Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми 6 причини да се самосаботираме

6 причини да се самосаботираме

от 15 окт 2019г., обновено на 23 яну 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
6 причини да се самосаботираме - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

„Защо си го причинявам?“ Ако често изричате тази фраза, може да сте неволна жертва на собствените си лоши навици, по-известни като самосаботаж. По искане от слушател психологът д-р Елън Хендриксен предлага за quickanddirtytips.com шест причини да си подлагаме крак, вместо да се стремим към звездите.

Наречете го заставане на собствения път, наречете го саморазгромяващо поведение, наречете го уж случайно подлагане на крак. Както и да го наречете, ако имате цел, можете да сте сигурни, че тя не се осъществява със самосаботаж.

Самосаботиране е всяко действие, което пречи на постигането на вашите цели. На диета сте? Коричките от пицата на децата нямат калории, ако се хапват на крак до мивката, знаете ли? Искате да се правите наистина добре с работните си задачи и да получите повишение? Ще направите всичко по силите си — веднага след като поиграете малко на компютъра. Мислите да изведете връзката си на следващото ниво? Идеален момент да вдигнете скандал за тоалетната чиния.

Съществуват милиони начини да се самосаботираме, но някои от най-често срещаните са отлагането, самолечението с наркотици или алкохол, нервното хранене и междуличностните конфликти. Действия като тези са особено коварни, защото са сравнително безобидни — та това е само един спор, едно отбиване до хладилника, една бира — и в момента те могат дори да изглеждат полезни. Но също както реката подкопава скалата, с течение на времето самосаботажът създава саморазгромяващ Гранд Каньон, от който е трудно да се излезе.

И така, защо наистина си го причиняваме? Ето шест големи причини.

Причина №1: Значимост

Чувствате, че не заслужавате да бъдете успешни. По ирония на съдбата, мнозина работят усилено и се целят високо, защото се опитват да компенсират чувството за неадекватност. Но когато упоритата им работа и високите стандарти водят до нещо добро — материална награда, статус или власт — те се прострелват в крака. Защо?

Идеята за когнитивния дисонанс ни дава отговор. Най-общо хората обичат да бъдат последователни. Обикновено нашите действия са в съответствие с убежденията и ценностите ни. Но когато това не е така, ни става некомфортно и се опитваме да ги пренаредим. Ето защо, ако започнем да трупаме някои постижения, но в същото време мислим, че сме безполезни, неспособни или недостатъчни, ние дърпаме шалтера и не можем да се освободим от дисонанса. Провалът се усеща зле, но не толкова, колкото успехът.

Причина №2: Контрол

Чувствате се по-добре да контролирате собствения си провал, отколкото да го оставите да ви заслепи. Когато възможността от провал е твърде опасна за приемане, вие вземате нещата в свои ръце. Самосаботажът не е приятен, но е достойна алтернатива на загубата на контрол. Поне когато сте начело, влизането в пламъка се усеща повече като добре контролирано изгаряне.

Причина № 3: Възприемана измама

Колкото повече залозите се повишават — изкачвате се към все по-ратифицирани нива на образование, поемате повече отговорности в работата или правите нещо, което повишава обществения ви профил — толкова повече чувствате, че ще паднете отвисоко. Смятате, че ако обърнете вниманието към себе си, като постигнете успех, по-вероятно е да бъдете разпознати като измамник. Това иначе е известно като синдром на добрия стар самозванец.

Как се проявява това? Може да правите възможно най-малко, надявайки се никой да не забележи. Или да работите по-усилено и да постигнете нещо голямо, но да се притеснявате, че ще бъдете разкрити всеки момент. Така или иначе, чувството, че сте фалшиви е еднопосочен билет за отлагане и разсейване от целта — ако се сблъскате със задача, която ви кара да се чувствате като голям, тлъст измамник, е много по-привлекателно да прекарате деня си, правейки нещо незначително.

Причина № 4: Нещо познато

Да, хората обичат да са последователни. Отново и отново, ние дори избираме последователността пред щастието. Ако сте свикнали да бъдете пренебрегвани, малтретирани, игнорирани или експлоатирани, странно успокояващо е да продължите да се поставяте в това положение. Вероятно сте били там през целия си живот и макар да не сте щастливи, дяволът, когото познавате, е за предпочитане пред онзи, когото не познавате.

"Когато и да се прояви вашият самосаботаж, ударете го в корена, който е страх от провал."

Причина № 5: За удобна изкупителна жертва

Ако нещата не се получат (или когато не се справим, защото това е единственият вариант, нали?), можем да обвиним саботажа вместо себе си. Разбира се, той ме напусна — карахме се непрекъснато. Разбира се, че не успях да мина курса — не започнах курсовата си работа до вечерта преди това. Тези причини, макар и да са верни, са по-повърхностни и следователно по-лесни за преглъщане, отколкото по-дълбоките причини, за които само ние вярваме, че са истинни: Разбира се, че той ме напусна — истинското ми аз не е за обичане. Разбира се, че не успях в класа — не съм в състояние да разбера материала.

Причина № 6: Чиста скука

Понякога се самосаботираме, просто за да натискаме бутони. Започваме скандал, подбуждаме драма, бързаме. Разбира се, това не е случайно — правим всички неща с някаква причина. Тук саботажът създава познато усещане за нестабилност и хаос.

Как да спрете да режете клона, на който седите? Е, нека погледнем по-ниско, към пословичния корен. Когато вашият самосаботаж се проявява, ударете го в корена, който е в страха от провал.

Повечето хора мислят за самосаботажа като за страх от успеха. Но дълбоко в себе си, страхът от успеха всъщност не е страх от това, че ще бъдем прекалено успешни — това е страх да опитаме най-доброто, на което сме способни, да не успеем и да бъдем публично унизени — страхът, че най-доброто от нас не е достатъчно добро.

Източник:

quickanddirtytips.com, mattdfox.com

Още по темата:
  • Какво представлява Схема терапията Какво представлява Схема терапията
  • Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения
  • Предположенията във взаимоотношенията — разрушават ли всичко Предположенията във взаимоотношенията — разрушават ли всичко
  • Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
4.0/5 1 оценка

Коментари към 6 причини да се самосаботираме

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 6 причини да се самосаботираме
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 23:38
    Коментирайте "6 причини да се самосаботираме"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Какво представлява Схема терапията
  • Освободете се от етикетите
  • Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения
  • Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
  • Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
  • Характерни когнитивни изкривявания при депресия
  • Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс
  • Предположенията във взаимоотношенията — разрушават ли всичко
  • Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гръбначни изкривявания - въпроси и мнения - упражнения и лечение

преди 5204 дни, 11 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 11 часа и 39 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 7 часа и 49 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 30 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 7 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Игрова технология подпомага лечението на деца с когнитивни увреждания в Африка Игрова технология подпомага лечението на деца с когнитивни увреждания в Африка

Игрова технология подпомага лечението на деца с когнитивни увреждания в Африка

от 09 сеп 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНОМЕНЪТ ТЕСЛА - ХАМИШ МАККЕНЗИ - ХЕРМЕС

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival