Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора

Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора

от 27 фев 2019г., обновено на 07 окт 2020г.
Редактор: Нора Маркова
Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Американският психолог д-р Томас Ликона е автор на публикуваната през 2018 г. книга "Как да отгледате вежливи деца: И да получите уважение, благодарност и по-щастливо семейство като част от сделката" (How to Raise Kind Kids: And Get Respect, Gratitude, and a Happier Family in the Bargain). В тази статия ще разгледаме някои от най-важните съвети от последната книга на психолога, за това, как да отгледате признателни деца.

Представете си следната ситуация: През един слънчев съботен ден вие завеждате трите си деца на кино, за да гледате анимация, която малчуганите ви нямат търпение да видят. След това отивате в любимия им ресторант, за да похапнат хамбургери и сладолед. Когато се прибирате вкъщи, децата ви заявяват, че искат да гледат още анимационни предавания. Вие спокойно им обяснявате, че вече са прекарали достатъчно време пред екраните, и им предлагате да направят нещо друго. Когато чуват вашия отговор, малчуганите обаче започват да се оплакват, че няма нищо интересно за вършене.

Вероятно и вие сте се намирали в подобна ситуация. Има няколко причини, поради които подобна реакция от страна на малчуганите предизвиква разочарование или дори гняв в родителите. Първо, напълно естествено е родителите да очакват от децата си да проявят благодарност, когато правят нещо специално (и не само) за тях. Често майките и бащите изпитват разочарование и огорчение, когато противоположното се случи.

Второ, когато децата не покажат признателност, а вместо това се оплакват, те не само подсилват негативното си настроение (защото оплакването почти винаги само влошава настроението), а и карат и родителите си да се чувстват зле.

Трето, липсата на благодарност и постоянното оплакване са признак не само на грубо и невнимателно, а и на егоистично поведение – пълната противоположност на добротата. Добротата означава да мислите за другите и да действате по начин, който подсилва тяхното щастие. Оплакването със сигурност няма да доведе до подобни резултати. Ако искате проявите на доброта да са по-често явление във вашето семейство, то тогава може да пробвате да приложите един от следните съвети на д-р Томас Ликона.

Култивирайте добродетели, които подпомагат благодарността

Признателността пряко зависи от други добродетели: позитивна нагласа (разпознаването на хубавото във всяка една ситуация) и сила на духа (умението да се справяте с бедите и нещастието). Всъщност не е възможно да се чувствате благодарни, ако не притежавате нагласа, която ви позволява да идентифицирате позитивите в живота си.  Д-р Томас Ликона съветва, когато сте бомбардирани от негативни мисли, да направите усилие да си спомните хубавите преживявания от дадения ден. Просто вземете един лист (ако сте сами и нямате слушател) и се постарайте да запишете всички позитивните моменти от изминалия ден (дори и най-лошите дни имат по един-два момента, изпълнени с вдъхновение и очарование). Същата тази практика може да упражнявате заедно с децата си.

Силата на духа – издръжливостта, която ни помага да издържим и преодолеем болката и страданието, изисква наличието на реалистична преценка за случващото се. Много деца смятат, че животът трябва да е лесен – без неудовлетвореност, раздразнение, разочарования или мъка. Съвсем естествено децата стават нещастни, когато се сблъскат с жестоката реалност. Проявата на сила на духа силно зависи от разбирането и приемането на една важна истина: "Животът е труден". С помощта на родителите си малчуганите могат да се научат да бъдат благодарни дори за предизвикателствата, пред които се изправят. С течение на времето момичетата и момчетата ще започнат да възприемат пречките по пътя си като възможност за развитие и трупане на опит.

Не подминавайте хубавото в живота, независимо под каква форма идва

Сигурно са ви казвали да не подминавате хубавото в живота, но как точно може да приложите този съвет на практика? Заедно със семейството си направете списък на нещата, които често приемате за даденост. Ако го правите по време на вечеря, можете да помислите за всеки човек, който е допринесъл по някакъв начин за храната на масата – за фермерите, шофьорите на камиони, служителите в хранителните магазини и дори готвача (който в повечето случаи е член на семейството).

Също така може да пробвате следния съвет от книгата на Хал Ърбън "Най-великите житейски уроци" (Life’s Greatest Lessons): вземете един лист и в най-горната част напишете "Благодарен съм за…". Под тези думи начертайте три колони, като озаглавите първата "Хора" (тук може да споменете всички личности, за които сте благодарни), втората "Неща" (избройте всички материални неща, за които сте благодарни) и третата "Други" (всичко друго, което ви кара да се чувствате признателни например свободата, образованието, любовта, мира, здравето, талантите, определени преживявания или красотата).

През следващите 24 часа се опитайте да прочетете този списък четири пъти – когато се събудите, след като обядвате, след като вечеряте и преди да заспите. След това споделете с останалите членове на семейството за какво сте благодарни. Според Хал Ърбън промяната в децата е мигновена. Когато той пробва същия този метод с ученици в гимназията, тийнейджърите започват да се усмихват повече и изглеждат по-жизнени и активни.

Ценете високи своето семейство

Опитайте се да изразите своята благодарност всеки път, когато ви се отдаде възможност. Д-р Томас Ликона споделя, че понякога в неговото семейство преди вечеря или семейна среща всички сформират кръг за изказване на признателност. Всеки един член на семейството изразява благодарност за това, което останалите в стаята са направили за тях тази седмица (може да споменете повече от едно нещо). Това упражнение не отнема много време, но винаги предизвиква много добри чувства във всички участници.

Предизвикателство – 24 часа без оплаквания

Възможно ли е да не се оплаквате от нищо в рамките на едно денонощие? Помолете децата си да предположат дали ще могат успешно да се справят с това предизвикателство. След изтичането на тези 24 часа, обсъдете като група какво сте научили за себе си (и останалите) през този отрязък от време. Необходимо ли е да се оплаквате, за да се почувствате по-добре? Съществуват ли други методи за справяне със стреса и разочарованието?

Родители, които активно поощряват проявите на благодарност

Предварително се подгответе за ситуации, в които искате децата ви да изразят благодарност, вместо да се оплакват, и след това да им помогнете да планират реакциите си. Спомнете си за ситуацията с децата от началото на статията, които успяват да гледат дългоочакван филм, а след това похапват любимите си хамбургери. В края на деня обаче тези малчугани започват да се оплакват, защото не могат да гледат още една анимация вкъщи.

За да поощри проявата на благодарност, техният родител може да се опита да е проактивен и да им каже следното: "Добре, деца, когато се приберем, ще ви попитам какво правихте днес и за какво точно сте благодарни. Така че си помислете добре как ще отговорите." Така малчуганите ще имат възможност да рефлектират над преживяванията си и да оценят услията на родителите си.

Източник:

time.com
Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • Благодарността е паметта на сърцето Благодарността е паметта на сърцето
  • Благодарността като лекарство Благодарността като лекарство
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • 4 причини, поради които хората избягват да изричат мили думи 4 причини, поради които хората избягват да изричат мили думи
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВЪЛШЕБНА КНИЖКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - YOGATIME
20.00лв.

ВЪЛШЕБНА КНИЖКА - СВЕТЛА ИВАНОВА - YOGATIME

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
12.90лв.

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

Коментари към Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 00:18
    Коментирайте "Как да отгледате признателни деца в един свят, изпълнен с неблагодарни хора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
  • Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
  • Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
  • Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
  • Детска градина № 31 "Слънце", гр. Стара Загора
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Сексуално образование в детска възраст
  • Частна детска ясла и градина "Мечти", гр. София
  • Детска градина № 3 "Звездичка", гр. Варна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 803 дни, 13 часа и 14 мин.

Хапчета против повръщане при пътуване за деца - търся мнения за Превомит джуниър

преди 1906 дни, 11 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 12 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 3 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 3 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival