Биография, теории и цитати на психолога Боби Скинър
Акценти
|
Американският психолог Бъръс (Боби) Фредерик Скинър е известен с приноса си за развитието на бихейвиористката школа. Самият той нарича философията си „радикален бихейвиоризъм“. Според него идеята за свободата не е нищо повече от илюзия и всяко действие, което човек предприема, всъщност е пряк резултат от така нареченото оперантно обуславяне. С други думи, Скинър вярва, че поведението ни е предопределено и зависи от това дали очакваме да бъдем възнаградени или наказани.
Биография на Боби Скинър
Боби Скинър е роден на 20 март 1904 г. в малко градче в Пенсилвания. Баща му е адвокат, а майка му домакиня. По-малкият му брат умира от мозъчен кръвоизлив на 16-годишна възраст. Въпреки това той описва детството си като „слънчево и спокойно“. Още от малък обича да изобретява и създава различни неща – умение, което по-късно ще му помогне в психологическите експерименти, които провежда.
От писател до психолог
Скинър завършва английска литература в колежа Hamilton и за кратко се отдава на писателска дейност. По-късно нарича този период от живота си „мрачната година“. Автор е на десетки кратки статии за вестници, но бързо осъзнава, че всъщност не е толкова талантлив, колкото си е мислел.
Докато работи в книжарница, се запознава с творчеството на Иван Павлов и Уотсън, което се оказва повратна точка в живота му. Вдъхновен от техните произведения, Боби Скинър се насочва към психологията. През 1931 г. завършва психология в Харвардския университет и остава да работи там още пет години. Точно тогава той започва своите проучвания върху оперантното обуславяне и поведение.
През 1945 г. се мести в Блумингтън и става ръководител на катедра „Психология“ в Университета на Индиана.
Много от своите теоретични идеи той успява да опише с помощта на писателските си умения. През 1971 г. написва „Отвъд свободата и достойнството“, в която развива теорията, че хората в действителност не са свободни.
Бъръс Скинър е диагностициран с левкемия през 1989 г. и умира на 18 август 1990 г.
>>> Закон за ефекта на Торндайк – как последиците от нашето поведение определят бъдещите ни действия
Приносът на Скинър за психологията
Някои от най-значимите открития на учения в областта на психологията са:
- оперантно кондициониране (теория за учене на Скинър);
- схема на поощренията и наказанията;
- човешката реакция като променлива величина;
- машина, която записва и проследява опростени, повтарящи се модели на оперантно поведение.
Според психолога емоциите предопределят реакциите и поведението на човека. Така например, ако той изпитва гняв спрямо някого, е много по-вероятно да започне да му крещи или да го нападне физически.
Макар бихейвиоризмът вече да не е водеща мисловна школа, някои от идеите на Скинър са оказали силно влияние както върху психологията, така и върху философията и образованието. Днес специалистите по психично здраве прилагат техниката за оперантно обуславяне на Скинър, когато работят с пациенти. Учителите пък често разчитат на награди и наказания, за да моделират поведението на учениците.
Изобретения на Боби Скинър
За времето си той създава не малко интересни приспособления и машини. Някои от тях са кутията на Скинър, устройството, което записва повтарящо се поведение, машината за преподаване и кошарата за малки деца.
Кутията на Скинър
Тя представлява камера с монтиран лост, който животното в нея може да натисне, за да получи храна, вода или друг вид положително подкрепление. По време на своите опити той най-често е използвал гълъби и плъхове.
Устройство за записване на повтарящи се реакции
Машината изобразява графично честотата на реакциите на животните в кутията. С помощта на графиката Скинър установява, че поведението им зависи от онова, което обикновено се случва след натискането на лоста. Те го натискат много по-често, ако знаят, че след това ще получат положителна награда, и по-рядко, ако знаят, че такава няма да има.
Обезопасена детска кошара
По молба на своята съпруга Скинър създава нов тип „кошара“, която е затворена от всички страни. В предната й част е поставен плексиглас, а температурата и влажността могат да се регулират. Идеята на мъжа е да осигури напълно безопасно място за детето и в същото време да улесни майката. В самата кошара има вградени играчки, а почистването й е много лесно и бързо.
Дъщерята на психолога е отгледана в такава през първите две години от живота си и, противно на слуховете, че е служила за експериментите на баща си, заради които по-късно се е самоубила, тя не само е жива, но и твърди, че е имала прекрасно детство.
>>> Поведенческа терапия – същност, техники и ползи
Машина за преподаване
След посещение на час по математика на дъщеря си, Скинър проявява интерес към методите на преподаване и учене. Така той създава устройство за преподаване на математика, което дава моментална обратна връзка след всеки възникнал проблем. Машината не учи децата на нови умения, но впоследствие е усъвършенстваната така, че да дава обратна връзка, базирана на непрекъснато увеличаващия се обем информация, която е събрала.
Цитати от Боби Скинър
"Провалът невинаги е грешка. Той може да е просто най-доброто възможно да се направи при дадените обстоятелства. Истинската грешка е да спрете да опитвате."
"Основната разлика между хората и плъховете е, че плъховете се учат от опита."
"Всичко, което ученето е, е организиране на извънредни ситуации, които водят до промени в поведението."
"Често казвам, че моите плъхове ме научиха на много повече, отколкото аз тях."
"Поведението се оформя и поддържа от последиците."
"Не трябва да преподаваме великите книги. Трябва да преподаваме любов към четенето. Познание за съдържанието на няколко литературни произведения е тривиален успех. Да си склонен да продължиш с четенето е постижение."
"Никой не пита как се мотивира бебе. То естествено изследва всичко, до което може да се докосне, освен ако вече не са действали ограничаващи сили. И тази тенденция не изчезва, а бива унищожена."
"Не се намесвайте между човек и последствията от собственото му поведение."
"По-добрите контрацептиви ще контролират популацията, само ако хората ги използват. Един ядрен холокост може да се предотврати, само ако условията, по които народите водят война, се променят. Околната среда ще продължи да се влошава, докато не изоставим практиките на замърсяване. Трябва да направим огромни промени в човешкото поведение."
"Някои от нас се научават да се контролират, повече или по-малко случайно. Останалите през целия живот не разбират как е възможно и обвиняват за грешките си начина, по който са родени."
"Много училищни разпоредби изглеждат „измишльотини“, но няма нищо лошо в това. Функцията на учителя е да създаде условия, при които учениците да се учат. Винаги е било задача на формалното образование да създаде поведение, което да се окаже полезно или приятно по-късно в живота на ученика."
"Младият нарушител не усеща разочарованата си личност. Интелигентният човек не чувства интелигентността си, както и интровертът интровертността си."
"Вместо да градим свят, в който всички ще живеем добре, трябва да спрем да изграждаме такъв, в който изобщо няма да живеем."
"Истинският проблем не е дали машините мислят, а дали хората го правят."
"Преди 25 години можеше да се каже, че човекът познава себе си, колкото и всяка друга част от света. Днес това е областта, от която най-малко разбира."
"Науката е стремеж да се приемат фактите, дори когато противоречат на желанията."
"Хората изграждат общество и обществото изгражда хора."
"Старостта е като друга държава. Ще й се насладите повече, ако сте се подготвили, преди да тръгнете."
"Ако свободата е необходима за човешкото щастие, тогава всичко, от което се нуждаем, е да се осигури илюзия за свобода."
"Науката, а не религията, ме научи на най-полезните си ценности, сред които интелектуалната честност. По-добре да продължите без отговори, отколкото да приемете такива, които просто разширяват озадачаването."
"Обществото атакува рано, когато индивидът е безпомощен. То го поробва, преди да вкуси свободата."
"Още не сме видели какво може да направи човек от човека."
- B. F. Skinner's Life, Theories, and Influence on Psychology: https://www.verywellmind.com/b-f-skinner-biography-1904-1990-2795543
- https://www.azquotes.com/author/13687-B_F_Skinner
- B.F. Skinner totally geeks out over the box he built for his baby: https://boingboing.net/2013/09/26/in-which-b-f-skinner-totally.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
КАК ДА НИ СЕ СЛУЧВАТ ХУБАВИ НЕЩА - МАРИАН РОХАС ЕСТАПЕ - СИЕЛА
РИЖОТО МАГАРЕНЦЕ ИЛИ ПРЕОБРАЖЕНИЯ - М. С. НОРБЕКОВ
КАК ДА ОТКРИЕМ ПРИЗВАНИЕТО НА ДУШАТА СИ - ЕДГАР КЕЙСИ - ХЕРМЕС
ПОЗИТИВНА ПСИХОЛОГИЯ - РУМЕН СТАМАТОВ И СВЕТЛАНА САРИЙСКА - ХЕРМЕС
ДУХОВЕ, ПРИЗРАЦИ И ПАЗИТЕЛИ - ТЕД АНДРЮС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение със сертралин
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- Кой е бащата на психологията
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
Коментари към Биография, теории и цитати на психолога Боби Скинър