Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му

Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му

от 13 май 2022г., обновено на 18 апр 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Мислите и спомените ни помагат да поддържаме връзката с човек, който сме обичали, но вече не е сред нас. Желанието ни да го запазим жив в съзнанието си е водено от болезненото разминаване между реалността и всичко преживяно с него в миналото.

Също като Поларис, Северната звезда, която се намира на точно определено място в небето и служи като надежден ориентир за навигаторите, взаимоотношенията ни с хората са като котва или фар в морето, който не ни позволява да се изгубим насред всички промени в живота ни.

Осъзнаването, че наш любим човек вече го няма, е в синхрон с празнотата, която изпитваме отвътре. Неговата липса ни определя като личности. Загубата принуждава нашето Аз да съществува по различен начин, далече от познатото му до този момент. Дългата ни връзка с починалия обаче може да го запази жив поне в съзнанието ни.

Връзката с починалия ни помага да преживеем по-лесно загубата му

Споделяйки живота си с някого, ние трупаме спомени и създаваме мечти. Имаме очаквания. Трудно приемаме смъртта му, защото тя не е част от бъдещето ни заедно. По своята същност връзката ни с покойника, която продължава след смъртта му, представлява ментална рамка или схема, която обединява в себе си спомените ни за живота с него, преди да го загубим, спомените непосредствено след това и преживяванията ни в момента. Затова за нас е толкова важно да поддържаме връзката с починалия, под каквато и да било форма. По този начин по-лесно се справяме и с болката, която ни носи разминаването между реалността днес и спомените от миналото.

>>> Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство

Знаците, които ни носят утеха

Мислите и спомените ни са брънката, която ни свързва с човека, въпреки че него вече го няма. Някои от нас търсят знаци, че той е наблизо – в цъфналата точно на годишнината от смъртта му орхидея или в птичката, която пърха около прозореца всеки ден. Други пък предпочитат да общуват с него, когато са сами. За целта те се отдават на фантазии, молитви, специални ритуали или просто разговарят. Има хора, които си създават „олтар“ – маса с подредени на нея лични вещи на покойника. Така твърдят, че почитат паметта му. Случва се скърбящият да пожелае да слуша любимата му музика, защото вярва, че така „прекарва време с него“. Различни са начините за всеки от нас да почувства предишната близост с починал любим човек.

пейка под дърво

Как интерпретираме нова информация?

Вероятно в опитите ни да намерим смисъл в скръбта, ние някак пренебрегваме процесите, които протичат напълно органично и по естествен път в човешкия мозък и паметта. Например, когато трябва да запаметим нова информация, ние я интерпретираме по начин, който да ни позволи да я свържем с нещо, което вече сме преживели и знаем. Преодоляването на бездната между спомените за покойника и реалността без него, тук и сега, се постига чрез изграждането на трайна връзка.

Смъртта слага край на живота, но не и на самата връзка. Поддържането й жива има и здравословен аспект. Въпреки това е възможно някои хора да се срамуват, че общуват с починалия и да го пазят в тайна.

Учим се от починалия, дори когато него вече го няма - как

Често близките водят монолози, като си представят, че този, когото са загубили, може да ги чуе или да им помогне. Ако сме научили много от него, докато е бил жив, можем да продължим да се учим чрез спомените си и чрез предположенията как би постъпил в дадена ситуация. В ситуации, когато се чувстваме уязвими, мисълта за починалия би могла да ни даде надежда или усещане за сигурност и стабилност. Разбира се, няма как да знаем дали той наистина е някъде около нас, но всъщност има ли значение?

Някои вярвания, свързани с нашата култура, религия и средата, в която живеем, също влияят на мислите ни. Ето защо начинът, по който мозъкът ни възприема дадена ситуация, определя как ще реагираме. Ако например вярваме, че починалите бдят над нас, ще приемаме разочарованията като неизбежна и нужна част от живота, което ще ни направи по-устойчиви.

Учените все още не са намерили отговор на въпроса кои хора се нуждаят най-много от поддържането на връзката с вече починал човек. Смята се, че тези, които изграждат здрави отношения с околните приживе, но не умеят да осмислят загубата им, изпитват най-силен стрес и това ги принуждава да продължат да общуват под някаква форма с покойника.

Скръбта и деструктивното поведение като начин за справяне с болката

Има случаи, когато опитите на скърбящия да се свърже с покойника и да се върне назад към спомените за него будят тревожност или го тласкат към деструктивни форми на поведение, сред които злоупотреба с алкохол. Макар да звучи парадоксално, някои изследвания сочат, че идентичността на хората, които са загубили брачния си партньор след дълъг съвместен живот, се е сляла до такава степен с тази на починалия, че преживяват смъртта му по-леко.

Всяка загуба има смисъл

В миналото учените смятаха, че близките на покойника не бива да приемат реалността и е по-добре да преразгледат минали събития, настъпили приблизително по същото време, да се фокусират върху спомените си и да не мислят толкова често за него. За щастие, съвременните проучвания върху скръбта и живота на опечалените препоръчват да се потърси смисъл в загубата и да се отдели време за самоанализ. По този начин ще поддържаме дълго време живи спомените за любимия човек, който вече не е с нас. 

Източник:

Grief: Why We Have an Ongoing Relationship With the Deceased: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/intense-emotions-and-strong-feelings/202205/grief-why-we-have-ongoing-relationship-the-deceased

Още по темата:
  • Как да се справим с болката от загубата на домашен любимец Как да се справим с болката от загубата на домашен любимец
  • Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата
  • Как да утешите дете, загубило близък човек Как да утешите дете, загубило близък човек
  • Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОБЕЩАНИЕТО - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
17.90лв.

ОБЕЩАНИЕТО - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА

Коментари към Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 08:24
    Коментирайте "Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Как да се справим с болката от загубата на домашен любимец
  • Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата
  • Как да утешите дете, загубило близък човек
  • Не мога да живея без нея: Защо мъжете страдат повече след смъртта на любимата си
  • Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство
  • Отложена скръб: причини, симптоми и как да се справим
  • Как да преживеем по-лесно празниците, когато скърбим
  • Скръбта по любим човек може да ни завладее години преди смъртта му
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 17 часа и 54 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 16 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 20 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 11 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 11 часа и 40 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 11 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival