Как да се справите с емоционалната несигурност във връзката си
Хората, които изпитват емоционална несигурност, често си задават въпроси, свързани с бъдещето на взаимоотношенията им с интимния партньор. Колебанията често са провокирани и се дължат на отсъствието на половинката. Подобно на концепцията за постоянство на обекта, където бебетата реагират негативно на липсата на хора, емоционалната несигурност може да накара човек да се чувства необичан за продължителен период от време и да се превърне в бреме за взаимоотношенията му.
Признаци за емоционална несигурност
- Нужда от постоянно утвърждаване от другите: Хората, които изпитват емоционална несигурност, имат нужда всеки ден да им се показва, че са обичани. Това често е свързано със страх от изоставяне.
- Емоционални крайности: Емоционалната несигурност често води до емоционални крайности. Когато се човек се чувства депресиран, трудно може да си спомни чувството на щастие и надежда.
- Трудности с регулирането на емоциите: Хората, които изпитват емоционална несигурност, се борят с регулирането на емоциите си. Това означава, че те често не могат да ги управляват в трудни ситуации. Почти винаги им е трудно да разберат, че две противоположни емоции могат да бъдат изпитани едновременно. Например човек може да е ядосан на партньора си, но все още да го обича.
>>> 3 токсични мисловни модела, които засилват вашата несигурност
Как да се справите с емоционалната сигурност?
Емоционалната несигурност може да доведе до негативни преживявания, произтичащи от страхове, недоверие и несигурност. С помощта на следващите три начина ще можете да изградите емоционална стабилност в моментите, когато отсъстват любимите ви хора.
1. Комуникацията е първата линия на защита
Общувайте с любимите си хора, за да затвърдите доверието си. Отворената комуникация дава пространство за изследване на теми, които могат да предизвикат недоверие у вас. Обсъждането на вашите притеснения относно връзката и споделянето на начини, които могат да ви накарат да се чувствате сигурни, ще ви позволи да постигнете емоционална сигурност.
Проучване, публикувано в академичното списание Nature, предполага, че тревогите могат да бъдат облекчени с помощта на ясни уверения от партньора относно любовта му. Това може да дойде под формата на:
- положително отношение;
- емоции, изразяващи ангажираност;
- физическо докосване (например прегръдка).
„Получаването на подкрепа и благодарност от партньора може да помогне на тревожните хора да се почувстват по-удовлетворени и спокойни с течение на времето.“, казва водещият автор Никола Оувъръл.
2. Регулиране на емоциите
Направете упражненията за разпознаване и регулиране на емоциите част от вашето ежедневие или седмична рутина. Идентифицирайте и назовете емоциите си и се опитайте да откриете причините зад тях. След като успешно идентифицирате причината зад емоцията, забележете как тя се отразява на вашите мисли и поведение. Можете да си задавате следните въпроси:
- Уместно ли беше чувството ми предвид ситуацията?
- Може ли тази тревожна ситуация да бъде контролирана?
- Възможно ли е да приема и толерирам тази емоция?
Създайте план за действие за ситуациите, които смятате, че можете да промените. Например говорете с партньора си за нещата, които ви притесняват. Ако е неизбежно или непоправимо, обмислете използването на механизми за справяне.
Не забравяйте, че регулирането на емоциите е чудесен начин да управлявате несигурността си, но не е подходящ във всяка ситуация. Изследване, публикувано в Practice Innovations, показва, че когато човек изпитва силен гняв или раздразнение, не е практично да използва стратегия за регулиране на емоциите.
3. Време за себе си
Отделянето на повече време за себе си ще ви накара да оцените собствената си компания и ще ви предпази от емоционална зависимост от партньора. Когато прекарвате време сами, опознавате себе си по-добре и се чувствате по-удобно да бъдете човекът, който сте.
Извършването на нещата, които ви харесват – тренировка, готвене, рисуване – ще ви помогне да си напомните каква е собствената ви стойност. Това може да спомогне за облекчаване на чувството на изоставеност, когато вашият любим човек е далеч.
Is 'Emotional Impermanence' Threatening Your Relationship?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/social-instincts/202211/is-emotional-impermanence-threatening-your-relationship
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си
- Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
- 27 признака, че взаимоотношенията ви са повърхностни
- Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор
- За да укрепим взаимоотношенията си, трябва просто да се фокусираме върху малките жестове
Коментари към Как да се справите с емоционалната несигурност във връзката си