Симптоми на депресия при децата
Хората обикновено не допускат, че детето им може да страда от депресивно състояние. Емоционалните проблеми и въпросите, свързани с психичното здраве, обаче не касаят само възрастните.
Резултатите от статистиката за броя на децата в депресия са много тревожни и са ясен знак, че тя може да засегне не само чуждите деца, но и нашето. Затова е добре да сме запознати с признаците, които предупреждават, че детето е в депресия.
Обикновено децата са по-емоционални от нас, възрастните, и е нормално промените в тяхното настроение да са чести. Ето как родители, близки и учители могат да разграничат депресията от обичайните емоционални кризи, придружаващи растежа им.
Признаци на детска депресия
1. Ако емоционалните реакции на детето са нетипични за него
То може да стане по-раздразнително, отколкото някога сте го виждали, или дори да не желае да играе.
2. Настроенията му се променят или твърде често, или пък не се променят прекалено дълго
Ако до този момент детето е реагирало спонтанно и бързо, но и също толкова бързо след това се е успокоявало, би трябвало да бъдете нащрек, ако сега може цял следобед да е мрачно и тъжно. Това би могло да е знак да повишено ниво на тревожност или депресия.
Не се заблуждавайте, че ако детето ви не изглежда тъжно, то не е депресирано. Възрастните са видимо тъжни, когато са в депресия, но децата могат да са фрустрирани и раздразнителни, защото по какъв друг начин могат да опишат и покажат чувствата си.
3. Необичайното поведение продължава седмици наред
Депресията продължава седмици, дори месеци. С изминаване на времето става все по-упорита.
4. Поведението му не изглежда да е резултат от случващото се около него
Ако е тъжно и плаче, но ви казва, че не знае причината, или пък ако е ядосано на човек, който не му е сторил нищо - това е червен флаг.
Докато нормалната нервност е следствие от конкретни събития, депресията и тревожността причиняват емоционални трусове и изблици, които нямат обяснение.
5. Емоциите влошават качеството му на живот
Учителите могат да забележат трудности при фокусирането над дейности, а родителите – понижен интерес към хобитата и приятелите, или пък социално отдръпване. Депресията при децата, както и при възрастните, често ги кара да губят интерес към неща, които преди са ги радвали.
6. Има мрачни мисли и вярва, че животът му е нещастен
Децата могат да бъдат много драматични понякога. Все пак внимавайте какво точно говори детето ви. За начало — съвпада ли то с това, което наистина се случва с него? Казва ли ви, че никой не го харесва, дори когато приятелите му общуват с него? Потърсете признаци на неувереност в думи като „за нищо не ставам“ или „нищо хубаво не ми се случва“. Както възрастните, така и децата могат да живеят с мисълта за смъртта и да използват изрази като „по-добре щеше да е да не се бях раждал“.
7. Регрес в поведението (регресът е връщане назад в развитието)
Възможно е внезапно да спре да прави неща, с които иначе се е справяло. Дори да започне да смуче палец или да има нощни изпускания на урина.
Накратко признаците на депресия при децата могат да включват:
- промени в настроението и поведението, които са необичайни за тях;
- настроения, които продължават много по-дълго, отколкото преди;
- емоционални изблици без видима причина;
- споделяне на мрачни мисли, повлияни от депресията;
- липса на интерес към дейности, на които някога са се радвали;
- проблеми в ежедневието;
- липса на желание за социални контакти;
Депресията и тревожността могат да причинят и физически симптоми:
- занижен апетит;
- проблеми със съня, включително кошмари, безпокойство и безсъние;
- постоянна умора през деня;
- неразположения, които не могат да бъдат диагностицирани или доказани, включително стомашни и мускулни болки, както и главоболие;
- развитие или задълбочаване на нервните навици като смукане на палец и гризане на нокти;
- нощно изпускане на урина.
След като се запознаете с признаците, много по-бързо ще усетите, ако настъпи необичайна промяна във вашето дете.
Прочетете още:
- Как да помогнем на дете или тийнейджър в депресия
- Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия
Причини за депресия при децата
Нерядко депресивен епизод се отключва в резултат на няколко фактора едновременно, които са повлияли на детето. Те могат да бъдат драматично събитие, стресираща заобикаляща среда, генетична предразположеност към депресия или определен биохимичен процес в тялото.
Училищната среда може да се окаже много тежка за някои деца и да доведе до ниско самочувствие или дори депресия. Особено ако е налице тормоз, натиск от страна на връстниците и тревожност при изпитване и оценки в рамките на учебния процес. На всички е известно, че разводът също би могъл да причини стрес на децата.
Всяка значителна промяна в семейния живот може дълбоко да разстрои едно дете. Например смяна на жилището, поява на нов партньор на родител, сериозно заболяване или смърт на родител. Дори децата да твърдят, че са добре, е възможно всъщност да крият истината, защото са загрижени за близките и се притесняват да бъдат искрени.
При сериозна травма, например в резултат от физическо насилие, тревожността и депресията могат да се появят години по-късно.
При деца, на които единият родител страда от депресия, вероятността и те да станат нейна жертва нараства с 25%. При двама родители с депресия - със 75%.
harleytherapy.co.uk
Снимка: libreshot.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Страдам ли от депресия?
- Кодеин
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Литий
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Депресия
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
Коментари към Симптоми на депресия при децата