Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява
Много хора не успяват да изградят здравословни хранителни навици и не могат да контролират количествата храна, които консумират, но прави ли ги това „пристрастени“ към нея?
Психиатрите използват термина „пристрастяване“ при работа с пациенти, които злоупотребяват с наркотични вещества, алкохол или хазартни игри. Въпреки това някои експерти са на мнение, че има хранителни компоненти, които също могат да отключат зависимост. Според тях е възможно самият акт на хранене също да доведе до пристрастяване (вид поведенческа зависимост).
Какво представлява зависимостта към храна
Макар че зависимостта към храна не е включена в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства, в него има друга категория – тази на хранителните разстройства. Едно от официалните нарушения, свързани с храненето, е емоционалното хранене и преяждане, което е признато през 2013 г.
Ако чувствате, че сте пристрастени към храната, е възможно да проявявате някои от симптомите на хранително разстройство като емоционално преяждане или булимия нервоза. Изследване от 2014 г. сочи, че 57,6% от пациентите, диагностицирани с хранително разстройство, са пристрастени към храна, докато делът им сред здравите участници е едва 16,2%.
Симптоми на зависимост към храна
За да изградите здравословни хранителни навици, е важно първо да се научите да разпознавате моделите на поведение, които са характерни за хората със зависимост към храна:
- загуба на контрол, когато сте близо до храна, или по време на хранене;
- преяждане;
- неутолимо желание за консумация на определени храни;
- консумация на храни, с чиито странични ефекти сте запознати и искате да избегнете, но на които не можете да устоите;
- хранене, без да изпитвате глад;
- обсебващи мисли, свързани с храна;
- чувство на вина или срам по време на хранене;
- отказ от някои храни;
- постепенно развитие на поносимост към определени храни.
Усещането за липсата на контрол в близост до храна или по време на хранене не е характерно само за хора с наднормено тегло. Те обаче изпитват срам по-често от останалите, когато става въпрос за хранене.
Реален проблем ли е „пристрастяването към храна“
Храната има две основни функции: да носи удоволствие и да поддържа тялото ни здраво и силно, за да оцелеем. Въпреки големите дискусии, има достатъчно научни доказателства, които разкриват, че специфични храни (например захарта) могат да отключат зависимост.
Учените подкрепят три основни тези, свързани с пристрастяването към храна:
1. Някои храни имат съставки, които увеличават риска от зависимост, което означава, че зависимостта към храна е разновидност на психичното разстройство, свързано с употребата на упойващи вещества.
2. Пристрастяването към храна е форма на поведенческа зависимост.
3. Няма нужда от признаване на зависимостта като отделно психично разстройство, тъй като понякога то е симптом на хранително разстройство.
Какво да направите, ако мислите, че страдате от зависимост към храна
Здравословните хранителни навици са важно условие за добро физическо и психично здраве. Има няколко начина, които според експертите могат да ви помогнат да ги изградите.
Консултирайте се с лекар
Като за начало бихте могли да се срещнете с вашия личен лекар. Той ще ви насочи към специалист по психично здраве, с когото да обсъдите възможните причини за проблемите с храненето.
Лекувайте се
Има няколко възможности за коригиране на вредната ви нагласа по отношение на храната:
- терапия с обсъждане и разговори;
- осведоменост за храните и консултация със специалист по хранене;
- медикаменти;
- проследяване на физическото ви състояние чрез изследвания и прегледи.
Може би ще е добра идея да потърсите експерт по психично здраве, експерт по въпросите, свързани с представата за външния вид, или лицензиран диетолог.
Терапевтът би могъл да ви каже дали страдате от хранително или друг вид психично разстройство, което ще внесе допълнителна яснота. Понякога промените в хранителните навици са предупредителен знак за депресия или обсесивно-компулсивно разстройство например.
За щастие вече има много ефективни методи за лечение на хранителни разстройства. Подкрепата на семейството и приятелите също е от значение.
Не се ограничавайте
Ако се храните редовно и не изпадате в крайности и лишения, вероятността да преяждате ще бъде значително по-малка. Старайте се да се храните няколко пъти на ден, за да не прегладнявате.
Проучване от 2014 г. показва, че зависимостта към храната е често срещан проблем при хора, които периодично се подлагат на диети и след това отново напълняват.
В началото би било по-разумно да избягвате храните, които ви карат да се храните неконтролирано, но в дългосрочен аспект е добре да се свържете със специалист. Само така ще можете да хапвате от всичко, без да губите контрол.
Потърсете подкрепа
Понякога най-полезна се оказва комуникацията с хора, които са преживели същото. Свържете се с група за взаимопомощ или се запишете в специализирана програма за справяне с хранителни разстройства.
Храната е съюзник, не враг
Храната е важна както за вашето оцеляване, така и за психичното ви здраве, тъй като ви носи наслада. Чувството, че не можете да се контролирате по време на хранене, безспорно е неприятно.
Помнете, че усещането, че сте зависими от храната, невинаги трае до живот. Можете да постигнете вътрешен мир. Няма значение дали сте слаби или закръглени – тялото ви има нужда от храна. Осигурявайте му я, за да сте здрави и силни. Тя не е ваш враг, а съюзник. Ако не можете да се справите сами, потърсете помощ от експерт.
Can You Be ‘Addicted’ to Food?: https://psychcentral.com/addictions/food-addiction
- Същност и особености на безконтролното преяждане (хиперфагия)
- Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
- Ново проучване: Социалните медии не са причина за по-високия брой хранителни разстройства сред младите хора
- Психологът Даниела Червенакова за мълчаливото страдание на хората с хранително разстройство
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Психично разстройство, свързано с избягване или ограничаване приема на храна
- Наръчник за разпознаване симптомите на анорексия
- Истински истории: Най-анорексичната жена в света мечтаеше да бъде майка
- Същност и особености на безконтролното преяждане (хиперфагия)
- Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
- Хранителното разстройство Мегарексия (Megarexia) и неговите особености
- Как да помогнете на човек с хранително разстройство
- Орторексия: здравословното хранене в неговата крайност
- Каква е разликата между атипична анорексия и анорексия нервоза
- Психологът Даниела Червенакова за мълчаливото страдание на хората с хранително разстройство
Коментари към Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява