Как алкохолът влияе върху способността за разпознаване на чуждите емоции
За много хора след края на работния ден идва време за алкохолна напитка и разговори, обикновено в този ред. Наред с всички известни негативни ефекти обаче, консумацията на алкохол може също да повлияе на поведението, променяйки силата на възприятието и способността за разпознаване на чуждите емоции.
Микроекспресии и микроизражения
Не бива да очакваме от хората в нощните барове да бъдат особено проницателни относно емоциите на околните, особено с напредването на вечерта. Учени, които изследват този феномен, признават, че след консумация на алкохол емоциите се възприемат по различен начин.
В своето проучване от 2015 г. Фатима Фелисберти и Филип Тери изследват въздействието на алкохола върху способността за разпознаване на изражението на лицето и микроизраженията. Те започват с лицевите изражения, определяни като индикатори за индивидуално емоционално състояние, които изразяват шестте основни емоции – щастие, тъга, смях, гняв, изненада и отвращение. Някои изследователите включват и презрението към гореспоменатите.
По време на проучването учените сравняват ефекта на алкохола върху способността за разпознаване на микроизраженията, дефинирани като много кратки прояви на емоции, с лицевите изражения, показвани за по-дълъг период от време. Изследователите откриват, че от всички емоции консумацията на алкохол може да увеличи чувствителността към изразите на отвращение и презрение.
>>> Емоционално огледално отражение – как негативните емоции на събеседника се прехвърлят на нас
Разпознаване на емоциите след консумация на алкохол
В проучването на Фелисберти и Тери участниците са разделени на три група. В първата консумират големи дози алкохол, във втората по-малко количество, а в третата – плацебо напитка. След консумацията на съответното количество и вид напитка участниците наблюдават лицата на 12 актьори, изразяващи гняв, презрение, отвращение, страх, щастие и тъга, в допълнение към неутрални изражения.
Учените откриват, че представянето на микроекспресии води до значително взаимодействие между емоцията, изразявана от актьора, и количеството алкохол, консумиран от участника в проучването. Те отбелязват също, че след консумацията на голямо количество алкохол участниците са по-способни да разпознаят изразите на отвращение и презрение, отколкото на останалите емоции.
Способността за разпознаване на микроизразите на гняв е понижена след консумация на алкохол, независимо от количеството, в сравнение с приема на плацебо напитка. За разлика от някои предишни проучвания, изследователите не откриват намаляване на умението за разпознаване на тъга.
„Социално пиене“ и проницателност
Фелисберти и Тери описват способността на алкохола да подобрява точността на разпознаване на изразите на отвращение и презрение като изненадваща и отбелязват, че може да има последици за социалното поведение. Например според тях повишената чувствителност към изразяване на презрение след консумация на алкохол в социална среда (социално пиене) може да има пагубни последици, тъй като увеличава риска от агресия.
Резултатите от проучването, проведено през 2015 г., са в съответствие с други изследвания, които изразяват опасения относно въздействието на алкохола върху обработката на израженията на лицето и как той може да бъде свързан с повишен риск от насилие и агресия.
Изводът е, че консумацията на алкохол едновременно намалява и засилва разпознаването на емоциите. Хората, които се срещат с приятели и колеги в нощни заведения, в допълнение към обичайните предупреждения за пиене и шофиране, трябва да бъдат съветвани да пият отговорно, за да могат да реагират по подходящ начин. Трезвата преценка винаги е най-добрата практика.
How Does Alcohol Impact the Ability to Recognize Emotion?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/why-bad-looks-good/202206/how-does-alcohol-impact-the-ability-recognize-emotion
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
СВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Лечение с циталопрам
- Употреба на лекарства с алкохол
- Клонидин
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Лечение при цироза
Коментари към Как алкохолът влияе върху способността за разпознаване на чуждите емоции