Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Как да научим децата си на благодарност

Как да научим децата си на благодарност

от 24 ное 2021г., обновено на 29 ное 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как да научим децата си на благодарност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Национално проучване в САЩ разкрива, че малчуганите днес не умеят да изпитват благодарност. Половината от американците признават, че децата им притежават твърде много вещи, а двама от пет родители, че понякога са разстроени от егоистичното им поведение.

Почти всички смятат за много важно да ги научат да ценят онова, което имат, сочат резултатите от националната анкета на педиатричната болница „C.S. Mott“ към Мичиганския университет. „Много от нас се връщат назад в детските си години, за да си припомнят как са се държали и неизбежно си задават въпроса дали не купуват прекалено много неща на своите деца. Често ставаме свидетели на неблагоприличното им и егоистично държание, нежеланието да споделят вещите си или разочарованието от конкретен подарък“, споделя заместник-ръководителят на проучването Сара Кларк. Тя добавя, че благодарността предизвиква повече положителни емоции, заздравява връзките и носи здравословни ползи.

Експертът обаче уверява всички родители, че нито един човек не се ражда научен да изпитва благодарност, а придобива това свое умение с времето. За целта е необходимо тя да бъде подхранвана, разбира се по начин, подходящ за възрастта.

В анкетата участват родители на деца на възраст между 4 и 10 години. Кларк подчертава, че с течение на времето и преживяванията те обикновено се научават да бъдат благодарни и да ценят всичко, което имат.

Почти всички анкетирани са на мнение, че това е умение, което наистина може да се усвои, но използват различни техники за целта.

доброволчество

5 начина да научим децата си на благодарност

1. Думичката „Благодаря“ трябва да е част от ежедневието

Родителите вярват, че правилният подход е свързан с добрите обноски. 88% от тях редовно напомнят на отрочето си да използва думи като „Моля“ и „Благодаря“, 11% - понякога, а 1% не го правят. По-важното обаче е те да осъзнаят смисъла и тежестта на всяка от тях, вместо да ги изричат автоматично.

„Има разлика между учтивост и благодарност, не бива да ги отъждествяваме. За да помогнем на децата да се научат да бъдат благодарни, ние, възрастните, трябва да им обясним защо очакваме от тях да изрекат думичката „Благодаря“, пояснява Кларк. Един от начините е, като отделят малко повече време и използват цяло изречение: „Благодаря за…“ с кратко обяснение за какво точно са благодарни.

Празниците са чудесен повод да покажем на малчуганите, че не само подаръкът, но и човекът, който го подарява, са важни. Можем например да ги посъветваме да подготвят благодарствени картички за гостите. Задачата е по силите на почти всяко дете. Не е важно как ще изглежда картичката, а да е собственоръчно направена и да изразява неговата благодарност за получения подарък. На самия празник може да обясни какво харесва в него и как би го използвал.

2. В семейството трябва да се говори за благодарността и признателността

молитваСемейната вечеря е много подходящ за провеждане на по-задушевни разговори. Тогава всеки член на семейството може да сподели с останалите за какво е благодарен.

Близо 2/3 от родителите споделят, че всеки ден отделят време да благодарят за нечия постъпка, жест или друго, а 36% от американците изричат молитви на масата в знак на благодарност.

Децата подражават на възрастните, което означава, че, ако ние усвоим определен модел на поведение, е много вероятно и малките да го възприемат. Бихме могли да споделим нещо положително, което ни се е случило през деня, или просто да благодарим, че всички сме здрави и сме заедно.

3. Участие в домакинските задължения

Някои родители прибягват до друга тактика, за да научат децата на благодарност и тя е всички да помагат в извършването на домакинските задачи. 3 от 5 американци споделят, че включват редовно малчуганите в почистване, миене на съдове, подреждане на маса или друго.

На по-малките деца би могло да се обясни, че всеки член на семейството носи отговорност и е длъжен да помага на останалите, като се посочи кой какво прави и защо това е полезно за всички.

Кларк уточнява, че по този начин те се научават да ценят своята роля в името на „общото благо“ и засилва чувството им на благодарност.

4. Доброволчество

Участието в доброволчески инициативи също помага на децата да се научат да ценят всичко, което имат. Те могат да се включат в училищни мероприятия като например кампании за събиране на средства или дни за почистване на училището. Преходът от оказването на помощ в семейството към доброволчески инициативи със съседите или съучениците е напълно естествен. Би било добре обаче първо да им се обясни с думи, разбираеми за възрастта, какъв е смисълът от начинанието и как те ще помогнат за постигане на крайната цел.

Например, ако възрастната съседка не се чувства добре, можем да предложим на детето си да й купи хляб. Бихме могли да се включим заедно и в инициатива за даряване на ръкавици и топли дрехи за деца в нужда.

Така малчуганите ще се чувстват по-силно свързани с околните и ще развият чувство за емпатия и състрадание. След участието им би било хубаво да поговорим с децата си и да ги попитаме как се чувстват.

5. Дарения

Този подход се използва от по-малко родители, но също учи отрочетата на благодарност. Те могат да дарят играчки или дрехи, а защо не и част от своите спестявания, в името на благородна кауза.

Следващия път, когато решим да дарим сума пари за болно дете или закупуване на апаратура например, можем да поканим и детето да се включи. Ако става въпрос за играчки, е добре първо да поговорим с него и да му обясним, че, след като вече не играе с тях, може да ги дари за друго дете, чието семейство няма възможност да му купи.

Децата не бива да бъдат притискани да даряват свои вещи. Те трябва да участват активно в процеса по вземане на решението. Добра идея е да ги раздели на две: любими, които иска да останат негови и такива, от които да избере няколко за дарението.

Кларк пояснява: „Децата често отказват да подарят нещо свое, не защото искат да го използват, а защото ги завладява усещане за липса на контрол. Родителите трябва да им позволят да вземат решения, да им дадат право на избор и същевременно да им покажат по деликатен начин, че щедростта им ще направи друго същество щастливо.“

Източник:

National poll: 4 in 5 parents say children today aren’t as thankful as they should be: https://www.eurekalert.org/news-releases/935231

Още по темата:
  • Благодарността е паметта на сърцето Благодарността е паметта на сърцето
  • Благодарността като лекарство Благодарността като лекарство
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • 4 причини, поради които хората избягват да изричат мили думи 4 причини, поради които хората избягват да изричат мили думи
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВЪЛШЕБНА КНИЖКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - YOGATIME
20.00лв.

ВЪЛШЕБНА КНИЖКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - YOGATIME

Коментари към Как да научим децата си на благодарност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да научим децата си на благодарност
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:22
    Коментирайте "Как да научим децата си на благодарност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Благодарността е паметта на сърцето
  • На 11 януари отбелязваме Световния ден на думата "Благодаря"
  • Благодарността като лекарство
  • 4 причини, поради които хората избягват да изричат мили думи
  • 10 прости начина да отгледате признателни деца (част 1)
  • 10 прости начина да отгледате признателни деца (част 2)
  • Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора
  • Заменете фрустрацията с благодарност
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • Малката къща: притча, с която да видите света с нови очи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 8 часа и 41 мин.

Плашенето на децата - остарял или все още ефикасен подход според вас?

преди 2167 дни, 14 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival