентомофобията дори може да доведе до паническа атака.

Симптомите включват:

  • Гадене;
  • Сърцебиене;
  • Болки в гърдите;
  • Главоболие;
  • Виене на свят;
  • Силно изпотяване;
  • Затруднено дишане
  • Скованост;
  • Мускулна слабост;
  • Недостиг на въздух.

В някои тежки случаи на фобията страдащите от разстройство дори не могат да гледат снимка или рисунка на насекомото, като е възможно да изгубят всякакъв контрол в опита си да избягат от многокраката гадинка. Тези индивиди не успяват да водят нормален живот поради неконтролируемия страх. Те разбират, че действията и мислите им са нелогични, но не могат да ги спрат.

Лечение за ентомофобия

При фобиите от насекоми най-често прилаганият метод за лечение е комбинацията от когнитивно-поведенческата терапия и терапия на излагането. Двустепенният подход фокусира върху справянето с отвращението, страха и тревожността, които се свързват автоматично с насекомите. За да се справи с емоционалната страна на проблема, терапевтът учи пациента различни техники за успокояване и релаксация. Също така, психолозите помагат на страдащите от разстройството да идентифицират и спрат мисловните модели, които засилват чувствата за страх. По този начин пациентът мисли по-рационално за членестоногите, като научава повече за тях с помощта на книги или списания, които е най-добре да са илюстрирани и детайлни.

За да помогнат на пациентите да преодолеят поведенческия отговор към предизвикващото страх насекомо, терапевтите често прилагат терапия на излагането. Тя включва постепенното представяне на насекомото, като в началото може да се започне с нещо простичко като говорене за многокраките гадинки. В следващите етапи пациентът може да се опита да подържи предизвикващото страх насекомо.

Други етапи от терапията на излагането включват:

  • Държането на буркан, пълен с буболечки;
  • Докосването на насекомо с крак;
  • Стоенето в стая с буболечки в продължението на 60 секунди;
  • Докосването на насекомо с ръкавица;
  • Държането на буболечка с гола ръка за 20 секунди;
  • Позволяването на насекомо да полази по кожата на ръката.

Постепенното излагане помага на пациента постепенно да се изправи срещу страховете си, докато спре да изпитва силна тревожност в присъствието на насекоми.

Десентизацията към членестоногите е изключително полезна, за да може страдащият от ентомофобия да осъзнае реалните последици от контакта с насекомо – а именно, че те не са опасни. След време пациентът осъзнава, че преувеличената реакция не е необходима.

Cisler, Josh M., Bunmi O. Olatunji, and Jeffrey M. Lohr. “Disgust, Fear, and the Anxiety Disorders: A Critical Review.” Clinical psychology review 29.1 (2009): 34–46. PMC. Web. 25 Nov. 2017.

Jones, K M, and P C Friman. “A Case Study of Behavioral Assessment and Treatment of Insect Phobia.” Journal of Applied Behavior Analysis 32.1 (1999): 95–98. PMC. Web. 25 Nov. 2017

Pachana, Nancy A, Rana M Woodward, and Gerard JA Byrne. “Treatment of Specific Phobia in Older Adults.” Clinical Interventions in Aging 2.3 (2007): 469–476. Print.

Източник:

thoughtco.com, unsplash.com

Още по темата:
  • Как да преодолеем страха от кучета Как да преодолеем страха от кучета
  • Систематичната десентизация – техника от поведенческа терапия за справяне с фобиите Систематичната десентизация – техника от поведенческа терапия за справяне с фобиите
  • Разбиране на страха от котки Разбиране на страха от котки
  • Гелотофобия – какво представлява страхът от присмех Гелотофобия – какво представлява страхът от присмех
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл

БРОС СПИРАЛИ ПРОТИВ КОМАРИ * 10
7.10лв.

БРОС СПИРАЛИ ПРОТИВ КОМАРИ * 10

TEMO-O-CID спрей 600 мл
28.40лв.

TEMO-O-CID спрей 600 мл

ПИК ТЕРМОГЕЛ МАКСИ 17 см. / 30 см.
24.70лв.

ПИК ТЕРМОГЕЛ МАКСИ 17 см. / 30 см.

БОИРЕР УРЕД ПРИ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ модел BR 60
73.00лв. 54.75лв.

БОИРЕР УРЕД ПРИ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ модел BR 60

ПРОМО
Е ЛЕК ВРАНАС МЕХЛЕМ С ЖИВОВЛЯК 20 мл
9.90лв.

Е ЛЕК ВРАНАС МЕХЛЕМ С ЖИВОВЛЯК 20 мл

Коментари към Ентомофобия – ирационален страх от насекоми

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 August 2020 в 13:24

    Няма

    Благодаря много за създаването на тази статия, само че искам да попитам средно коклко време трябва, за да се преодолее страхът от насекоми?

    Здравейте! Може да се консултирате с психолог във форума на Фрамар в тази тема: Галина Тодорова – психолог-консултант

  2. Няма 
    на 11 August 2020 в 12:28

    Благодаря много за създаването на тази статия, само че искам да попитам средно коклко време трябва, за да се преодолее страхът от насекоми?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • МАО-инхибитори
  • Широколист живовляк, Петложилка, Жилавец, Бърда
  • Как да разпознаете и третирате ухапвания от насекоми
  • Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
  • Арахнофобия — причини и симптоми
  • Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
  • Канна, Скелетиум
  • Лук кромид
  • Със сладка или сапунена вода направете ефективен капан за стършели и оси
  • Астрафобия: страх от гръмотевици и светкавици
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Алергия към насекоми или нещо друго?

преди 1912 дни, 6 часа и 26 мин.

Алергия към насекоми -мнения и въпроси

преди 2307 дни, 4 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival