Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях
Акценти
|
Музиката може да бъде приятна, да носи наслада или пък да ни дразни. На всеки се е случвало да е завладян от някоя песен дни наред, дори само след като е чул рефрен или няколко ноти от нея. Този феномен се нарича „натрапчива мелодия.“
Защо песните завладяват съзнанието ни
Някои хора са по-податливи на натрапчивите мелодии от други, но според изследване на Джеймс Келърис от университета в Синсинати почти всеки от нас (около 98%) поне веднъж в живота си e бил под влиянието на някоя повтаряща се до безкрай мелодия.
Причините за съществуването на този феномен са разнообразни. В някои случаи песента е запленяваща и ни грабва на мига, като например „YMCA“ на групата “Village people.“ Друг път просто извиква в главата спомени, например от онзи забавен къмпинг с приятели. Често се случва и когато сме стресирани на работното място, или скучаем по време на служебна среща.
Приложният психолог Адитя Шукла изготвя списък с характеристики на песента натрапник, която той определя като Несъзнателно музикално изобразяване (НМИ). Според него става въпрос за „неволно, спонтанно и повторяемо пресъздаване на определен музикален акорд в отсъствието на външна проява на същия този акорд.“
Характеристики на натрапчивата мелодия
- Лесна за запомняне основна музикална тема/ контур, която се среща често и е обобщаваща.
- Промените в песента/ мелодията са неочаквани – има интервали, затихвания, паузи, смяна на темпото и други.
- Така нареченото слабо ритмично време се среща по-често в нея, отколкото в не толкова обсебващите музикални парчета.
Съзнанието ни се връща към песента не само, когато я чуем. Спомените, настроението, стресът и дори скуката също могат да ни напомнят за нея. Според психолога Дейвид Левитин, който работи в областта на невронауката, свързана с музиката, в университета McGill в Монреал, има една особеност, характерна за натрапчивите песни и мелодии.
„Обикновено парчетата, които не ни дават мира, имат прости мелодия и ритъм. В съзнанието ни се „забива“ само част от тях, а не целите – от началото до края. Аз и колегите ми смятаме, че невронните вериги сякаш зациклят и повтарят едно и също през цялото време.“ |
Как да прогоним досадната вече песен от съзнанието си
Всеки е различен и усилията, нужни, за да се случи това, също ще са различни. За някои няма да е толкова трудно, колкото за други. От научна гледна точка нито един метод не е проверен и напълно обоснован. Разбира се, това не означава, че няма начин да се справим с проблема.
Трикове за освобождаване от натрапчивата мелодия
Съветите по-долу са лесни за изпълнение, но с различна ефикасност. Проверете сами кой работи най-добре при вас.
Слушайте я
Според учените, ако слушаме песента от началото до края, е много вероятно да успеем да възстановим нормалната работа на невронните вериги в мозъка. Нарича се ефект на Зейгарник (кръстен на руския психолог Блума Зейгарник), който кара хората да запомнят недовършените си задачи и да забравят лесно онези, които вече са приключили.
Шукла препоръчва да изслушаме цялата песен така, сякаш вършим нещо наистина много важно. Тогава мозъкът ни ще се освободи от нея, защото ще я сметне за приключена задача.
Открийте песента и тогава я прогонете от съзнанието си
Най-лошият вариант е да се е запечатала мелодия или припев, без да знаем от коя песен са. За да я изслушаме от началото до края обаче, трябва първо да разберем коя е.
Можем да потърсим текста в търсачката на Гугъл и оттам да научим заглавието й. За целта е нужно да изпишем думите, които знаем, и да добавим „+ lyrics.“ След това идва лесната част – да я чуем в някоя от платформите за музика.
Заменете песента с друга
Можем да си намерим друго любимо парче и да се надяваме то да не се задържи толкова дълго в ума ни. Все пак не искаме да заместим един проблем с друг, нали?
Всеки от нас си има своя плейлист. Ако ли не, в платформата Youtube имаме възможност да изберем измежду стотици музикални хитове.
Дъвчете дъвка
Звучи малко странно, но има вариант да заместим слуховата фиксация с орална. Според учени от университета Reading във Великобритания дъвченето на дъвка по някакъв начин нарушава работата на мозъчните центрове, които обработват слуховата информация, и така ни помага да сложим край на повтарящите се мисли (в случая песен). Д-р Филип Биймън, който е и съавтор на проучването, сравнява ефекта от дъвченето с този, когато си говорим мислено сами със себе си. Той смята, че и двете действия се отразяват на краткосрочната памет и обработката на слуховата информация. Предимството на дъвката е, че тя освежава и дъха ни.
Разсейвайте се
Обикновено всеки се стреми към обратното – да се концентрира. В този случай обаче разсейването може да се окаже полезно. За хората със силна воля е леснопостижимо. Те просто започват да мислят за нещо друго. Останалите ще трябва да положат повече усилия, за да го постигнат.
Експерти в платформата със здравна насоченост WebMD препоръчват да си сложим гумена гривна или ластик и всеки път, когато песента отново ни завладее, да започнем леко да я опъваме и отпускаме. Идеята е, че самият звук и неприятното усещане върху кожата ще ни помогнат да се откъснем от натрапчивата мелодия.
Д-р Биймън предлага още едно, определено по-приятно занимание – решаване на кръстословици. Според него всяко упражнение, което под някаква форма напряга мозъка ни, би ни спасило от досадната песен.
Потопете се в лудостта, като си направите цял списък с такива музикални парчета
Можем да си направим плейлист, съобразен изцяло с нашите музикални предпочитания. Тъй като вече знаем, че натрапчивите мелодии са доста сходни помежду си, няма да е трудно да намерим точно такива и да ги включим в списъка си. Те трябва да звучат мелодично и да са близки по ритъм.
Важно е да подберем хитовете според метричните времена в минута (beats per minute; BPM). Колкото по-простички са, толкова по-добре. Има специализирани уебсайтове, като например walk.jog.fm, които предлагат филтър именно по метрично време в минута. Така най-лесно ще си съставим плейлист с прости мелодии, на който да се отдадем изцяло, докато не се отървем от онази така досадна песен.
How to Get a Song Out of Your Head: https://lifehacker.com/how-can-i-get-this-horrible-song-out-of-my-head-5935710
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОМАНТИЧНА МУЗИКА ЗА ВИОЛОНЧЕЛО И ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
BLUETOOTH КОЛОНКА МЮЗИК САУНД МИНИ ЗЕЛЕНА
НовРИЪР НОЩЕН МУЗИКАЛЕН ПРОЕКТОР 52110 / 52113
ИНТЕРПРЕТАЦИИ ПО ТВОРБИ НА ШУМАН - ПАВЛИНА ДОКОВСКА - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
КАНПОЛ МЕКА ИГРАЧКА ЕЛЕНЧЕ С МУЗИКАЛНА КУТИЯ И ПРОЕКТОР 3 В 1
НовБЕЛИНА КОСТАДИНОВА - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
- 14 от най-любимите ни цитати за музиката
- Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери
- Топ 11 песни за незабавна сексуална възбуда и секс позите, които най-много им подхождат
- Индийски женшен, Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда
- Чай
- Висши функции на нервната система
Коментари към Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях