Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения

Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения

от 26 апр 2017г., обновено на 09 юли 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Понякога се поглеждаме отстрани и осъзнаваме, че се държим странно и дори абсурдно, но нямаме никаква представа какво стои зад това наше поведение. Е, психолозите имат отговор на повечето от въпросите ни.

Вижте ги:

Желание да "изядем" нещо мило

Подобни желания ни връхлитат най-вече, когато наоколо има деца: „Толкова си сладка, че ще те изям!” или пък кученца и котенца: „Колко е миличко, идва ми да го схрускам!”… Откъде обаче идва желанието ни на шега да „изядем” милите и сладки неща? Психолозите са разработили две теории по въпроса.

Според първата теория в моменти на умиление мозъчният център, който отговаря за удоволствието, се „затваря“. Когато човек (в повечето случаи от женски пол) види бебе, той получава прилив на допамин, възникващ и когато човек е изял нещо вкусно. Това наслагване на смисли един върху друг предизвиква подсъзнателно желание да вземем милото нещо и да го изядем!

Според втората теория подобна форма на игра се наблюдава при много бозайници и това е проява на животинската ни страна. Много от животните се хапят и борят помежду си по време на игра, но все още не е напълно ясно защо го правят. Учените предполагат, че така може би тренират бойните си умения, подобряват двигателната си координация или просто си играят.

Нежелание да сменим свършилата ролка тоалетна хартия

Тази задача дори не присъства в списъка с трудни неща, които трябва да правим ежедневно, но по някаква причина някои хора не искат и отказват да го правят… Защо? Психолозите смятат, че това далеч не се дължи на мързела, а на факта, че сменянето на свършилата ролка не ни носи никакво вътрешно удовлетворение за усилията, които ще положим...

Повечето домашни задължения - като измиване на чиниите и изхвърляне на боклука, са също толкова скучни и досадни, но те ни носят някакво вътрешно удовлетворение. Когато приключим с тях, се чувстваме доволни, защото сме допринесли за чистотата на дома си.

Мнението на специалистите е, че истински мотивиращата задача включва три елемента: компетентност, самостоятелност и семейни връзки. Тоест, задачата трябва да е достатъчно сложна, за се почувстваме компетентни, когато я изпълним. Но също така е необходимо и да чувстваме, че се справяме сами и имаме контрол над това, което правим. И за финал, задачата трябва да ни дава усещането, че когато я изпълним, ние ще укрепим връзката си с нашите близки.

Смях в неподходящи моменти

Голяма част от хората имат склонност към неуместен смях, например, когато някой падне, сгреши или пък ние самите предаваме лоши новини – да, ние сме наясно, че няма нищо забавно в нечия смърт, но въпреки това неуместният смях напира в нас… Защо?

Неуместният смях в тържествена или тъжна атмосфера съвсем не означава, че не проявяваме съчувствие или че не уважаваме околните. Това по-скоро е признак, че тялото ни е под влияние на голям емоционален стрес и използва смеха за намаляване на напрежението.

А смехът ни, когато някой падне или по друг начин си причини болка, е вид еволюционна функция, чиято цел е да покаже на племето, че това е лек инцидент и няма основания за тревога.

Според невробиолога Софи Скот най-често смехът се използва като метод за социално обединение, смехът е начин да кажем на хората, че ги харесваме и че споделяме мнението им.

Компетентност по всеки въпрос

Случвало ли ви се е някой да попита: „Знаете ли, че…”, и вие механично да отговорите: ”Разбира се”? Всичко се развива толкова бързо, че понякога, едва след като сме отговорили, осъзнаваме, че всъщност дори не разбираме за какво ни питат. Нередки са и случаите, в които някои хора демонстрират информираност, въпреки че изобщо не са наясно с темата, която се обсъжда. На какво обаче се дължи това наше поведение?

При изследване на този психологически феномен учени са установили, че много от хората реагират така, защото нямат ясна представа какво знаят и какво не, именно за това са склонни несъзнателно да фалшифицират знанията си.

По-вероятното обяснение на този феномен обаче е, че хората симулират информираност, защото им харесва усещането да бъдат приемани като всезнаещи. Тъй като обществото прославя знанието, хората съвсем логично се стремят да блеснат със своята осведоменост.

Клюки и интриги

Свикнали ли сме да мислим, че по-склонни към интриги и клюки са жените, но и мъжете носят своята вина за това социално прегрешение. Изследвания показват, че 32 процента от мъжете създават сплетни много по-често от жените. На какво обаче се дължи склонността към интригантстване? Психолозите обясняват и това. 

По-голямата част от хората имат вродено желание да се сближат с околните незабавно и това желание може да премине моралните граници. В стремежа си да изградим социални връзки ние използваме клюките като тема на разговор, но също и за да създадем чувство на доверие. Клюките ни дават и чувство за превъзходство, те разчупват скучните разговори и развеселяват събеседниците ни.

Повечето хора обичат тъжни филми

Животът е достатъчно труден и тъжен на моменти, за да прекарваме допълнителни часове в печал заради тъжен филм. И все пак го правим. Според психолозите, колкото странно и парадоксално да звучи, гледането на тъжни филми ни кара да се чувстваме щастливи. Мелодрамите подтикват хората да анализират собствения си живот и да търсят хубавите неща в него. От друга страна тъжните филми и истории събуждат съчувствието ни и стимулират производството на хормона окситоцин, наричан още „моралната молекула“, защото ни прави по-състрадателни и щедри.

Неловка тишина

Понякога имаме огромно желание да нарушим моментите на тишина в даден разговор, без значение дали имаме какво да кажем или нямаме. Защо обаче тишината е толкова неловка?

Подобно на други неща в човешкото поведение, и това е свързано с желанието ни да се впишем в съответната социална група. Когато разговорът не протича равномерно, ние сме убедени, че нещо не е както трябва. Започваме да си мислим, че не сме достатъчно атрактивни и интересни, или пък, че това, което казваме, не е актуално, и може да загубим мястото си в групата.

Не във всички култури обаче тишината в разговора се приема като неловка. В Япония например дългите паузи може да са знак за уважение, особено в случаите, в които се обсъждат важни теми.

Източник:

listverse.com
Снимка: wallpaperflare.com

Още по темата:
  • Ейбрахам Маслоу за човешката природа и доброта, за образованието, самоактуализацията и обичта Ейбрахам Маслоу за човешката природа и доброта, за образованието, самоактуализацията и обичта
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
  • Кой е бащата на психологията Кой е бащата на психологията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО
12.00лв.

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС

СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ брой 3 2013 год.
6.00лв.

СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ брой 3 2013 год.

СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕМ ЩАСТЛИВИ - ИЧИРО КИШИМИ, ФУМИТАКЕ КОГА - ХЕРМЕС
19.95лв.

СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕМ ЩАСТЛИВИ - ИЧИРО КИШИМИ, ФУМИТАКЕ КОГА - ХЕРМЕС

Нов
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

ПРОСОЦИАЛНО ПОВЕДЕНИЕ КАТО МЕЖДУЛИЧНОСТНО ОТНОШЕНИЕ
16.00лв.

ПРОСОЦИАЛНО ПОВЕДЕНИЕ КАТО МЕЖДУЛИЧНОСТНО ОТНОШЕНИЕ

Коментари към Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:47
    Коментирайте "Защо имаме желание да изядем милите неща и други странни явления с изненадващи обяснения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Агресивен ли сте?
  • д-р Теменужка Кънчева Йорданова
  • Тодор Петров Андреев
  • Ейбрахам Маслоу за човешката природа и доброта, за образованието, самоактуализацията и обичта
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
  • Виолета Златанова
  • Кратко ръководство по спортна психология за родители на деца спортисти
  • Ирина Заркова
  • Психотерапевтичен център "Aurum", гр. Варна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Психология и психотерапия

преди 4370 дни, 1 час и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия

Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Украинското момиче, отгледано от глутница кучета Украинското момиче, отгледано от глутница кучета

Украинското момиче, отгледано от глутница кучета

от 19 фев 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival