Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето

Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето

от 27 фев 2024г., обновено на 28 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Родителите с гранично личностно разстройство очакват от децата си разбиране и приемане, които никога не са получавали от своите собствени родители.
  • Често родителят с гранично личностно разстройство обръща модела дете-родител и вменява на малчугана задължения, обичайно изпълнявани от възрастните в семейството.
  • Детето, отгледано от майка с гранично личностно разстройство, страда от ниско самочувствие, неувереност и неспособност да поставя граници в отношенията си с околните.
  • Много от децата на родители с гранично личностно разстройство също страдат от психични нарушения или изпитват постоянно чувство на срам и тревожност.

Един от най-проблематичните аспекти от общуването с майка, която страда от гранично личностно разстройство, е нейната емоционална нестабилност. В един момент тя може да бъде грижовна и мила, а в следващия – да се държи като дете и да очаква другите да се грижат за нея.

Тя сменя постоянно своята маска и е наистина трудно за човека отсреща да предскаже какво ще е поведението й. В същото време едно от най-важните условия за отглеждането на здраво и щастливо дете е то да знае какво да очаква от родителя, от когото е най-силно зависимо, най-често майката.
За съжаление, невъзможността на детето да предскаже с коя версия на майка си предстои да се сблъска буди у него тревожност и объркване. В някои случаи може да се почувства измамено или дори гневно. То просто никога не знае за кое нейно превъплъщение трябва да се подготви.

За разлика от родителите с нарцистично разстройство, тези с гранично личностно са способни да изпитват чиста любов към детето си. Тя обаче е условна, защото понякога неудовлетворените нужди на майката в детството я принуждават да възприема собственото си дете като източник на утехата и безграничната любов, които не е получавала от своите родители.

момиченце с цветна карирана ризка

Адаптацията към живота с майка с гранично личностно разстройство вреди на общуването с околните

Цената на това да съжителстваш с човек, който страда от гранично личностно разстройство, е много висока.

Детето неусетно се променя, за да може да се впише в дисфункционалната и хаотична заобикаляща среда. Дори когато порасне и напусне дома, то остава под влиянието на своя родител. Според експертите, макар и заучено през годините, неговото поведение може да бъде променено, ако намери търпеливи и емоционално устойчиви приятели или потърси помощ от терапевт.

>>> Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството

Негативни последици върху живота на дете, чийто родител страда от гранично личностно разстройство

Има няколко аспекта от живота на детето, които са най-силно засегнати от съжителството с майка с гранично личностно разстройство. За съжаление, в опитите си да се сближи с нея и да получи любовта й, то рискува да навреди на личните и професионалните си отношения за в бъдеще.

Емоционална нестабилност и несигурност

Майката с гранично личностно разстройство не умее да регулира емоциите си и така се превръща в един от най-лошите примери за подражание. Обикновено родителите са тези, които показват на децата си как да владеят силните чувства, като ги учат да използват по-балансиран и рационален подход.

За съжаление, майката с гранично личностно разстройство не е способна да научи детето си на това, тъй като самата тя страда от дефицити, резултат от минала травма. Тя не носи вина за липсата на умения да контролира чувствата си и дава най-доброто, на което е способна. Не вреди на детето си съзнателно, просто носи белезите от нещастно детство или травмиращо събитие.

Нейните колебания в настроението и крайни емоционални реакции в повечето случаи са несъзнателни, но все пак оставят своя отпечатък върху детето.

Жена с карирана риза на диван и момиче с раирана блуза на пода

Безотговорност по отношение на детето

Хората с гранично личностно разстройство са склонни да възприемат детето си като възрастен. Когато изпаднат в отчаяние, те погрешно вярват, че то трябва да им помогне да се почувстват по-добре.
Възможно е да наложат почти безграничната си власт над него, за да го накарат да проявява разбиране, каквото никога не са получавали от своите безотговорни и нехайни родители. Понякога, освен да се държи като възрастен, на детето се прехвърлят и грижите за по-малкото братче или сестриче.

В резултат малчуганът среща затруднения в това да развие чувство за автономност, тъй като изпълнява ролята и на възрастен, който се грижи за другите членове на семейството. Тази роля отключва в него чувство на празнота, въпреки че в началото му е помагала да се утвърди като отделна личност в семейната среда.

Неспособност да разбере и приеме мислите и чувствата на детето

Родител, който страда от гранично личностно разстройство, се нуждае отчаяно от одобрението на детето си, тъй като никога не е срещал подкрепа от своите родители. Възрастният е неспособен да приеме, че малчуганът може да има различно от неговото мнение или да изпитва различни чувства. Това го кара да отрича реалността на детето и да го манипулира, докато не го убеди, че се заблуждава (газлайтинг).

В резултат от манипулативното поведение на родителя детето започва да се съмнява в себе си и в истинността на своите лични преживявания. Останало самó със своите чувства, то заживява с изкривена представа за реалността, страда от ниско самочувствие и неувереност и не се доверява на собствената си преценка. Липсата на увереност му пречи да очертава ясни и разумни граници в отношенията си с другите на по-късен етап от живота.

трима младежи, които си правят селфи

Дисфункционални модели за справяне със стреса

Тъй като децата се учат да се борят с превратностите в живота, копирайки поведението на доминантния родител, е много вероятно да развият психични разстройства, резултат от отношенията им с него.

Някои от най-често срещаните са посттравматичното стресово, граничното и хранителното разстройства, както и депресията. Техният живот като възрастни е съпроводен от почти постоянно чувство на вина, срам и тревожност. В същото време поведението им е импулсивно и агресивно.

Разрушителните механизми за справяне на майката неусетно се превръщат в механизми и на детето й, което предопределя стила му на привързване години по-късно и качеството на връзките му с околните.

Промяната е трудна, но възможна

Децата на родители с гранично личностно разстройство могат да променят живота си, макар и трудно. Един от начините е да потърсят професионална помощ от терапевт, който има опит с провеждането на диалектична поведенческа терапия, с цел да коригират нездравословния модел на поведение от детството и да развият умения за пълноценно общуване.

Подкрепата и разбирането от страна на приятелите също играят важна роля. Подкрепящата среда дава възможност на индивида да разшири кръгозора си и да анализира събитията от детството, които са го направили толкова недоверчив и прекалено предпазлив.

Присъединяването към групи за подкрепа е още една добра алтернатива за хората, решили, че се нуждаят от промяна в поведението, моделирано още в детските им години под влияние на майката с гранично личностно разстройство.

Отношенията с нея също трябва да претърпят някои промени. Когато развият самоувереност и изкоренят маладаптивното поведение, би било добре се дистанцират емоционално от майката (освен ако и тя не полага усилия да се промени). За съжаление, вероятността това да се случи е много малка. Отдалечаването от нея ще помогне на детето да затвърди новия модел на поведение.

Крайната цел на вече порасналото дете, чиято майка страда от гранично личностно разстройство, е да я лиши от пълната власт, която то й е дало преди години, и да овласти самото себе си, за да има свободата да прави избори и да бъде щастливо.

Източник:

The Unpredictable, Borderline Mother Can Handicap Growth: https://www.psychologytoday.com/us/blog/evolution-of-the-self/202402/the-unpredictable-borderline-mother-can-handicap-growth

Още по темата:
  • Какви са предизвикателствата във връзката с партньор с гранично личностно разстройство Какви са предизвикателствата във връзката с партньор с гранично личностно разстройство
  • Как да общуваме по-лесно с близък, страдащ от гранично личностно разстройство Как да общуваме по-лесно с близък, страдащ от гранично личностно разстройство
  • Какво е гранично личностно разстройство Какво е гранично личностно разстройство
  • Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:37
    Коментирайте "Как граничното личностно разстройство на майката се отразява на детето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какви са предизвикателствата във връзката с партньор с гранично личностно разстройство
  • Какво е гранично личностно разстройство
  • Как да общуваме по-лесно с близък, страдащ от гранично личностно разстройство
  • Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство
  • Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство
  • Болест в сянка: Живот с гранично личностно разстройство
  • Халюцинации и самонараняване при пациенти с гранично личностно разстройство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 13 часа и 54 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 3 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Болест в сянка: Живот с гранично личностно разстройство Болест в сянка: Живот с гранично личностно разстройство

Болест в сянка: Живот с гранично личностно разстройство

от 29 фев 2024г. Прочети повече
Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство

Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство

от 29 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival