12 тайни за лесно запаметяване на всичко

Въпреки че учим през целия си живот, никога няма да дойде моментът, в който облекчено и радостно да възкликнем: “Знаем всичко!”... Причината - просто забравяме твърде много информация.
Но защо?
Мозъкът се предпазва от претоварване с безполезна информация. Ето защо всичко ново се съхранява в краткосрочната памет, а не в дългосрочната такава. Ако не повтаряте нещо или не го използвате, ще го забравите много бързо.
Добрата новина е, че съществува универсална формула, която ни помага да помним всичко по-лесно, създадена от немския психолог Херман Ебингхаус. И тя работи.
Според кривата на забравянето на Ебингхаус ние забравяме повече от половината от научената информация само след час, а една седмица по-късно си спомняме само 20%.
Как да запомните всичко, което желаете
За да запазите информацията в главата си за по-дълго време, трябва да опитате да я поставите във вашата дългосрочна памет. В този случай принудителното запомняне не е много ефективно, защото мозъкът ви не може бързо да разбере информацията и да формира силни връзки. Ако искате да запомните нещо трайно, то трябва да удължите периода на запаметяване. Той трябва да продължи няколко дни или дори седмици.
12 допълнителни съвета за запомняне:
- Опитайте се да разберете това, което учите. Нещата, които разбирате, се запомнят 9 пъти по-бързо.
- Научете най-важната информация. Трябва да зададете правилно приоритетите си.
- Вземете следното предвид: нещата, които са в началото и в края, се запомнят най-добре (ефект на серийната позиция).
- Превключете вниманието си от една тема на друга. Не забравяйте, че сходните спомени се смесват (теория на интерференциите) и се превръщат в "бъркотия".
- Учете противоположните неща. Например, ако учите чужд език, запомнете как е ден и нощ. Противоположностите са по-лесни за запомняне.
- Изградете свой собствен "мисловен дворец". Идеята е да свържете определени неща с определено място. Например, ако сте в стаята си, опитайте да свържете това, което учите, с нещо от интериора. Повторете го няколко пъти. След това опитайте да си припомните как изглежда стаята в паметта си и повторете нещата, които научихте по този начин.
- Използвайте "думи-гвоздеи". Смисълът на тази техника е да "приковете" едно научено нещо към друго. Така, когато си мислите за “гвоздеите”, вие автоматично ще си припомняте останалото (асоциации).
- Свързвайте новите думи, които учите в момента с такива, които вече знаете. Ако учите език, ще ви е по-лесно да запомняте нещо ново, ако го свързвате с това, което вече знаете.
- Измисляйте истории. Ако трябва да запомните голяма част от информацията в определен ред, опитайте се да я включите в история. Важно е отделните части да са свързани помежду си с някакъв сюжет.
- Използвайте диктофон. Запишете информацията, която учите, и слушайте записа няколко пъти. Този метод е най-ефективен при хората, които запаметяват по-добре слушайки.
- Визуализирайте. Използвайте езика на тялото, когато учите. Това ще ви помогне да задействате мускулната си памет.
- Избирайте само най-добрите материали. Не използвайте остарели книги и методи за учене. Не губете време за нещо, което може да се окаже грешно.
Прочетете още:
brightside.me
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОРЕКСАН таблетки * 60
БИОКЕЪР НУТРИСОРБ Б12 течен витамин B12 15 мл
L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 50 HOLLAND & BARRETT
БИОХЕРБА КАТУАБА КОРА капсули 450 мг * 60
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОПЪР 5 мл
ВИТАМАРИН перли * 90 ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Индийски женшен, Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда
- Чай
- Индийско орехче, Мускатово орехче
- Обучение и памет
- Електрическите вълни в мозъка по време на сън създават спомени
- Бадем
- Червено цвекло
- Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й
Коментари към 12 тайни за лесно запаметяване на всичко