Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол

Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол

от 08 апр 2024г.
Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Основен рисков фактор за пристрастяване към наркотични вещества или алкохол е генетичната предразположеност.
  • Три са механизмите, по които мозъкът може да ни тласне към злоупотреба с упойващи вещества – екстернализация, интернализация и реакция на тялото след консумация на алкохол или прием на наркотик.
  • Хората, които страдат от силна тревожност, и тези, които не умеят да регулират чувствата си, са най-застрашени от пристрастяване.

Повечето от нас възприемат алкохола и наркотиците като средство за отпускане и забавление. Според последната анкета, свързана с употребата на наркотични вещества в САЩ, около 85% от участниците признават, че пият алкохол.

Въпреки че вредите от него са добре известни, а броят на хората, пристрастени към опиоиди расте, достъпът до упойващи субстанции, включително марихуана и псилоцибин, е все по-лесен.

Предвид бързото им разпространение и засиленият интерес към алкохола и наркотиците с рекреационна цел (за развлечение), е добре всеки от нас да знае дали попада в рисковата група от хора, склонни към пристрастяване.

Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотични вещества

Един от основните рискови фактори е генетичната предразположеност, следван от заобикалящата среда и преживявания като травми, риск от загуба на жилище или работа, лесен достъп до наркотици или общуване с хора, които злоупотребяват с тях.

Как гените влияят на риска от пристрастяване

Три са начините за пристрастяване вследствие на генетичната обремененост: екстернализация, интернализация и реакция след прием на наркотично вещество.

жена с черно сако, която е вдигнала лаптоп във въздуха

Реакция след прием

Най-често хората смятат, че зависимостта се развива по третия начин, тоест в резултат на реакцията към алкохол или наркотик. Има гени, които пречат на метаболизма на алкохола, което означава, че човек може да се чувства зле след неговата употреба. Други гени пък влияят на усвояването на никотина или опиоидите. Вероятността да се пристрастим зависи от начина, по който се чувстваме впоследствие. Ако ни е приятно, бихме опитали отново, а ако ефектът от тях е негативен – едва ли бихме повторили.

Все пак учените смятат, че третият механизъм на пристрастяване не е най-често срещаният, тъй като гените, които влияят на реакциите ни след употреба на наркотично вещество, са много малко.
Рискът да развием зависимост е по-тясно свързан с начина, по който работи мозъкът ни, когато приемаме наркотик или пием алкохол.

Екстернализация

Тя представлява широк набор от поведения и разстройства, свързани със саморегулацията. Хората, които не умеят да владеят чувствата си, изпитват по-голяма наслада от непосредственото награждаване (в случая моментното удоволствие).

Екстернализацията е характерна за импулсивните хора, които са склонни да поемат повече рискове и да търсят силни усещания. Според учените тя е до голяма степен генетично заложена, което означава, че техният мозък е устроен така, че да ги подтиква към подобен тип поведение. При децата тя може да се прояви като импулсивност, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност или друг поведенчески проблем. При юношите и възрастните крие риск от злоупотреба с наркотични вещества, както и от пристрастяване към хазартни игри, безконтролно преяждане (хиперфагия) и рисково сексуално поведение.

Терминът „екстернализация“ описва начина, по който човешкият мозък ни кара да взаимодействаме с външния (external) свят.

Интернализация

Интернализацията описва точно обратното – връзката между мозъка и вътрешния ни свят – нашите мисли и чувства. Тя има пряко отношение към руминацията (мисловното предъвкване). Хората, чието поведение е насочено навътре, са по-тревожни и е по-вероятно да страдат от депресия. Алкохолът и наркотиците често им помагат да се справят с негативните чувства или да се избавят, поне за кратко, от социалната тревожност, която им пречи да общуват пълноценно с околните. С други думи, те играят ролята на „социален лубрикант“, както казват някои специалисти.

Неспособността за регулиране на емоциите – основна предпоставка за развитие на зависимост

От трите механизма за пристрастяване вследствие на генетична предразположеност екстернализацията заема най-важно място. Много от хората, склонни към такъв тип поведение, започват да консумират алкохол или да приемат наркотици от ранна възраст, защото имат нужда от силни усещания и нови преживявания. Запознават се с връстници, които обичат да поемат риск и които им осигуряват достъп до различни наркотични вещества. По този начин кръгът се затваря, а рискът непрекъснато расте. Средната възраст, когато обикновено започват да се пристрастяват, е в началото на 20-те. За онези, които са предразположени към интернализация, процесът на пристрастяване стартира на по-късен етап от живота.

Екстернализацията, интернализацията и ефектът от приема на наркотици върху тялото не са взаимоизключващи се. Един и същи човек може да е застрашен да развие зависимост поради повече от една причини. Натрупването на рискови фактори означава, че вероятността да се пристрасти към алкохол или наркотици е по-голяма.

мъж със синя дънкова риза и бежови панталони

Нашето ДНК не е доживотна присъда

Фактът, че някои от нас се раждат предразположени към пристрастяване не означава, че не могат да намалят риска. Децата на родители, които злоупотребяват с наркотици или алкохол, например понякога избират да не експериментират с упойващи вещества, знаейки, че се застрашени да тръгнат по същия опасен път. Те си създават защитена среда, без да допускат хора, които биха могли да ги подтикнат към рисково поведение.

Могат ли да бъдат полезни тревожността и склонността да поемаме риск

Все пак, невинаги генетичните особености, които тласкат човек към злоупотреба с наркотични вещества, водят до негативни последици. Склонността да се поема риск наистина може да отключи поведенчески проблеми, но в същото време е и качество, което притежават предприемачи, пилоти на военни самолети и изпълнителни директори.

Тревожността от своя страна е опасна, но само когато е прекалено силна. В умерена степен тя повишава мотивацията ни преди изпит, тест, важно пътуване или интервю за работа.

Мозъкът на всеки човек е устроен различно. Както се различаваме по цвят на очите, косата и кожата, така и мозъкът ни има свой уникален начин на работа. Гените играят важна роля при свързването на синапсите в мозъка още в началната фаза на нашето развитие и донякъде оформят характера ни. След това се намесва средата, която също оказва влияние върху развитието на мозъка.

Когато сме наясно с рисковите фактори, които биха могли да ни тласнат към наркотиците или алкохола като механизъм за справяне, ще ни бъде по-лесно да направим осъзнат избор и да ги избягваме. 

Източник:

How to Know if You Are at Risk for Addiction: https://www.psychologytoday.com/us/blog/genes-environments-and-human-behavior/202403/how-to-know-if-you-are-at-risk-for-addiction

Още по темата:
  • Как да говорим с тийнейджър за наркотиците Как да говорим с тийнейджър за наркотиците
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Грандомания и рисковете, които крие тя Грандомания и рисковете, които крие тя
  • Какво е съзависимост и как да се справим Какво е съзависимост и как да се справим
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

АДВЕНТ ЛАЙФ КОМБИНИРАН ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ 12 в 1
21.80лв.

АДВЕНТ ЛАЙФ КОМБИНИРАН ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ 12 в 1

Нов
СЛЮНЧЕН ТЕСТ ЗА АЛКОХОЛ С ЛЕНТА DAL - 801
4.70лв.

СЛЮНЧЕН ТЕСТ ЗА АЛКОХОЛ С ЛЕНТА DAL - 801

ДРЕГЕР АЛКОТЕСТ 5000 (БЕЗ МУНДЩУК)
1560.00лв.

ДРЕГЕР АЛКОТЕСТ 5000 (БЕЗ МУНДЩУК)

Безплатна доставка за България!
СЕПТОНА АНТИБАКТЕРИАЛНИ МОКРИ КЪРПИ 75% АЛКОХОЛ АНТИСЕПТИЧНИ * 15
1.80лв.

СЕПТОНА АНТИБАКТЕРИАЛНИ МОКРИ КЪРПИ 75% АЛКОХОЛ АНТИСЕПТИЧНИ * 15

Коментари към Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 05:23
    Коментирайте "Рискови фактори за развитие на зависимост към наркотици или алкохол"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Кодеин
  • Алкохолизъм
  • Первитин - наркотикът на нацистката армия
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Лечение с метадон
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • За колко време се пречиства черният дроб от алкохол?
  • Морфин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 245 дни, 13 часа и 19 мин.

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 970 дни, 5 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 13 часа и 34 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 6 часа и 15 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 13 часа и 7 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 20 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АСАМ КРОЙТЕРХОФ КРЕМ ЗА КРАКА И СТЪПАЛА 100 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО РИЦИНОВО КОСА/КОЖА/НОКТИ 50мл 336935

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО БРАДА ПОДХРАНВАЩО 50мл 080289

ЛЮКСЕОЛ Б-М КОСОПАД 200мл 337215

ЛЮКСЕОЛ Б-М РАСТЕЖ/ПОДСИЛВАНЕ 200мл 337352

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival