Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях

Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях

от 28 сеп 2017г., обновено на 27 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • 98% от хората някога в живота си са били обсебени от мелодия или песен.
  • Натрапчивата мелодия се характеризира с лесна за запомняне музикална тема и неочаквани промени в интервалите и силата на звучене.
  • Ако искате да се избавите от досадната вече песен, я изслушайте внимателно от началото до края или пък дъвчете дъвка, за да се разсеете.

Музиката може да бъде приятна, да носи наслада или пък да ни дразни. На всеки се е случвало да е завладян от някоя песен дни наред, дори само след като е чул рефрен или няколко ноти от нея. Този феномен се нарича „натрапчива мелодия.“

Защо песните завладяват съзнанието ни

Някои хора са по-податливи на натрапчивите мелодии от други, но според изследване на Джеймс Келърис от университета в Синсинати почти всеки от нас (около 98%) поне веднъж в живота си e бил под влиянието на някоя повтаряща се до безкрай мелодия.

Причините за съществуването на този феномен са разнообразни. В някои случаи песента е запленяваща и ни грабва на мига, като например „YMCA“ на групата “Village people.“ Друг път просто извиква в главата спомени, например от онзи забавен къмпинг с приятели. Често се случва и когато сме стресирани на работното място, или скучаем по време на служебна среща.

Приложният психолог Адитя Шукла изготвя списък с характеристики на песента натрапник, която той определя като Несъзнателно музикално изобразяване (НМИ). Според него става въпрос за „неволно, спонтанно и повторяемо пресъздаване на определен музикален акорд в отсъствието на външна проява на същия този акорд.“

Характеристики на натрапчивата мелодия

  • Лесна за запомняне основна музикална тема/ контур, която се среща често и е обобщаваща.
  • Промените в песента/ мелодията са неочаквани – има интервали, затихвания, паузи, смяна на темпото и други.
  • Така нареченото слабо ритмично време се среща по-често в нея, отколкото в не толкова обсебващите музикални парчета.

Съзнанието ни се връща към песента не само, когато я чуем. Спомените, настроението, стресът и дори скуката също могат да ни напомнят за нея. Според психолога Дейвид Левитин, който работи в областта на невронауката, свързана с музиката, в университета McGill в Монреал, има една особеност, характерна за натрапчивите песни и мелодии.

ключът сол на бял фон

„Обикновено парчетата, които не ни дават мира, имат прости мелодия и ритъм. В съзнанието ни се „забива“ само част от тях, а не целите – от началото до края. Аз и колегите ми смятаме, че невронните вериги сякаш зациклят и повтарят едно и също през цялото време.“

Как да прогоним досадната вече песен от съзнанието си

Всеки е различен и усилията, нужни, за да се случи това, също ще са различни. За някои няма да е толкова трудно, колкото за други. От научна гледна точка нито един метод не е проверен и напълно обоснован. Разбира се, това не означава, че няма начин да се справим с проблема.

Трикове за освобождаване от натрапчивата мелодия

Съветите по-долу са лесни за изпълнение, но с различна ефикасност. Проверете сами кой работи най-добре при вас.

Слушайте я

Според учените, ако слушаме песента от началото до края, е много вероятно да успеем да възстановим нормалната работа на невронните вериги в мозъка. Нарича се ефект на Зейгарник (кръстен на руския психолог Блума Зейгарник), който кара хората да запомнят недовършените си задачи и да забравят лесно онези, които вече са приключили.

Шукла препоръчва да изслушаме цялата песен така, сякаш вършим нещо наистина много важно. Тогава мозъкът ни ще се освободи от нея, защото ще я сметне за приключена задача.

Открийте песента и тогава я прогонете от съзнанието си

Най-лошият вариант е да се е запечатала мелодия или припев, без да знаем от коя песен са. За да я изслушаме от началото до края обаче, трябва първо да разберем коя е.

Можем да потърсим текста в търсачката на Гугъл и оттам да научим заглавието й. За целта е нужно да изпишем думите, които знаем, и да добавим „+ lyrics.“ След това идва лесната част – да я чуем в някоя от платформите за музика.

Заменете песента с друга

Можем да си намерим друго любимо парче и да се надяваме то да не се задържи толкова дълго в ума ни. Все пак не искаме да заместим един проблем с друг, нали?

Всеки от нас си има своя плейлист. Ако ли не, в платформата Youtube имаме възможност да изберем измежду стотици музикални хитове.

Дъвчете дъвка

Звучи малко странно, но има вариант да заместим слуховата фиксация с орална. Според учени от университета Reading във Великобритания дъвченето на дъвка по някакъв начин нарушава работата на мозъчните центрове, които обработват слуховата информация, и така ни помага да сложим край на повтарящите се мисли (в случая песен). Д-р Филип Биймън, който е и съавтор на проучването, сравнява ефекта от дъвченето с този, когато си говорим мислено сами със себе си. Той смята, че и двете действия се отразяват на краткосрочната памет и обработката на слуховата информация. Предимството на дъвката е, че тя освежава и дъха ни.

Червенокосо момиче, което е направила балон от дъвка

Разсейвайте се

Обикновено всеки се стреми към обратното – да се концентрира. В този случай обаче разсейването може да се окаже полезно. За хората със силна воля е леснопостижимо. Те просто започват да мислят за нещо друго. Останалите ще трябва да положат повече усилия, за да го постигнат.

Експерти в платформата със здравна насоченост WebMD препоръчват да си сложим гумена гривна или ластик и всеки път, когато песента отново ни завладее, да започнем леко да я опъваме и отпускаме. Идеята е, че самият звук и неприятното усещане върху кожата ще ни помогнат да се откъснем от натрапчивата мелодия.

Д-р Биймън предлага още едно, определено по-приятно занимание – решаване на кръстословици. Според него всяко упражнение, което под някаква форма напряга мозъка ни, би ни спасило от досадната песен.

Потопете се в лудостта, като си направите цял списък с такива музикални парчета

Можем да си направим плейлист, съобразен изцяло с нашите музикални предпочитания. Тъй като вече знаем, че натрапчивите мелодии са доста сходни помежду си, няма да е трудно да намерим точно такива и да ги включим в списъка си. Те трябва да звучат мелодично и да са близки по ритъм.

Важно е да подберем хитовете според метричните времена в минута (beats per minute; BPM). Колкото по-простички са, толкова по-добре. Има специализирани уебсайтове, като например walk.jog.fm, които предлагат филтър именно по метрично време в минута. Така най-лесно ще си съставим плейлист с прости мелодии, на който да се отдадем изцяло, докато не се отървем от онази така досадна песен.

Източник:

How to Get a Song Out of Your Head: https://lifehacker.com/how-can-i-get-this-horrible-song-out-of-my-head-5935710

Още по темата:
  • Защо тъжната музика ни доставя удоволствие Защо тъжната музика ни доставя удоволствие
  • Кои хора обичат тъжните песни? Способните на изключителна човечност Кои хора обичат тъжните песни? Способните на изключителна човечност
  • Как външният вид разкрива музикалните предпочитания Как външният вид разкрива музикалните предпочитания
  • 12 тайни за лесно запаметяване на всичко 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
4.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БАХ - СЮИТИ ЗА СОЛО И ВИОЛОНЧЕЛО: ВЕЛИЧКА ЙОЧЕВА - ВИОЛОНЧЕЛО - КОМПАКТ ДИСК
12.00лв.

БАХ - СЮИТИ ЗА СОЛО И ВИОЛОНЧЕЛО: ВЕЛИЧКА ЙОЧЕВА - ВИОЛОНЧЕЛО - КОМПАКТ ДИСК

ЛАНАФОРМ ДЕТСКА ИГРАЧКА МУЗИКАЛНА ЛАМПА APY
60.00лв.

ЛАНАФОРМ ДЕТСКА ИГРАЧКА МУЗИКАЛНА ЛАМПА APY

ПРЕНОСИМА BLUETOOTH КОЛОНКА BS420B
179.00лв.

ПРЕНОСИМА BLUETOOTH КОЛОНКА BS420B

Безплатна доставка за България!
ЙОХАНЕС БРАМС: ВЕСЕЛИН СТАНЕВ - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК
12.00лв.

ЙОХАНЕС БРАМС: ВЕСЕЛИН СТАНЕВ - ПИАНО - КОМПАКТ ДИСК

432 HZ - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

432 HZ - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

АББА. ЛЮБОВ, ТРИУМФ, РАЗДЕЛИ - ГЕОРГИ ТОШЕВ - СИЕЛА
25.00лв.

АББА. ЛЮБОВ, ТРИУМФ, РАЗДЕЛИ - ГЕОРГИ ТОШЕВ - СИЕЛА

Коментари към Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:21
    Коментирайте "Защо някои песни обсебват ума ни и как да се освободим от тях"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Асоциативни корови зони
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • Чай
  • Индийски коноп, Коноп, Хашиш, Марихуана
  • 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
  • Шанкапушпи
  • Хуперзия серата
  • Зеленият чай подобрява мозъчната функция и работната памет
  • Какво представлява сензорната памет
  • Бадем
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2511 дни, 7 часа и 17 мин.

Вълнувате ли се от това, каква музика слуша детето ви?

преди 2970 дни, 13 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 37 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Липса на памет по време на епилептичен припадък Липса на памет по време на епилептичен припадък

Липса на памет по време на епилептичен припадък

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Как да подсилим паметта си Как да подсилим паметта си

Как да подсилим паметта си

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията

Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хранителни продукти, които подобряват паметта Хранителни продукти, които подобряват паметта

Хранителни продукти, които подобряват паметта

от 30 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival