Какво е пълноосъзнатост и защо е полезна за нас
Пълноосъзнатостта (Mindfulness) започва да набира популярност в западната медицина и психология през 70-те години на миналия век, но корените на практиката могат да бъдат открити още в древните будистки учения. Тя е активно състояние на ума, което насърчава приемането на настоящата ни реалност и може да ни бъде много полезна в днешния забързан начин на живот.
Какво е пълноосъзнатост
Пълноосъзнатост означава целенасочено фокусиране на вниманието върху всеки един момент от настоящето без осъждане. От една страна, се разглежда като умение, което може да бъде развито, а от друга – като общочовешка черта, която се свързва с по-висока емоционална интелигентност и по-малък риск от посттравматично стресово разстройство.
Практикуването на пълноосъзнатост помага да обърнем внимание на мисли, физически усещания, гледки, звуци, миризми – всичко онова, което обикновено не забелязваме. И въпреки че това може да изглежда лесно за изпълнение, често се налага да се упражняваме дълго, защото тази практика се различава значително от начина, по който обикновено функционира умът ни.
>>> Техники за интегриране на ума и тялото: Упражняване на вниманието
Животните и малките деца са много добри в това да бъдат осъзнати за настоящия момент. Ние стоим в градината и докато се оглеждаме наоколо си мислим, че "тази трева наистина се нуждае от оформяне и поддръжка". Децата, от друга страна, биха забелязали мравките, камъчетата, листатата и всички други малки детайли в средата, която ги заобикаля.
Пълноосъзнатостта може да се изразява просто в забелязването на онова, което обикновено не забелязваме. Умът ни обикновено е прекалено зает с бъдещето или миналото – мислим си за онова, което трябва да направим, или премисляме отново нещо, което вече сме направили.
Това да бъдем осъзнати ни помага да тренираме вниманието си. Нашият ум блуждае през около 50% от времето, но всеки път, когато тренираме осъзнатост, ние упражняваме "мускулите" на нашето внимание и ставаме психически по-здрави. Така можем да поемем повече контрол върху него и да избираме онова, върху което да се фокусираме, вместо да бъдем пасивни, позволявайки вниманието ни да бъде доминирано от онова, което ни безпокои и ни отвлича от настоящия момент.
Пълноосъзнатостта може да се опише просто като избор и научаване как да контролираме фокуса на вниманието си; да бъдем отворени; любопитни и гъвкави.
>>> Осъзната медитация: 8 бързи упражнения, които да вкарате в ежедневните си дейности
Автопилот
Шофирайки, понякога можем да изминем километри на автопилот, без да сме наясно с онова, което правим. По същия начин можем да не сме наистина присъстващи, момент след момент, през по-голямата част от живота си – често можем да бъдем на километри, без да го знаем.
Когато сме на автопилот, има по-голяма вероятност "нашите бутони да бъдат натиснати". Събитията около нас, мислите, чувствата и усещанията в ума ни (за които сме само слабо осъзнати) могат да извикат стари мисловни навици, които често не са полезни и влошават настроението ни.
Чрез осъзнаването на нашите мисли, чувства и усещания за тялото, момент след момент, ние си даваме възможност за по-голяма свобода и избор – не е нужно да минаваме по същите стари "мисловни маршрути", които вече са ни причинили проблеми в миналото.
Не можем непрекъснато да бъдем "внимателни". Кучетата и малките деца са естествено много по-добри от нас в това. Изследванията показват, че умовете ни се скитат най-малко 50% от времето.
Нормално е умът да се отклонява, но е полезно да обърнем внимание и изберем къде да бъде нашият фокус дори за кратко.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЮБОВТА РАЖДА СЛЪНЦА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ОСЪЗНАТИЯТ ПЪТ ПРЕЗ ДЕПРЕСИЯТА - ДЖОН КАБАТ-ЗИН, МАРК УИЛЯМС, ДЖОН ТИЙСДЕЙЛ, ЗИНДЕЛ СЕГАЛ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТИБЕТСКОТО ИЗКУСТВО НА ЖИВОТА - КРИСТОФЪР ХАНСАРД - ХЕРМЕС
ТРИТЕ ВИЖДАНИЯ - СТРАДАНИЕ, МЕДИТАЦИЯ И ПРОСВЕТЛЕНИЕ - КОНЧОК ЛУНДРУП
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СКАЧАЙ КАТО ТИГЪР, ДВИЖИ СЕ КАТО КОСТЕНУРКА - ДЖАМПА ТАЙЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Трансцендентална медитация
- Кой съм аз? Въпросът, който възразява на eгото
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Значението на чакрите
- Алтернативно лечение
- Дневна доза мъдрост: Вярвайте на потока на живота
- Техники за заземяване при силен стрес
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
Коментари към Какво е пълноосъзнатост и защо е полезна за нас