Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
Акценти
|
Случва ли ви се често да си казвате, че се мразите? Ако изпитвате чувство на омраза към самите себе си, вие знаете колко потискащо е то. Омразата не само спира развитието ви, но може да навреди на психичното ви здраве и да доведе до тревожност и депресия. За да я преодолеете, е нужно да разпознаете симптомите й, да потърсите причините и да си набележите инструменти за справяне.
Признаци на омраза към самия себе си
Освен честите негативни разговори, които вероятно водите със себе
си, има и други признаци, че не се обичате.
- Всичко или нищо – Виждате себе си и живота си в черно-бели краски, добър или лош, без нюанси. Ако допуснете грешка, си казвате, че всичко е загубено или че сте неспособни.
- Фокус върху негативното – Дори когато денят ви е хубав, сте склонни да запомните лошото или онова, което не се е случило, както сте очаквали.
- Вярвате единствено на чувствата си – Смятате, че вашите чувства отразяват действителността. След като се чувствате зле или сякаш винаги проваляте всичко, значи е истина.
- Страдате от ниско самочувствие – Имате ниска самооценка и мислите, че другите са по-добри от вас.
- Непрекъснато търсите одобрение – Нуждаете се от положителната оценка на околните. Мнението за самите вас зависи от начина, по който те ви виждат.
- Не можете да приемате комплименти – Ако някой се опита да ви похвали, вие мислите, че го прави само от учтивост. Вместо да приемете комплимента, вие го отхвърляте.
- Опитвате да се впишете на всяка цена – Чувствате се аутсайдер и постоянно опитвате да се впишете. Убедени сте, че хората не ви харесват и затова не разбирате защо биха искали да прекарат време с вас.
- Приемате критиката лично – Когато някой отправи към вас критика, вие я възприемате по-скоро като лична нападка или я обмисляте дълго време.
- Често завиждате – Тъй като смятате, че другите се справят по-добре в живота от вас, сте склонни да им завиждате.
- Страхувате се от позитивни взаимодействия – Възможно е да отблъсквате приятели или сериозни партньори от страх, че сте се сближили твърде много и рано или късно ще останете отново сами.
- Склонни сте да се самосъжалявате – Често си казвате, че нямате късмет или че всичко е срещу вас.
- Нямате големи мечти – Не сте смели в мечтите си, защото предпочитате да живеете във вашия защитен, добре уреден свят. Страхувате се от провал, дори и от успех, или просто не вярвате, че сте способни на каквото и да било.
- Твърде сурови сте със себе си – Трудно прощавате на себе си и съжалявате за това, което сте направили или не сте направили в миналото. Не можете да се освободите от негативните емоции заради допуснати грешки и това ви спира да продължите напред.
- Цинични сте – Имате цинична представа за света, в който живеете. Смятате, че позитивните хора са наивни и всъщност не искат да приемат действителността. Не вярвате, че животът ви може да бъде по-хубав.
Причини за самоомразата
Всеки човек е извървял различен път, докато стигне до момента, в който си е казал „Мразя се“. Отделете колкото време е нужно, за да разберете защо изпитвате подобни чувства към себе си.
Негативен вътрешен глас
Може би вашият вътрешен глас постоянно ви нашепва, че не сте толкова добри, колкото останалите. Вашата крайна самокритичност не ви помага, а ви пречи да успявате. Ако се вслушвате постоянно в този глас, ще започнете да се мразите, а самоомразата понякога прераства в още по-опасните параноя и подозрителност.
Ето какво може да ви каже негативният ви вътрешен глас:
„Какво правиш? За какъв се мислиш?“
„Никога няма да успееш, без значение колко се стараеш.“
„Ще объркаш всичко, за пореден път.“
„Защо някой би те харесал? Сигурно има нещо наум.“
„Не можеш да вярваш на никого, защото ще останеш разочарован накрая.“
„Защо пък да не изядеш и десерта?! Така или иначе ядеш твърде много.“
Колкото повече се вслушвате в гласа, толкова по-силен става той. Накрая може дори да проектирате своята несигурност върху околните, да станете твърде подозрителни и неспособни да приемате любов.
Възможно е сами да сте дали живот на вашия негативен вътрешен глас, но в повечето случаи той се появява след травмиращо събитие в миналото – проблеми в семейството, тормоз от връстници или нещастна интимна връзка.
Травма в детството
Бяха ли родителите ви твърде критични към вас? Или може би някой от двамата е бил твърде напрегнат и гневен и ви е карал винаги да бъдете много предпазливи? Ако е така, вероятно през годините сте се научили да бъдете тихи и незабележими.
>>> 16 признака, че сте отгледани от критични родители
Връзки с неподходящи за вас хора
Невинаги негативният вътрешен глас се появява в детството. Ако сте общували с човек, който е бил твърде самокритичен към себе си, е възможно той да е повлиял и на вашата нагласа.
Не е изключено да започнете да изпитвате негативни чувства към себе си и ако ваш колега или ръководител често ви критикува или унижава.
Тормоз
Били ли сте жертва на тормоз в училище, на работното място или от страна на интимния ви партньор? Всяка връзка, дори и краткотрайна, може да остане завинаги в съзнанието ви и да повлияе негативно на самооценката ви.
Ако внезапно си спомняте неприятни събития от миналото или настоящето, това означава, че са оставили траен отпечатък върху психиката ви. Често се случва човек да приеме (интернализира) онова, което е чувал от своя насилник, и да повярва, че е истина. Опитайте да се освободите от тези мисли, вместо да ги затвърждавате.
Травмиращо събитие
Пътна злополука, нападение или загуба на любим човек могат да ви накарат да си зададете въпроса „Защо точно на мен?“, който често събужда чувства на срам или съжаление.
Фактори, свързани със заобикалящата ви среда
Въпреки че е изминало много време от дадено събитие, споменът за него може да се завърне с пълна сила при определени условия. Например, вашият нов колега може неочаквано да ви върне към неприятно преживяване в миналото.
Ако емоционалната ви реакция е неадекватна и е по-скоро отговор на друго, предходно събитие, би било добре да отделите време и да помислите какво ви дърпа назад.
Негативна представа за себе си
Имате ли ниско самочувствие, харесвате ли се такъв, какъвто сте? Ако изпитвате самоомраза, всеки малък проблем ви се струва огромен. Имате чувството, че лошите неща, които ви се случват, са заслужени, защото сте „лоши“ по природа.
Представете си, че сте на парти и разказвате шега, която обаче не е смешна за другите. Вместо да приемете това и да продължите да се забавлявате, вие си мислите: „Всеки ме мрази“ или пък „Никога няма да имам приятели“.
Психично разстройство
Омраза към себе си може да изпитвате и ако страдате от психично нарушение като депресия или тревожност.
Последствия от самоомразата
Освен да анализирате причините, довели до самоомразата, е важно да се запознаете и с негативните последици от нея.
- Спирате да опитвате нови неща, защото мислите, че ще се провалите.
- Предприемате саморазрушително поведение – злоупотреба с наркотични вещества, безконтролно преяждане или съзнателна социална изолация.
- Занемарявате личната си хигиена и полагате твърде малко грижи за себе си.
- Несъзнателно избирате неподходящи партньори или приятели, които ви влияят негативно или искат да се възползват от вас.
- Страдате от ниско самочувствие и неувереност.
- Не можете да вземате решения и се нуждаете от напътствия, за да го направите.
- Превръщате се в перфекционист, който никога не е доволен от крайния резултат.
- Тревожите се прекалено много за злободневни проблеми и за бъдещето.
- Приемате комплиментите като проява на учтивост и не вярвате, че са искрени.
- Не постигате целите си, защото нещо сякаш ви дърпа назад.
- Съмнявате се във възможностите си.
- Липса ви чувство за принадлежност, чувствате се откъснат от света.
Как да преборите самоомразата
Запомнете, че вие не сте виновни за начина, по който се чувствате. Добрата новина е, че можете да промените нагласата към самите себе си. Ето как.
Водете си дневник
Създайте си навика да описвате своите чувства и преживявания от деня в дневник. Ако сте постоянни, може да забележите повтарящи се модели, които да ви подскажат причините за омразата към вас самите.
Отговаряйте на критичния си вътрешен глас
Вашата осъзнатост ще ви помогне да разпознаете чувствата си и да разберете какво ги е предизвикало. Обърнете внимание на онова, което си мислите, когато имате неприятно преживяване. Запитайте се дали мислите ви отразяват действителността или я изкривяват. Изправете се срещу негативния си глас и се аргументирайте защо онова, което ви нашепва, не е вярно.
Практикувайте самосъстрадание
Опитайте да разгледате ситуацията, в която сте попаднали, от различен ъгъл. Потърсете хубавото в нея. Полагайте усилия да се избавите от разрушителното черно-бяло мислене. Кажете си онова, което бихте казали на приятел с подобни мисли:
„Само защото ми се е случило нещо неприятно, не означава, че е дошъл краят на света.“
„Това е само пречка, нищо фатално.“
Когато сте добри със себе си, ще изпитвате повече положителни емоции и ще можете да превърнете негативния си вътрешен глас в позитивен.
Прекарвайте повече време с положително настроени хора
Избягвайте събеседници, които ви потискат или напрягат. Ако нямате ведри и положително настроени хора в своето обкръжение, се присъединете към група за взаимопомощ.
Медитирайте
Ако ви е трудно да преборите негативните си мисли, опитайте с медитация. Тя ще ви помогне да заглушите критичния си глас.
Полагайте грижи за себе си
Грижете се за физическото и психичното си здраве. Правете онова, което ви доставя удоволствие. Спортувайте, наспивайте се, намалете екранното време и прекарвайте повече време сред природата.
Живейте живота, който винаги сте искали
Антидотът срещу постоянното чувство на потиснатост и самоомразата се крие в малките стъпки към живота, за който винаги сте мечтали. За някои това означава ново поприще, за други да създадат семейство или пък да се преместят. Разберете какво е важно за вас и предприемете действия, които ще бъдат в хармония с ценностите ви. Така ще повишите и самоувереността си.
Запазете час при терапевт
Не се притеснявайте, ако не успеете да преборите негативния вътрешен глас сами. Консултирайте се с терапевт, който ще ви помогне да се справите с травмата от миналото и ще ви даде насоки как да промените нагласата си.
'I Hate Myself': 8 Ways to Combat Self-Hatred: https://www.verywellmind.com/i-hate-myself-ways-to-combat-self-hatred-5094676
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ИМПЕРИЯ НА СТРАСТТА - РИНА КЕНТ - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
- Знаем ли всъщност какво е омразата
- Как да повишим ниското самочувствие
- 6 причини за ниско самочувствие
- 10 факта за самочувствието, които ще ви изненадат
- Да изразиш омразата си може да бъде полезно, а понякога и изцеляващо
Коментари към Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите