Как да оцелеем по-лесно в свят на несигурност
Няма човек, който да харесва несигурността. Просто има такива, които се справят с нея по-добре, и такива, които не успяват. Множество изследвания разкриват категоричната връзка между високата нетърпимост към несигурността и тревожността, ОКР, депресията, посттравматичното стресово разстройство и хранителните разстройства.
И докато никой от нас не може да повлияе на несигурността в политическата обстановка, можем поне да поработим върху нетолерантността си към нея.
1. Изправи се срещу несигурността – стъпка по стъпка
Макар всеки ден да се сблъскваме с несигурни ситуации, често успяваме да преодолеем чувството на дискомфорт, което ги съпътства.
Когато не сме сигурни например как да се справим с определена задача в офиса, можем веднага да потърсим помощ, да направим допълнително проучване или да отложим изпълнението й.
Ако се приготвяме за предстоящия ден, но имаме колебания какво ще бъде времето, най-бързото разрешение на ситуацията е като проверим прогнозата в интернет.
Ако се чудим къде се намира наш приятел или близък, дали е добре, какво се случва около него, с едно влизане в социалните мрежи ще задоволим любопитството си.
Подобни начини за избягване на несигурността носят облекчение, но в краткосрочен план. Те обаче намаляват способността ни да отговорим адекватно и да понесем липсата на сигурност в дългосрочна перспектива.
Поносимостта е като мускулите. Отслабва, когато не се използва. Така че е добре следващия път да тренираме този мускул, като се изправим срещу несигурността, вместо да я заобикаляме.
Как да започнем?
Можем да започнем постепенно: Първата крачка е да устоим на изкушението да включим GPS устройството си, когато се загубим в непознат град, особено ако не сме притиснати от времето.
Ако искаме да отидем на концерт на някоя група, можем да си спестим търсенето на подробна информация за нея в интернет.
Ако сме родители на тийнейджър, няма да е лошо при следващото му закъснение, да изчакаме, преди да му се обадим, за да го питаме защо се бави.
С времето и с всяка следващата малка спечелена битка срещу дискомфорта от несигурността, ще ставаме все по-уверени, хладнокръвни и спокойни.
2. Постави си по-висока цел
Рита Леви-Монталчини е обещаващ млад учен от еврейски произход, когато фашистите вземат властта в Италия и се налага тя да се укрива. В разгара на Втората световна война тя си създава собствена лаборатория в спалнята на родителите си, в която провежда изследвания за растежа на клетките. По-късно Рита споделя, че смисълът, който й е донесла работата, я е спасил от злините по онова време. Работата е била нейният пристан в свят на несигурност и постоянна заплаха.
Нека се замислим какво придава смисъл на нашия собствен живот. Щом разберем, сами ще се уверим, че това ни помага да се справяме по-лесно с несигурността и свързаните с нея стрес и тревожност.
Фокусирането върху аспектите от живота, които са отвъд границите на човешкото съществуване, като например религия, духовност, отдаденост на кауза, също са ефикасно средство за справяне с дискомфорта от неизвестното.
3. Не подценявай способността си да се справяш
Възможно е да мразим несигурността, защото се страхуваме как ще се справим при лош развой на събитията. Не вярваме на умението си да обърнем негативните събития в своя полза.
Повечето от нас обаче подценяват своята способност за адаптация и справяне с негативни ситуации. И също така преувеличаваме неприятните усещания, които смятаме, че ще изпитаме в такъв момент.
Истината е, че ние, хората, сме изначално много устойчиви. Дори в изключително стресови и травматични ситуации. Ако събитията се развият негативно, най-вероятно ще се справим много по-добре, отколкото сме предполагали. Със сигурност следващия път ефектът от несигурността ще бъде много по-слаб.
4. Подхранвай устойчивостта си като се грижиш по-добре за себе си
Вероятно всеки е чувал следните съвети за по-добър и здравословен начин на живота: Спи повече. Прави упражнения. Общувай.
Може би по-малко известен е фактът, че количеството и качеството на съня са свързани с умението ни да се справяме с несигурността. Упражненията, особено тези с кардио елемент, влияят благотворно на тази наша способност и понижават нивата на стрес, тревожност и депресия. Редовните тренировки могат дори да ни предпазят от развитие на тревожност или тревожно разстройство.
Казано накратко, активният, смислен и пълноценен живот е най-доброто средство за борба с негативните емоции, които ни носи несигурността. Общуването играе ключова роля. Самотата ни кара да се чувстваме застрашени, да виждаме случващото се през увеличителна лупа и да се справяме по-трудно с непредсказуемостта.
Неколцина близки или приятели могат да ни накарат да се чувстваме част от едно ядро. Това е много важно, защото ни дава увереността, че не сме сами. Така можем да се предпазим от психологически или физически проблеми.
5. Примири се, че абсолютна сигурност не съществува
Няма нищо сигурно в този живот. Колкото по-бързо осъзнаем това, толкова по-лесно ще го приемем.
Опитите ни да контролираме и предвидим всеки ход и развръзка могат да ни нанесат неприятен обратен удар като причинят ОКР например.
Напук на огромния прогрес на цивилизацията, схващането на човека, че може да упражнява пълен контрол над заобикалящата го среда и съдбата е просто… фантазия. Затова най-разумно и полезно за нас и нашето здраве би било да приемем несигурността като неизменен реквизит на сцената на живота. И да се наслаждаваме на представлението.
medicalxpress.com, pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Коренът на токсичните взаимоотношения е несигурността
- Несигурността: Тихият убиец
- Защо някои хора изпращат смесени сигнали на партньорите си
- Как да се справим с трудните хора в живота си
- Синдром на самозванеца във връзката: Когато сте убедени, че не заслужавате обичта на партньора си
- Как да се справите с емоционалната несигурност във връзката си
Коментари към Как да оцелеем по-лесно в свят на несигурност