5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
Всички сме чували твърдения от сорта на: "Мислите определят съзнанието" или "Мисълта може да разболява". Някои от нас дори са се сблъсквали с тях твърде често. Всъщност, това не са просто досадни клишета. През ума ни преминават около 70 000 мисли на ден. Това са 70 000 шанса да се изправим или съборим.
Ако мислено се критикувате, съмнявате се в способностите и решенията си, то вие вредите на представянето си (и най-вероятно поставяте физическото и психическото си здраве на риск). Добрата новина е, че като човешки същества ние притежаваме способност да променяме начина, по който върви мисловния ни поток. Как се постига щастие?
Ето пет упражнения, с които да тренирате мозъка си за психично благополучие:
1. Правете разграничение между предъвкването и решаването на проблеми
Това, да обмисляте стратегии за преодоляване на даден проблем, е полезно, но да си представяте как не можете да понесете болката от дадено нещо не е никак продуктивно. Всеки път, когато усетите, че мислите продължително за дадено нещо, отделете време, за да разграничите дали това е просто предъвкване или мисъл за решаване на проблем.
Ако визуализирате активното решаване или предотвратяване на даден проблем, то продължете да го правите. Но, ако просто преповтаряте мислено неща, които вече са се случили или правите катастрофални прогнози, които са извън вашия контрол, то "сменете канала". Просто се раздвижете и се заемете с нещо, което да държи мисълта ви далеч от този проблем. Това ще фокусира ума ви върху по-продуктивни дейности.
2. Говорете със себе си, както бихте го правили с добър приятел
Ако сте като повечето хора, то вероятно сте твърде самокритични. Когато се укорявате и преувеличавате грешките си, единственото, което правите, е да се спъвате.
Изследванията показват силна връзка между самосъстраданието и всичко останало - от подобряването на психичното ни благополучие и по-добрата ни визия за собственото тяло, до повишаването на усещането за лична значимост и по-високата ни мотивация. Така че превърнете в навик това да говорите за себе си по същия начин, както бихте говорили на най-добрия си приятел!
3. Назовавайте емоциите си
Повечето хора не обичат да говорят за чувствата си или да ги показват, в резултат на което се дистанцират от тях. Това ги затруднява дори да признаят тези чувства пред самите себе си.
Когато ние, възрастните, назоваваме чувствата си, често го правим по индиректен начин. Вместо да казваме: "Чувствах се тъжен", често казваме: "Бучка ми беше заседнала в гърлото". Или вместо: "Много съм нервен", казваме: "Стомахът ми се е свил на ктлбо".
Отделяйте по няколко минути всеки ден, за да разпознавате емоционалното си състояние. Назовавайте чувствата си и обмисляйте как тези емоции са склонни да повлияват на решенията ви.
Независимо дали се чувствате тъжни за нещо, което се случва в личния ви живот, или се притеснявате за нещо в офиса, емоциите ви ще избиват и в други области на вашия живот, ако не сте наясно с тях.
4. Балансирайте емоциите си с логика
Независимо дали сте изправени пред трудно финансово решение или семейна дилема, ще вземате най-добри решения, когато сте в състояние да балансирате емоциите си с помощта на логиката. Когато емоциите ви са силни, предприемайте стъпки за увеличаване на рационалното си мислене.
Най-добрият начин да балансирате емоциите си е да създадете списък с плюсовете и минусите от избора си. Прочитането на този списък ще ви помогне да държите емоцията си настрана от решението и съответно да вземете най-доброто такова.
5. Упражнявайте се в благодарност
Чувството на благодарност е свързано с множество ползи за здравето на тялото и психиката ни, включително с усещането за щастие. Проучване установява, че благодарните хора са с 25% по-щастливи.
Така че независимо дали ще си създадете навик да говорите за това, за което сте благодарни, на закуска всяка сутрин, или ще го пишете в дневника си всяка вечер преди лягане, по този начин вие ще обучите мозъка си да търси онова, което е наред в живота ви. Благодарността е най-простичкият, но най-ефективен начин за увеличаване на усещането за благополучие.
Създавайте си здравословна нагласа! Разговорите, които водите със себе си оказват огромно въздействие върху живота ви. Ако искате да достигнете най-високия си потенциал, е важно да тренирате и изградите умствения си мускул. Упражнявайте мозъка си всеки ден и с течение на времето ще го обучите за психично благополучие.
psychologytoday.com, needpix.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВЪЛШЕБНА КНИЖКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - YOGATIME
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
ГОРДОСТ И ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ /ТВЪРДА КОРИЦА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- 6 ключови идеи зад теориите на мотивацията
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- На 11 януари отбелязваме Световния ден на думата "Благодаря"
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
Коментари към 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие