Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери

Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери

от 17 окт 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Теорията за обработването на информация в мозъка е когнитивна теория, която изучава мисловните процеси, свързани с получаването, съхранението и възстановяването на придобитите знания. Тя разглежда в дълбочина как потокът от данни преминава от един етап в друг.

Според специалистите, изучавайки различните начини за обработка на информация и примерите за тяхното приложение в реалния живот, бихме могли да разберем повече за механизмите на работа на нашия мозък, както и защо някои задачи изискват от нас повече усилия, отколкото други.

Теорията за обработването на информация в мозъка гласи, че човешкият ум наподобява компютърен процесор. Всяко събитие представлява съвкупност от отделни единици информация, които се обработват, преминавайки през фазите на закодиране (запаметяване), съхранение и възстановяване.

>>> „Дворец на съзнанието“ – методът на Шерлок Холмс, който подобрява паметта

Теория за обработването на информация в мозъка

За основоположник на теорията се смята когнитивният психолог и компютърен експерт Джордж Милър. Той се прочува с научния труд
The Magical Number Seven, Plus or Minus Two (Магическото число седем, плюс минус две), в който твърди, че човешката краткосрочна памет има ограничен капацитет да съхранява 7 единици информация, плюс минус две.

Впоследствие теорията е доразвита от други психолози, сред които Улрих Найсер. Той смята, че информацията се запаметява в сензорния регистър, преди да премине през различните етапи на обработка.

Човек, който е допрял сива химикалка в пръста си, наоколо има разпилени листи на бюро

Теории за начините на обработване на информацията в мозъка

Последователно обработване на информацията

Теорията гласи, че информацията се обработва в реда, в който постъпва в мозъка. Всяка нова единица знания попада в краткосрочната памет до получаване на следващата единица, след което се прехвърля в дългосрочната или се унищожава (ако е ненужна вече).

Паралелно обработване на информацията

Според тази теория човешкият мозък може да обработва няколко единици информация едновременно. Нейните поддръжници отхвърлят хипотезата, че краткосрочната ни памет има ограничен капацитет.

Йерархично обработване на информацията

В основата на йерархичния модел е заложено схващането, че когнитивните процеси са с различна степен на сложност. Трудните задачи изискват изпълнението на по-сложни мисловни операции, отколкото лесните. Тази теория е базирана на твърдението на Джордж Милър, че краткосрочната памет е с ограничен капацитет и обяснява някои когнитивни феномени като учене, решаване на проблеми и вземане на решения.

4 етапа на обработване на информацията

Когнитивните процеси протичат в четири различни етапа, всеки от който има своя отделна функция.

Получаване на информацията

В тази фаза ние събираме информацията от заобикалящата ни среда и й придаваме значение. За да постъпи тя в краткосрочната ни памет, е нужно да разгледаме външните стимули, от които ще я получим.

Съхраняване на информацията

Етапът включва временното съхранение на информацията в краткосрочната памет, както и нейното обработване и прехвърляне в дългосрочната.

Възстановяване на информацията

По време на тази фаза ние търсим вече съхранена в краткосрочната или дългосрочната памет информация, за да я използваме при изпълнението на текуща задача.

Мъж с тъмна коса, който шофира

Трансформация на получената информация

Последният етап включва преминаването на получените знания в друга, по-полезна форма като например тяхната организация по смисъл или прилагането на умения за разрешаване на проблеми.

Примери за обработване на информацията в мозъка

Теорията за обработване на информацията в мозъка е ефективен инструмент за изучаване на когнитивните процеси по получаване, съхраняване и използване на получените знания. Тя е безценен ресурс за усъвършенстване на образователните практики и разработване на иновативни техники за разрешаване на проблеми.

Шофиране

Докато шофираме, трябва непрекъснато да следим какво се случва около нас и да използваме информацията, за да реагираме бързо и адекватно в опасни ситуации. За целта е нужно да обработваме различни единици информация едновременно.

Учене на нов език

Когато учим нов език, непознатите думи постъпват първо в краткосрочната памет. Едва след като започнем да ги използваме, те преминават в дългосрочната памет. Процесът включва серийно и паралелно обработване на новопостъпилата информация, тъй като запаметяваме нови думи и в същото време използваме вече научените.

Разрешаване на проблеми

Разрешаването на проблеми често налага йерархично обработване на информацията, тъй като единиците информация са с различно ниво на сложност и съответно изискват различни умения. Например, когато решаваме трудна математическа задача, ние я разделяме на по-малки части, за да я разберем и да стигнем по-лесно до решението.

Защо теорията за обработване на информацията в мозъка е толкова важна за нас

Тя е полезен инструмент за изучаване на когнитивните процеси и механизмите, по които хората получават, съхраняват и използват натрупаните знания.

Усъвършенстване на обучителните практики

Теорията може да помогне за запълване пропуските в съществуващите обучителни практики, както и за създаването на по-ефективни техники за разрешаване на проблеми.

Тя дава възможност на учените да разберат повече за сложни феномени като учене, вземане на решения и припомняне на стара информация.

Момче със светлосиня риза и момиче с карирана риза, които четат

>>> Мисловните карти на Бюзан – инструмент за бързо запаметяване

Недостатъци на теорията за обработване на информацията в мозъка

Като всяка друга теория, и тази има своите ограничения:

  • Изключва емоциите и креативността, характерни за човека – Теорията разчита основно на компютърно базиран модел, който демонстрира начина на работа на човешкия мозък.
  • Твърде опростена – Според някои експерти четирите етапа са твърде малко и не включват всички процеси по получаване и запаметяване на информацията.

Приложения на теорията

Тя може да послужи при изследване методите за учене на учениците и да помогне за оптималното структуриране на учебния материал, така че да бъде разбран.

С помощта на теорията могат да се подобрят техниките за разрешаване на проблеми и да се даде отговор на въпроса защо някои задачи изискват от нас повече усилия, отколкото други.

Как да подобрим уменията си за обработване на информацията

Можем да усъвършенстваме уменията си, като полагаме постоянни усилия и се упражняваме. Ето няколко съвета, които биха ни помогнали да обработваме и запаметяваме по-лесно новата информация:

  • прилагане на техники за запаметяване (мнемоника или смислово групиране на различни единици информация);
  • водене на записки по време на учене или четене с цел да се акцентира върху важните понятия;
  • „разбиване“ на сложните задачи на по-прости, което да улесни тяхното изпълнение;
  • използване на средства за визуализация като таблици, диаграми и илюстрации за онагледяване на сложна и детайлна информация;
  • фокусиране върху текущата задача, като се изключат разсейващите фактори, за да се подобри концентрацията. 
Източник:

Information Processing Theory in Psychology: https://www.verywellmind.com/information-processing-theory-in-psychology

Още по темата:
  • Когнитивни характеристики на насилника Когнитивни характеристики на насилника
  • Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения
  • Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция
  • Ядосани лица, тъжни спомени, лоши новини – защо ни впечатляват повече Ядосани лица, тъжни спомени, лоши новини – защо ни впечатляват повече
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

ЛЕВЗЕЯ МАКС таблетки * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
65.00лв.

ЛЕВЗЕЯ МАКС таблетки * 60 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРДАМОН 10 мл
23.10лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КАРДАМОН 10 мл

БОТАЛАЙФ КОКОСОВО МАСЛО 300 гр.
44.40лв.

БОТАЛАЙФ КОКОСОВО МАСЛО 300 гр.

АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 5 мл
8.60лв.

АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 5 мл

КАЛИВИТА БУУСТ ЪП капсули * 30
89.70лв.

КАЛИВИТА БУУСТ ЪП капсули * 30

Коментари към Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 18:55
    Коментирайте "Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Асоциативни корови зони
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Чай
  • Индийски коноп, Коноп, Хашиш, Марихуана
  • 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
  • Зеленият чай подобрява мозъчната функция и работната памет
  • Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
  • Какво представлява сензорната памет
  • Шанкапушпи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пудендална невралгия - търся повече информация

преди 1129 дни, 20 часа и 18 мин.

левкоплакия вулва, Lichen sclerosus, Lichen sclerosus (LS) - обмяна на информация

преди 1835 дни, 17 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 6 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 21 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 22 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 22 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival