Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си

Екип от Университета на Копенхаген в Дания провежда изследване, което показва, че жените и мъжете преживяват по различен начин загубата на своя партньор в живота.
За повечето хора смъртта на съпруга/та носи печал, силен стрес и много други негативни последици за физическото здраве на опечаления*. Има обаче и такива, които не преживяват толкова тежко раздялата. Защо? Кои са факторите, от които зависи дали ще успеем да продължим напред или не?
Ефект на вдовеца
Един от най-често изследваните феномени е така нареченият ефект на вдовеца. Той гласи, че смъртта на единия партньор увеличава вероятността от смърт и на другия партньор, което според учените се дължи на силния стрес и произтичащите от него здравословни проблеми като например сърдечен удар.
Проучването на датския екип, ръководен от Александрос Кациферис, е публикувано наскоро в списание PLOS ONE. В него се разглежда връзката между ефекта на вдовеца и биологичния пол на овдовелия. Учените използват данни от мащабно датско изследване върху 900 000 души над 65-годишна възраст. Те сравняват разходите за здраве на две групи от хора: такива, които са загубили своята половинка и такива, които не са. След това експертите изчисляват какъв е рискът от смърт при представителите на двете групи.
Овдовяването води до смъртта на повече мъже, отколкото жени
8,4% от мъжете в проучването са преживели загуба на партньора. Около 65,8% от овдовелите участници, са жени, което означава, че мъжете умират по-рано.
Разликата в направените разходи за здраве при двата пола е значителна. След смъртта на своите брачни половинки мъжете са давали средно с 42 евро повече седмично, а жените – 35 евро, което кара екипа да смята, че вдовците са боледували по-често от вдовиците.
>>> Загубата на партньора повишава депресивните симптоми при хора с ниска психологическа устойчивост
Най-застрашени от смърт са вдовците между 65 и 69 години
Оказва се, че рискът от смърт при тях също е различен, макар че тук роля играе и възрастовият фактор. Учените установяват, че при възрастова група 65-69 години, рискът от смърт до една година след загубата на партньора се увеличава с цели 70% при мъжете и само с 27% при жените. Тенденцията се запазва и при доброволците от другите възрастови групи, но процентът спада с покачването на възрастта. Събраните данни сочат, че мъжете на възраст 65-69 години са най-силно засегнати от ефекта на вдовеца.
Друг интересен анализ разкрива, че при тях опасността остава висока за по-продължителен период от време, отколкото при вдовиците. Според изследователите това се дължи на по-трудната им адаптация и тяхната неспособност да се завърнат към предишния ритъм на живот. Жените са по-устойчиви на стрес и притежават умения за справяне в трудни ситуации.
Съветът на експертите към всеки вдовец или вдовица е да потърси помощ от роднини, приятели или терапевт, ако смята, че не може да се справи сам и да продължи напред.
* Katsiferis A, Bhatt S, Mortensen LH, Mishra S, Westendorp RGJ (2023) Sex differences in health care expenditures and mortality after spousal bereavement: A register-based Danish cohort study. PLoS ONE.
- I Can’t Live Without Her: When Grieving Men Die: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-asymmetric-brain/202304/i-cant-live-without-her-when-grieving-men-die
- Sex differences in health care expenditures and mortality after spousal bereavement: A register-based Danish cohort study: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0282892
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОБЕЩАНИЕТО - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
НовСАМО СПОМЕН - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
ШЕСТИЯТ ПРЪСТ - ДЕЛЯНА МАНЕВА - СИЕЛА
100 ВАЖНИ ОТГОВОРА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА - ГОРДЪН СМИТ - ХЕРМЕС
ИЗЧЕЗНАЛИТЕ МОМИЧЕТА - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
АЗ ОЩЕ БРОЯ ДНИТЕ - ГЕОРГИ БЪРДАРОВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му
- Методи за лечение на анорексия
- Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Човешките клетки остават живи в продължение на седмици след смъртта
- На 53-годишна възраст почина Блек, автор на песента Wonderful life
- Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
- Тери Пратчет, създателят на Света на диска, си отиде на 66 години
- Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата
- Имплантите в гърдите могат да предизвикат смърт
Коментари към Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си