Халюцинации и самонараняване при пациенти с гранично личностно разстройство
Според ново изследване на експерти от катедрата по психология към университета в Съсекс, Великобритания, голяма част от пациентите с гранично личностно разстройство (ГЛР) халюцинират. Оказва се, че някои от най-често срещаните слухови халюцинации са свързани с гласове, които ги подтикват да се самонараняват.
Проучването е ръководено от психолога Марк Хейуорд и негови колеги, а резултатите са публикувани в списание „Clinical Psychology and Psychotherapy“. Те сочат, че 93% от хората с гранично личностно разстройство (ГЛР) чуват гласове, които говорят директно на тях, а 52% чуват гласове, които говорят помежду си. Повечето участници (78%) признават, че те ги карат да правят точно определени неща, но едва 29% от тях следват дадените им инструкции. 50% до 90% от пациентите с ГЛР страдат от слухови халюцинации, които крият риск за здравето и живота им заради саморазрушителния им характер.
Нараняване и самонараняване при хора с гранично личностно разстройство
Статистиката разкрива, че в 76% от случаите гласовете карат хората да нараняват себе си*, а в 33% - околните. Голяма част от психично болните разговарят с гласовете си, но само 29% от тях споделят, че правят онова, което им бъде наредено.
Учените от Съсекс интервюират доброволците с цел да разберат колко от тях са наясно, че халюцинациите им не са реални. Резултатите разкриват, че за 58% гласовете са напълно реални, макар 69% да откриват връзка със заболяването им. С други думи, въпреки че някои от пациентите знаят, че слуховите халюцинации са свързани с психичното им разстройство, те все пак им вярват. Обикновено в тях присъстват непознати хора, като само при 31% от участниците гласовете принадлежат на техни близки или приятели. Характерна особеност е и това, че гласовете са повече от един.
Как възприемат гласовете, които чуват, пациентите с гранично личностно разстройство?
Близо половината от пациентите в проучването смятат, че гласовете са плод на тяхното съзнание, а другата половина – че идват отвън. 23% от хората чуват гласове, когато заобикалящата ги среда им се струва нереална, а при 13% халюцинациите се появяват, когато са под въздействието на алкохол или наркотични вещества.
Негативният ефект от халюцинациите
Слуховите халюцинации са един от най-неприятните симптоми на ГЛР. 69% от болните признават, че те нарушават осезаемо ежедневието им. Други признаци на психичното разстройство, които също имат сериозно отражение върху живота им, са чести промени в настроението, нестабилни взаимоотношения, гняв и усещане за празнота.
Връзка между халюцинациите и мозъка
Психолозите от Университета на Съсекс провеждат функционално ЯМР изследване върху 48 души с гранично личностно разстройство, по време на което те трябва да извършват определени задачи в продължение на 32 минути. Всеки от тях е подложен и на едно структурно сканиране на мозъка. Резултатите са публикувани в списание „International Journal of Neuropsychopharmacology“ през 2022 г.
Времето за изпълнение на задачите е разделено на 4 сегмента по 8 минути всеки. По време на първия сегмент се прави скенерна снимка на мозъка, докато пациентът е в покой. Следващите три снимки се правят, докато той извършва три случайно подбрани задачи. Наблюденията показват, че при хората с гранично личностно разстройство, които страдат от слухови халюцинации, връзката между преден цингуларен и билатерален инсуларен кортекси в мозъка е по-слаба. Според експертите, когато халюцинират, в предния цингуларен кортекс стартира процес на по-активна оксигенация (насищане с кислород) на кръвта, отколкото когато чуват реални гласове. На това се дължи и усещането, че всъщност не става въпрос за халюцинации, а за реални мисли, картини и звуци.
Рисковете от самонараняване – напълно реални
Макар представителната извадка да е малка, резултатите от проучването доказват, че слуховите халюцинации причиняват силен стрес и могат да подтикнат хората с гранично личностно разстройство към самонараняване. ЯМР изображенията също разкриват, че за тях те изглеждат напълно реални. Статистиката е красноречива - 1/3 от всички психично болни пациенти, които чуват гласове, са готови да ги послушат.
* Mark Hayward, Anna-Marie Jones, Will H. Strawson et al. A cross-sectional study of auditory verbal hallucinations experienced by people with a diagnosis of borderline personality disorder. Clinical Psychology and Psychotherapy. 2022.
- Hallucinations About Harm in Borderline Personality Disorder: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-science-mental-health/202208/hallucinations-about-harm-in-borderline-personality-disorder
- A cross-sectional study of auditory verbal hallucinations experienced by people with a diagnosis of borderline personality disorder: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cpp.2655
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Мандраке, Мандрагора
- История и употреба на мескалина, извличан от кактуса пейот
- Психотичен срив – дефиниция, причини и лечение
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Какво е гранично личностно разстройство
- Пейот
- Хавайска роза
- Халюцинации - значение и видове
- Как да общуваме по-лесно с близък, страдащ от гранично личностно разстройство
- Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство
Коментари към Халюцинации и самонараняване при пациенти с гранично личностно разстройство