Интегриране на тялото и ума за по-добро физическо и психическо здраве
Най-вече що се отнася до Зигмунд Фройд и психоаналитичното движение, психолозите твърдят, че концепцията тяло-ум е от решаващо значение за психологията. Голяма част от разсъжденията за това произтичат от идеята, че физическите състояния могат да повлияят на психичното здраве и че психичните състояния могат да засегнат физическото здраве.
За разлика от желанията или мечтите, нашите мисли и емоции не "живеят" изцяло в ума. Чувствата са, действително, физически чувства; едни усещат "пеперуди в стомаха", когато са на сцената, други описват гнева като "запали ми се главата", а депресията действа като физическа болка на неврохимично ниво.
Тялото отговаря за физическото ни здраве и техническите възможности да функционираме, например за ходенето и фините движения на пръстите ни. И все пак умът съдържа духа и мотивацията ни да действаме. Днес имаме доказателства, че психическото и физическото здраве са свързани помежду си, така че интеграцията на ум и тяло в психологията изглежда да придобива особено значение.
Дефиниране на интегрирането на тялото и ума
Ева Селхуб, известен лекар, учен и автор, твърди:
"В медицината на тялото, умът и тялото не се разглеждат като отделно функциониращи единици, а като една действаща единица. Умът и емоциите се възприемат като въздействие върху тялото, тъй като то, от своя страна, влияе върху ума и емоциите". |
Има различни подходи към разбирането за интегриране на ума и тялото. Някои изследователи посочват, че то е от решаващо значение в медицинската област, тъй като пациентите не изпитват очевидно разделение между телата и ума си, лекарите не трябва да скачат към диагнози, които ясно ги разделят.
Следователно медицинският подход към интеграцията между ума и тялото изглежда е най-загрижен за цялостното лечение на пациентите, за да се избегне простото лечение на симптомите и пренебрегването на техните холистични причини.
Освен строго медицинските подходи, съществуват още и неврологични модели на интеграция между ума и тялото. Например, Тейлър и колеги (2010) обсъждат редица психо-физиологични модели, при които някои неврони и мускули засягат психичните състояния като стрес.
Въпреки отликите, моделите от различните полета показват двупосочен ефект, който се дължи, както на фактори отгоре-надолу, така и отдолу-нагоре. В този случай механизмите отгоре-надолу се дефинират като онези, които инициират психични процеси в мозъчната кора, а механизмите отдолу-нагоре са онези, които започват със сензорни рецептори. Да видим пример на практика.
Картографиране на нашите емоции: Изследване на физическото присъствие на емоциите
Едно изследване от 2013 г., фокусирано върху това къде хората изпитват различни емоции в тялото си, съставя първата "карта" на субективните връзки между нашите емоции и усещанията в тялото ни.
В изследването екип от финландски изследователи предизвиква различни емоции в 701 участници и иска от тях да оцветят картата на тялото, там където чувстват увеличаваща или намаляваща активност.
Участниците в проучването са от страните от Западна Европа (Финландия и Швеция), както и от страните от Източна Азия (Тайван). Въпреки културните различия, изследователите откриват забележителни прилики в начина, по който участниците реагират.
Изследователите обясняват констатациите си:
"Повечето базови емоции се свързват с усещанията за повишена активност в горната част на гръдния кош, вероятно в отговор на промените в дишането и сърдечната честота. По същия начин усещанията в областта на главата са общи при всички емоции и вероятно отразяват, както физиологични промени в областта на лицето […], така и чувствителните промени в съдържанието на ума, предизвикани от емоционалните събития". |
Снимките по-долу представят карти на тялото за шестте базови емоции. Жълтото показва най-високо ниво на активност, последвано от червеното. Черното е неутрално, докато синьото и светлосиньото показват понижена и съответно много занижена активност.
Заедно с основните емоции, тук са картите на шестте по-комплексни емоции.
Физическото въздействие на положителните и отрицателните емоции
Всяка емоция, която преживяваме, има различна репрезентация в тялото. А ето и основните емоции и техните физически реакции:
1) Щастие
Щастието е единствената емоция, която изпълва цялото тяло с активност. Това може да означава чувство за физическа готовност, която идва наред с щастливото състояние — повишена комуникация между тялото и мозъка. Тъй като обикновено се чувстваме сигурни, когато сме щастливи, можем да посветим цялото си внимание и ресурси, за да преживяваме себе си като част от света около нас.
2) Любов
Това е друга забележителна емоция, която изпълва тялото с активация, спирайки съвсем близо до краката. Любовта често се преплита с физическо желание, но също така неочаквано активира усещането в репродуктивните органи много по-силно, отколкото щастието само по себе си.
Емоционалният фокус на любовта е, както обектът на обич, така и интензивността на емоциите в субективното аз, така че активацията е интензивна около главата и гърдите, но по-трудно забележима в долните крайници.
3) Гордост
Тази емоция фокусира активността около главата и гръдните области в много интензивен, но съсредоточен модел. Този модел на активиране най-вероятно съответства на фокуса върху себе си, наред с ресурсите и осъзнатостта, насочени навътре от крайниците.
Въпреки че изненадата следва подобен модел, силата на активирането е много по-слабо изразена, тъй като ресурсите се насочват навътре, за да се подготви тялото за опасност. Тъй като изненадата може да бъде положителна, отрицателна или неутрална, тялото я чувства по начин, който отразява несигурност или неувереност.
4) Гняв
Гневът е негативната емоция с най-интензивна активация, особено в главата, гърдите и ръцете. Тялото се подготвя за конфликт, като съсредоточава вниманието и ресурсите върху частите, които може би ще трябва да влязат в действие.
5) Страх
Страхът има подобен, но много по-умерен модел на активация, тъй като тялото се подготвя да се бие или да избяга, но не търси непременно непосредствен конфликт.
6) Отвращение
Отвращението съсредоточава ресурсите още по-плътно в сърцевината на тялото. Тази емоция кара организма да се подготви да изхвърли всички вредни вещества, които е поел, оттук следва и фокусът на активацията по храносмилателния тракт.
7) Срам и презрение
Въпреки че срамът и презрението имат сходни модели на активация, презрението стимулира много по-малко активност в гръдния кош. Това може да се дължи на факта, че фокусът на презрение е извън себе си, а фокусът на срама е в собствените недостатъци.
Понижаването на активността в крайниците също е много по-изразена при срама. Може би това е така, защото тялото затваря ресурсите в себе си при реакция "бий се или бягай".
8) Тревожност
Тревожността, която е форма на дълготрайно ниско ниво на стрес, активизира гърдите интензивно. Хората, които изпитват тревожни атаки (паник атаки), често съобщават за стягане и болка в гърдите. Тези чувства могат да съответстват на напрежението, което сърцето и белите дробове изпитват, тъй като се затрудняват да доставят кислород на тялото при условия на продължителен страх.
9) Депресия
Депресията има най-забележимата карта на нашите отрицателни емоции. Тя не стимулира активация в нито една част на тялото и всъщност намалява активирането в крайниците. В състояние на депресия е много трудно да се свържем с активната част от себе си или външния свят. Тъгата сама по себе си потиска активизацията в крайниците, но не потиска напълно чувството в главата и гърдите.
Как можем да обясним тази интеграция на мозъка и тялото?
"Емоциите настройват не само нашите психически, но и телесни състояния. По този начин те ни подготвят да реагираме бързо на опасностите, но също и на възможностите […] Осъзнаването на съответните телесни промени може впоследствие да предизвика съзнателни емоционални усещания, като чувството за щастие."- Лаури Мумменмаа (Lauri Nummenmaa)
Връзката между нашия ум и теяло е нещо, което можем инстинктивно да почувстваме, но колко всъщност внимание отделяме на телесните си усещания в различните моменти?
За да разберем истински емоционалния си живот и този на хората около нас, ни е необходимо ниво на осъзнаване. Това осъзнаване се постига чрез упражняване на пълноосъзнатост и развиване на телесна интелигентност.
Отделете момент, за да забележите и осъзнаете как се чувствате физически в моменти на радост, скръб и спокойствие. Това може да ви помогне да установите повече връзка с всеки от тези аспекти на вашето същество, като ви даде по-добро разбиране за себе си като за интегрирано цяло.
Интелигентността на тялото е вид психологически метод, който подчертава значението на осъзнаването на телесните усещания — т.е. можем да подобрим здравето си като се настроим на вътрешните сигнали, които тялото ни подава.
Вътрешна и външна интелигентност на тялото
Тялото е изложено на постоянни стресори, външни и вътрешни, и като неразделна част от човешката машина то постоянно съобщава за онова, от което се нуждае, за да се справи — просто трябва да се научим да слушаме.
Често, когато сме изправени пред трудни емоции, ние сме склонни да се справяме по маладаптивни начини, например чрез самолечение, с нежеланите чувства.
И докато тези методи се преживяват сякаш работят, те обикновено са вредни за здравето и не улесняват дългосрочните подобрения, които желаем да постигнем, а по-скоро осигуряват краткосрочно, симптоматично облекчение.
Всеобхватната цел на телесната интелигентност в психологията е да укрепи връзката между ума и тялото като средство за осъществяване на сплотена, ефективна комуникация между тях, която може да насърчи нашето благополучие.
Изборът да се ангажирате с интелигентността на вашето тялото вероятно ще доведе до по-дълготрайни подобрения в здравето ви. Въпреки че телесната интелигентност не може да премахне заболяването, тя може да ви направи чувствителни за това, което усещате в него, и да помогне за намаляването на определени симптоми, като например повишената сърдечна честота.
Проучване разглежда въздействието на позитивното отношение на студентите по медицина и установява, че поддържането на положително отношение към собствените им здравни навици е от решаващо значение за тяхното превантивно консултиране.
Студентите с положително отношение са били по-позитивни по отношение на хората, които търсят превантивно консултиране и се борят с разстройствата, преди да се обострят. Този пример за позитивно отношение и превенция на заболяванията е ключов за това как нашето отношение може да оформи други аспекти на живота ни и да повлияе положително на нашето здраве.
И така, как да започнем да влияем върху тази често несъзнателна динамика между нашите мисли, емоции и физически усещания?
Научете повече за различните техни за интегриране на ума и тялото ТУК >>>
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: positivepsychologyprogram.com
Снимка: shingolearning.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
ТАЙНАТА НА УСПЕХА - УИЛЯМ АТКИНСЪН
БАЛЕВСКИ И КИРОВ ШИПКОВО МАСЛО + ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 10 мл
МУСТЕЛА БЕБЕШКИ МЕК ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА КОСА И ТЯЛО 500 мл
АМРИТА МАСАЖНО МАСЛО С ЕКСТРАКТ ОТ ДИВ КЕСТЕН 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Телесна температура
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Как изглежда идеалното женско тяло според науката
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Механорецептори
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
Коментари към Интегриране на тялото и ума за по-добро физическо и психическо здраве