Засрамване на тялото и как да се справите с него
Акценти
|
Боди шейминг е термин, който описва акта на засрамване заради начина, по който изглежда човешкото тяло или части от него. Той може да е насочен към собственото или към тялото на някой друг. Забележките и обидите могат да бъдат свързани с теглото, възрастта, косата, дрехите или друг показател, считан за мерило за красота.
Засрамването на тялото увеличава риска от развитие на психично нарушение като например хранително разстройство, депресия, тревожност, ниска самооценка и телесна дисморфия.
» Адел: Харесвах тялото си преди, харесвам го и сега
Засрамването на тялото в съвременното общество
В наши дни повечето хора смятат, че слабите тела са по-красиви и здрави от закръглените. В исторически план обаче невинаги е било така. Много картини и портрети от 19-и век доказват, че пищните форми са били предпочитани и са служели като еталон за красота.
Да си пълен е означавало, че си богат и имаш свободен достъп до блага, а да си слаб – обратното. В своята книга Fat Shame: Stigma and the Fat Body in American Culture авторката Ейми Ердман Фарел описва как през десетилетията култът към по-едрите форми се измества към все по-малки и по-малки.
Друг акцент в книгата е фокусът върху жените. Диети, хранителни режими, тегло – всичко е насочено основно към тях.
Към какво е насочен боди шеймингът
Най-често засрамването е свързано с теглото на човека, но в някои случаи може да се отнася и до други аспекти на неговото тяло.
Тегло
То е основната причина за засрамване. Някои биват подигравани или упреквани за това, че са „много“ пълни, а други, че са „твърде“ слаби. Боди шеймингът се изразява в използването на думи с негативно значение. Когато неодобрението е свързано с наднормено тегло, пълният човек може да чуе по свой адрес например: „Ако отслабне, ще е красив“, „Сигурно му се налага да си купува втори билет, за да успее да седне в самолета“ и т.н. При мъжете също има случаи на засрамване, особено когато създадат семейство и напълнеят леко в коремната област.
Възможно е и много слабите хора да бъда обект на засрамване. „Изглежда сякаш никога не се е хранил/ а“ или „Може би страда от хранително разстройство.“
Окосмяване по тялото
По-силното окосмяване в определени части от тялото като крака, ръце, интимна зона и подмишници е напълно нормално при здравите хора. Въпреки това много хора смятат, че жените трябва да се обезкосмяват, защото иначе не са привлекателни и „женствени“.
Привлекателност
Тук боди шеймингът може да е и двете посоки – към човек, който другите възприемат като твърде привлекателен или към човек, който определят като грозен. Много често обществото гледа на красивите хора с недоверие и пренебрежение. В същото време обаче не толерира и се отнася враждебно към онези, които не смята за достатъчно привлекателни (явление, известно като lookism). Lookism се базира на субективното схващане, че някой не отговаря на наложените стандарти за красота.
Пример за така наречения pretty-shaming, тоест негативна нагласа към красивите жени, е нежеланието на голяма част от работодателите да ги наемат на ръководни позиции. Считаните за непривлекателни пък биват лишени от възможностите, с които разполагат онези, които обществото определя като красиви.
Храна
Засрамването по отношение на храната, която човек консумира, е тясно свързано със засрамването на тялото. Коментарите по отношение на това с какво трябва или не трябва да се храни могат да звучат по следния начин: „Предвид начина, по който изглежда, не е редно да яде точно това.“
Има случаи, когато този тип засрамване се отнася до самите нас. То звучи ето така: „Толкова съм дебел/ а, не бива да ям това парче торта.“
Дрехи
През 80-е години на миналия век материята спандекс, използвана за изработка на прилепнали, еластични дрехи, доби широка популярност. В обществото обаче се наложи схващането, че „облеклото от спандекс е привилегия, не право“, което означава, че човек трябва да притежава точно определена фигура, за да му подхожда (clothing-shaming). Според специалистите подобни твърдения и внушения са категоричен пример за clothing-shaming.
Основателят на компанията за спортно облекло Lululemon също бе критикуван заради острото си изказване, че „някои женски фигури не са подходящи за неговия бранд“.
Възраст
Известна още като ейджизъм, дискриминацията на база възраст е често срещано явление, като в повечето случаи тя засяга хората в напреднала възраст. Връзката между боди шейминга и ейджизма се изразява в упреци относно избора на дрехи или начина, по който изглеждат (например „Твърде възрастна е за да се гримира по този начин“).
» Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
Коса
Дълго време в западните общества за красива се е възприемала гладката, лъскава и права коса. Всеки друг тип коса – къдрава, начупена и т.н. – не е отговаряла на критериите за красота.
Думите „Толкова е смела да остави косата си в естествения й вид“ звучат като комплимент, но всъщност показват, че косата на човека не красива според стандартите на обществото, но той все пак има смелостта да излиза така.
Плешивостта също се използва като повод за засрамване.
Как вреди засрамването на тялото
Засрамването на тялото може да има сериозни негативни последици върху психичното здраве. То:
- увеличава риска от депресия (особено при подрастващите);
- води до развитие на хранително разстройство;
- намалява шанса на жените със затлъстяване да се справят с емоционалното преяждане;
- понижава самооценката на човека.
- Боди шеймингът може да доведе още до тревожност и телесно дисморфично разстройство, както и да увеличи риска от самонараняване, самоубийство и силен психологически стрес.
Как да бъдете по-толерантни
Макар че засрамването на тялото е явление, което се разпространява бързо и трудно може да бъде спряно, все пак има начини да не бъдете въвлечени в него. Първата стъпка е да вземете твърдо решение, че не желаете да участвате и няма да се отнасяте негативно както към хората, така и към себе си, единствено въз основа на външния вид.
Втората стъпка е да започнете да приемате хората такива каквито са, без значение теглото и начина, по който изглеждат. Фокусирайте се върху здравето, а не върху мерките и килограмите. Гледайте на човешкото тяло като на безценен инструмент.
Как да спрете да участвате в боди шейминга
Не коментирайте телата на околните
Дори и да е напълно приемливо да обсъждате и да се подигравате на нечия фигура, вие не сте задължени да го правите или толерирате. След като не желаете да се случва на вас, то и вие не бива да го причинявате на другите, особено като знаете колко опасно може да бъде засрамването.
Ако се изкушавате да отправите остра забележка по отношение на нечия коса или пък тяло, си кажете, че не бива. Заместете негативните думи с нещо мило, свързано със същия човек. Например, можете да му кажете, че има хубава усмивка.
Ето как да го постигнете стъпка по стъпка
1. Идентифицирайте критичните мисли и признайте, че отношението ви е осъдително и предубедено.
2. Обърнете внимание на онова, което харесвате във външния вид или характера на човека.
3. Упражнявайте се върху себе си и върху други хора, за да се научите да проявявате уважение и състрадание, вместо да съдите.
Научете повече за неутралитета по отношение на чуждото тяло
Неутралната нагласа спрямо собственото и чуждото тяло има доказани ползи за психичното здраве. Това означава да го приемате с всичките му несъвършенства, без да коментирате и съдите.
Неутралитетът ви насърчава да се фокусирате върху функциите на тялото, които помагат на човека да живее пълноценно. Ако съумеете да запазите неутрална позиция, ще се чувствате по-добре в собственото си тяло, ще подобрите връзката си с храната и ще повишите самочувствието си.
Променете разговора със собственото си тяло
Днес всички говорят за онова, което не е както трябва и се нуждае от подобрение. Затова е толкова трудно да изградим позитивна нагласа към тялото си. Тя обаче е в основата на доброто физическо и психично здраве.
За да бъдете по-грижовни, състрадателни и свързани със себе си и с околните, е нужно да полагате усилия да намирате положителното и да го цените.
Когато кажете „Чувствам се толкова дебел/а днес“, вие всъщност давате оценка на всички пълни хора и им внушавате, че не са толкова значими, колкото останалите. Тези ваши думи могат да ги наранят дълбоко. Можете да ги замените с „Днес панталоните ми стягат много и не се чувствам комфортно.“
Не премълчавайте
Ако сте изпълнили стъпките по-горе, предстои най-важната част – да бъдете активни. Ако, разбира се, това не застрашава здравето и безопасността ви.
Ако чуете някой да коментира тялото, дрехите или възрастта на друг човек, му направете деликатно забележка. Ако забележите, че ваши близки го правят редовно, можете да бъдете и по-директни и да им кажете, че думите им са оскърбителни.
The Impact of Body Shaming and How to Overcome It: https://www.verywellmind.com/what-is-body-shaming-5202216
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРИСТИНА РЕВИТАЛИЗИРАЩ КРЕМ ЗА БЮСТ 100 мл
НЕСТИ ДАНТЕ ТЕЧЕН САПУН ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ПОРТОКАЛ И МИРТА 500 мл
МЕДИСЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ SPF50+ 200 мл
БИОФРЕШ РЕДЖИНА РОУЗЕС ОМЕКОТЯВАЩ САПУН ЗА МЪЖЕ 100 г
ВИТАМИН Е ЧИСТО МАСЛО 28000 IU 28 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
КИНЕТИКС ЛОСИОН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО ИЛАНГ-ИЛАНГ И МАДАГАСКАРСКА ВАНИЛИЯ 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Телесна температура
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Как изглежда идеалното женско тяло според науката
- Механорецептори
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Обем и състав на телесните течности
- Гласът издава проблемите на тялото
Коментари към Засрамване на тялото и как да се справите с него